eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ceny najmu nieruchomości luksusowych zwolniły

Ceny najmu nieruchomości luksusowych zwolniły

2024-02-22 10:33

Ceny najmu nieruchomości luksusowych zwolniły

Boom na luksusowy najem dobiega końca © Jean van der Meulen z Pixabay

Wzrosty cen najmu nieruchomości luksusowych wyhamowały. Z indeksu Prime Global Index, publikowanego kwartalnie przez firmę Knight Frank wynika, że na koniec grudnia 2023 roku najem w 10 badanych miastach było o 5,2% droższy w stosunku do końca grudnia 2022 roku. Rok wcześniej wartość ta wynosiła 10,2%.

Przeczytaj także: Ceny najmu nieruchomości luksusowych z powolną korektą

Najważniejsze wnioski:
  • Odnotowany teraz wzrost cen jest najniższym od III kwartału 2021 roku. Niemniej jednak jest cały czas wyższy niż długoterminowa średnia sprzed pandemii.
  • W ujęciu 3-miesięcznym, czyli tak jak prowadzone są zestawienia, średni wzrost czynszów spadł o 0,6%. Oznacza to pierwszy kwartalny spadek od I kwartału 2021 r.
  • Sydney zajmuje pierwsze miejsce pod względem wzrostu cen najmu luksusowych nieruchomości. W ciągu roku wzrosły one o 18,1% w ujęciu rocznym i 4% kwartalnym.
  • W ostatnim kwartale 2023 roku czynsze za nieruchomości premium w Nowym Jorku spadały z każdym miesiącem. Miasto znajduje się na samym dole rankingu, notując spadek cen o -0,3% w ujęciu rocznym i o -2,5% w ujęciu kwartalnym.

W ciągu ostatnich trzech lat ceny najmu nieruchomości luksusowych biły swoje rekordy. Wynikało to z wysokiego popytu i braku nowej podaży na rynku. Wpływ na popyt miał okres stabilizacji na rynku pracy. Ceny, które rosły czterokrotnie szybciej niż długoterminowa średnia sprzed pandemii, teraz zwolniły i rosną jedynie dwukrotnie szybciej niż w tamtym okresie. Oceniamy, że w 2024 roku ceny się ustabilizują” – skomentował Liam Bailey, Global Head of Research w Knight Frank.

Indeks śledzi ceny najmu w 10 miastach: Nowy Jork, Londyn, Singapur, Toronto, Sydney, Genewa, Monako, Tokio, Auckland, Hong Kong.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: