eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek ziemi odporny na kryzys

Rynek ziemi odporny na kryzys

2012-03-29 09:30

Przeczytaj także: Globalne inwestycje w nieruchomości 2012


Dodatkowo należy wybierać tereny, które będą korzystać na realizowanych inwestycjach komunikacyjnych. Poprawa dojazdu do dużych ośrodków miejskich, będących jednocześnie centrami regionalnych rynków pracy, zwiększa zainteresowanie nabywców i znajduje odbicie w cenie. Ważne są również inwestycje w infrastrukturę handlowo-usługową, rozrywkową, sportową, czy edukacyjną.

Wybierając miejsce inwestycji należy śledzić plany inwestycyjne samorządów oraz ich realizację. Strategia inwestycyjna oparta na zmianie przeznaczenia i podziale działki wydaje się prosta i może zachęcać wiele osób do zakupu ziemi. Stanowczo należy jednak odradzić jej samodzielną realizację.

Oprócz znajomości planów inwestycyjnych administracji lokalnej i centralnej, efektywne inwestowanie na rynku ziemi wymaga dużego kapitału oraz doświadczenia. Warto w związku z tym powierzyć to zadanie ekspertom. Takie rozwiązanie nie tylko zdejmuje z nas ciężar wielu prac, czyni inwestycję bezpieczniejszą, dając nam oparcie w wiedzy ekspertów, ale oferuje nam również dodatkowe udogodnienia. Jednym z nich może być uczestnictwo w grupie inwestycyjnej, dzięki której możemy zmniejszyć skalę naszego finansowego zaangażowania oraz zwiększyć bezpieczeństwo inwestycji, poprzez udział w portfelu wielu działek zamiast zakupu tylko jednej czy dwóch nieruchomości.

Metodologia kwalifikacji gruntów w raporcie

Na etapie wstępnej kwalifikacji odrzuca się: działki drogowe, działki kolejowe, działki leśne, działki zabudowane, działki z rozpoczętą budową, tereny infrastruktury technicznej, działki zbyte w transakcjach o charakterze nierynkowym (darowizny, spadki, aporty, dożywocia). Za kryterium kwalifikacji gruntów przyjmuje się kryterium przeznaczenia działki.

Za działki budowlane przyjmuje się działki przeznaczone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną i wielorodzinną (również z usługami jako funkcją uzupełniającą), pod zabudowę usługową, położone w obrębie terenów rozmieszczenia obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m², oraz terenów obiektów produkcyjnych, składów i magazynów, lub grunty z wydanymi warunkami zabudowy na zabudowę o tym charakterze.

Za działki rolne przyjmuje się działki przeznaczone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod produkcję rolną, a więc położone w obrębie terenów oznaczonych jako rolne, terenów obsługi produkcji w gospodarstwach rolnych, hodowlanych, ogrodniczych oraz gospodarstwach leśnych i rybackich, działki pod zabudowę zagrodową, jak również działki nie objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, oznaczone jako grunt orny, łąki, pastwiska i sady. Działki z przeznaczeniem pod zabudowę zagrodową z dopuszczeniem uzupełniającej zabudowy mieszkaniowej, oznaczone w M.P.Z.P symbolem MR/MN zostaną zakwalifikowane jako działki rolne.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny transakcyjne ziemi rolnej zł/m2

W IV kw. średnia cena ziemi rolnej w powiecie krakowskim wynosiła 32,74 zł/m2


oprac. : Wealth Solutions Wealth Solutions

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: