eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek ziemi odporny na kryzys

Rynek ziemi odporny na kryzys

2012-03-29 09:30

Rynek ziemi odporny na kryzys

Średnie ceny transakcyjne ziemi rolnej zł/m2 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Kryzys fiskalny, który w ubiegłym roku zaszkodził rynkom finansowym, nie odbił się na kondycji rynku nieruchomości gruntowych. Nie znaczy to jednak, że wszyscy inwestorzy, którzy kupili ziemię osiągnęli wysokie zyski.
Rok 2011 na rynku ziemi można określić jako stabilny. W jego trakcie średnia cena transakcyjna jednego hektara gruntu rolnego z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa wzrosła o 12 proc. Takich danych dostarcza Agencja Nieruchomości Rolnych. Na poszczególnych obszarach naszego kraju sytuacja wygląda różnie, ale ogólna tendencja na rynku ziemi rolnej jest cały czas wzrostowa i trwa nieprzerwanie od ponad dwudziestu lat.

W badanych powiatach okalających wybrane stolice regionów, poza nielicznymi wyjątkami, ceny były stabilne. Większe wahania obserwowaliśmy z reguły tam, gdzie w danym kwartale doszło do niewielu transakcji. W takich wypadkach cena w łatwy sposób może zostać zawyżona lub zaniżona przez jedną „nietypową” transakcję. Szczególnie widoczne jest to w przypadku powiatów okalających Kraków czy Poznań. Zauważyć również można tendencję, że pod koniec roku wraz z mniejszą liczbą transakcji spada średnia cena transakcyjna ziemi rolnej i budowlanej. W tym czasie sprzedający są skłonni obniżyć swoje wymagania. Jednak na wiosnę następnego roku cena zaczyna ponownie drożeć wraz z zwiększeniem się liczby transakcji na lokalnym rynku.

W przypadku ziemi budowlanej w dalszym ciągu najwięcej zapłacimy pod Warszawą. W powiatach okalających stolicę w ostatnim kwartale 2011 r. średnia cena transakcyjna wynosiła 246 zł/m². W przypadku okolic Poznania było to 163 zł/m², Trójmiasta 150 zł/m², Wrocławia 122 zł/m², a Krakowa 113 zł/m². Ziemia rolna była najdroższa w okolicach Poznania, gdzie płacono 46 zł/m², następna była Warszawa z kwotą 38,02 zł/m². W pobliżu Trójmiasta zakup jednego metra kwadratowego ziemi rolnej wiązał się z wydatkiem 30,57 zł, Krakowa 29,62 zł, a Wrocławia 15,93 zł.

Obecne możliwości inwestycyjne

Hubert Telecki - Wealth Solutions Inwestycje Ziemskie

Ceny na rynku ziemi nie rosną już tak szybko, jak w latach po wstąpieniu Polski do UE. Nie wystarczy kupić nieruchomość i czekać na wzrost jej wartości. W celu osiągnięcia wysokich stóp zwrotu trzeba stawiać na działki, których ceny będą rosły nie tylko w związku z ogólną tendencją na rynku. Ważne są inwestycje infrastrukturalne oddawane w jej otoczeniu, czy możliwość przeprowadzenia działań zwiększających jej wartość. Inwestowanie na rynku ziemi w obecnej chwili wymaga więcej wysiłku niż jeszcze parę lat temu. Nie oznacza to jednak, że nie można na nim osiągnąć wysokich stóp zwrotu.

Dlatego skuteczny inwestor powinien uważnie śledzić dysproporcję w cenach gruntów rolnych i budowlanych. Okazuje się, że na terenach podmiejskich, na których popyt na grunty budowlane jest obecnie największy, znajdują się kilkukrotnie od nich tańsze grunty rolne. Jeżeli dokonamy zakupu działki rolnej, jej przekształcenia, podziału i uzbrojenia, możemy osiągnąć skokowy wzrost wartości posiadanej nieruchomości. Proces ten powinien zająć ok. 4-5 lat, a stopa zwrotu wynieść, po odliczeniu kosztów, kilkadziesiąt procent w skali roku.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : Wealth Solutions

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.