eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ceny najmu nieruchomości luksusowych z powolną korektą

Ceny najmu nieruchomości luksusowych z powolną korektą

2022-10-18 00:20

Ceny najmu nieruchomości luksusowych z powolną korektą

Luksusowy najem z powolną korektą po piku cenowym © pixabay.com

Najem nieruchomości luksusowych osiągnął pik cenowy na koniec I kwartału 2022 roku - wynika z Prime Global Index, publikowanego kwartalnie przez firmę Knight Frank. Obecnie widoczna jest powolna korekta.

Przeczytaj także: Luksusowy apartament kupisz za 25 mln złotych

Indeks Knight Frank śledzi ceny najmu w 10 miastach: Nowy Jork, Londyn, Singapur, Toronto, Sydney, Genewa, Monaco, Tokio, Auckland, Hong Kong. Na koniec II kwartału 2022, najem nieruchomości luksusowych w tych miastach podrożał o 11,3% w stosunku do końca czerwca 2021 roku, ale spadł z poziomu 11,9% osiągniętego w marcu 2022 roku.

fot. pixabay.com

Luksusowy najem z powolną korektą po piku cenowym

Na koniec II kwartału 2022, najem nieruchomości luksusowych podrożał o 11,3% w stosunku do końca czerwca 2021 roku.


Najważniejsze wnioski:
  • Nowy Jork prowadzi w rankingu najwyższych cen najmu nieruchomości luksusowych, ze wzrostem czynszów na poziomie 39%. Londyn jest na drugim miejscu z 27% wzrostem. Oba rynki prawdopodobnie odnotują jednak spadek popytu i wzrost podaży w nadchodzących miesiącach, co znajdzie odzwierciedlenie w korektach cen.
  • Ceny na nowojorskim Manhattanie wzrosły o 17% w stosunku do poziomu przed wybuchem pandemii COVID.
  • Singapur przesunął się na trzecie miejsce, a czynsze wzrosły tam o 15,3% w ujęciu r/r. Jako główną przyczynę wzrostu cen wskazuje się powrót emigrantów po otwarciu granic przez Singapur. Państwowe statystyki podają, że w mieście-państwie mieszka 656 tys. obcokrajowców.
  • Wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych może zwiększyć zarówno popyt, jak i podaż w sektorze wynajmu. Pogarszająca się przystępność cenowa na rynku sprzedaży skłoni niektórych kupujących do wynajmu, a przy mniejszej liczbie kupujących niektórzy sprzedający mogą stać się wynajmującymi.
  • Inwestorzy są również ukierunkowani na rynek najmu traktując to jako zabezpieczenie przed inflacją. W poprzednich cyklach czynsze mieszkaniowe okazały się bardziej odporne na zmiany rynkowe niż w przypadku innych typów nieruchomości, szczególnie w okresach ograniczonej podaży.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: