eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Czynniki determinujące kupno mieszkania

Czynniki determinujące kupno mieszkania

2013-03-26 00:20

Przeczytaj także: Zakup mieszkania - preferencje Polaków


Czynnik trzeci: piętro

Dla szukających mieszkań we wszystkich miastach jedno jest pewne: parter nie wchodzi w grę. Najbardziej radykalni są pod tym względem chętni na lokale w Poznaniu - aż 78,6% z nich wyklucza najniższą kondygnację. W większości miast odsetek niechętnych partnerom wynosi około 70-75%.

Chociaż parter jest wykluczony, poszukujący mieszkań nie są zbyt chętni do wybierania lokali na zbyt wysokich kondygnacjach. W zależności od miasta od jednej czwartej od jednej trzeciej osób uznało, że drugie lub trzecie piętro to maksimum, na co mogą się zdecydować. Wyjątkiem jest Warszawa, gdzie aż 16% użytkowników dopuszczało mieszkanie na piątym piętrze.

Dwa lub trzy pokoje w mieszkaniu o powierzchni około 50 m2 i w cenie do 300 tys. zł. Oto idealne mieszkanie poszukiwane przez mieszkańców największych polskich miast w serwisie Domiporta.pl.

Analiza zachowania użytkowników portalu Domiporta.pl pokazuje, że kupujący mieszkania w największych polskich metropoliach mają dobrą orientację na rynku. Szukają mieszkań raczej tańszych, ale też jednocześnie mniejszych. Z reguły zadowalają się dwoma lub trzema pokojami i powierzchnią nie przekraczającą 60 m2. Tylko wtedy mogą wpasować się w limit cenowy - poniżej 300 tys. zł.

Czynnik czwarty: liczba pokoi

Dwa lub trzy pokoje - pod tym względem szukający mieszkań w największych polskich miastach są zgodni. M3 jako minimum wybiera ponad 46% klientów z Katowic i 47% z Łodzi. W innych miastach odsetek podobnie uważających osób jest zbliżony.

Z kolei dla więcej niż jednej osoby na trzy, dopuszczalne maksimum to trzy pokoje, a więc M4. W Krakowie aż 35% szukających mieszkania uznało, że może sobie pozwolić najwyżej na dwa pokoje.

W kilku miastach rośnie jednak popularność mieszkań nieco większych. W Trójmieście, w czerwcu 2012 roku ponad 40% klientów szukało mieszkań najwyżej dwupokojowych. W styczniu 2013 roku odsetek takich osób spadł do 32%. Podobnie zwiększyły się oczekiwania wrocławian.
Michał Świech

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: