eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Program Rodzina na Swoim

Program Rodzina na Swoim

2009-09-29 03:05

Przeczytaj także: Program Rodzina na Swoim dostępniejszy


Kto może ubiegać się o kredyt z dopłatą?

Zgodnie z nazwą program wspiera nabywanie przez rodziny własnych "czterech kątów". Z programu mogą skorzystać małżeństwa niezależnie od tego czy mają dzieci, a także osoby samotnie wychowujące przynajmniej jedno małoletnie lub uczące się dziecko do 25 roku życia.

Osoby starające się o dopłaty powinny posiadać zdolność kredytową umożliwiającą spłatę rat. Jeżeli w ocenie instytucji udzielającej kredyt preferencyjny dany kredytobiorca nie posiada zdolności kredytowej, umowa może być zawarta również przez inne osoby, które z docelowym kredytobiorcą są spokrewnione lub spowinowacone, a mianowicie rodzice, rodzeństwo, ojczym, macocha, teściowie.

Istnieją jeszcze inne obwarowania kredytu. W dniu zawierania umowy kredytowej kredytobiorca nie może być właścicielem lub współwłaścicielem budynku, czy też lokalu mieszkalnego. Jeżeli przysługuje mu spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu zobowiązany jest do wypowiedzenia członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej, w której przysługuje mu to prawo lub do zrzeczenia się go. W przypadku osób wynajmujących, aby uzyskać dopłatę należy rozwiązać umowę najmu i opróżnić lokal w terminie sześciu miesięcy od dnia uzyskania własności mieszkania, własności domu jednorodzinnego lub uzyskania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, na które został udzielony kredyt preferencyjny, a w przypadku kredytu preferencyjnego udzielonego na budowę domu jednorodzinnego w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym osoba ta może zgodnie z prawem przystąpić do użytkowania wybudowanego domu.

Zainteresowanie kredytem z dopłatami

Z racji wciąż wysokich kosztów zakupu własnej nieruchomości osoby zastanawiające się nad taką transakcją szukają sposobów na obniżenie kosztów kredytu.

"Średnio, co 6 klient zgłaszający się do nas pyta o kredyt z dopłatą. Ludzie z chęcią korzystają z pomocy Skarbu Państwa, ze względu na to, że pierwsze osiem lat spłaty kredytu rząd pomaga w spłacaniu około połowy odsetek. Niemniej jednak decydując się na kredyt należy dobierać go skrupulatnie, dlatego znaczenie ma również wysokość marży pobieranej przez banki, w związku z tym zawsze powtarzam klientom, że warto rozważyć propozycje kilku instytucji finansowych" – mówi Konrad Płutniak.

Procedura kredytowa praktycznie niewiele rożni się od standardowej i właśnie dlatego też wiele osób korzysta z tej opcji. Klient składa wniosek, uruchamiany jest proces kredytowy, a do Banku Gospodarstwa Krajowego wysyłane jest zapytanie w celu zweryfikowania czy dana osoba istnieje już w bazie programu. Jeśli kredytobiorca nie pobierał wcześniej dopłat, jego sytuacja materialna jest dobra i wybrany przez niego lokal spełnia warunki, kredyt zostaje przyznany.

"Rządowy program Rodzina na Swoim to w dobie kryzysu swoista dźwignia sprzedaży mieszkań. Klientom zależy na tym, aby jak najwięcej zaoszczędzić przy zakupie nieruchomości. Przy kredycie 225 000zł - dzięki rządowej dopłacie do odsetek – oszczędności te mogą sięgnąć nawet 70 000zł. Dostrzegając wzrastające zainteresowanie kredytami preferencyjnymi, już na początku tego roku całą naszą ofertę" sprzedaży dostosowaliśmy do wymogów programu – mówi Bartłomiej Rzepa, Prezes Wawel Service.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: