eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Własne mieszkanie: czy i jak daje nam szczęście?

Własne mieszkanie: czy i jak daje nam szczęście?

2022-06-10 11:17

Własne mieszkanie: czy i jak daje nam szczęście?

Większe mieszkanie nie oznacza większego szczęścia © pixabay.com

Otodom i ThinkCo prezentują wyniki raportu "Mieszkałbym. Czego od domu oczekują Polacy?". Opracowanie rzuca światło na podejście Polaków do własnego mieszkania oraz czynniki, które sprawiają, że czujemy się w nim szczęśliwi. Okazuje się, że za to szczęście odpowiedzialne jest coś więcej niż przysłowiowe cztery kąty.

Przeczytaj także: Kupno mieszkania: czy pandemia zmienia oczekiwania nabywców mieszkań?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jak duże znaczenie dla Polaków ma metraż mieszkania?
  • Jak ważna jest funkcjonalność mieszkania?
  • Co wpływa na subiektywne poczucie szczęścia w miastach?
  • Czy w kwestiach mieszkaniowych kierujemy się troską o ekologię?

Szczęście wykracza poza mury naszego domu


Jak wynika z raportu Otodom i ThinkCo, aż 79% Polaków lubi swój dom, a 91% wskazuje, że jest to miejsce, w którym mogą się w pełni zrelaksować. Wiele osób jest na tyle mocno przywiązanych do swojego mieszkania, że przebywanie poza nim budzi w nich uczucie tęsknoty.

Co jednak istotne, na poczucie szczęścia składa wiele czynników zewnętrznych, wynikających m.in. z lokalizacji naszego domu. Aż 57% Polaków zwraca uwagę, że czują się szczęśliwi w mieście, w którym mieszkają, gdzie mają bliski dostęp do sklepów (29%), ich miejsce zamieszkania jest eco-friendly (21,7%), dobrze skomunikowane (23,9%), bezpieczne (21,7%) i oferujące liczne rozrywki oraz formy relaksu (21,1%). 53% Polaków docenia też tereny zieleni w swojej okolicy bardziej niż przed pandemią.

fot. pixabay.com

Większe mieszkanie nie oznacza większego szczęścia

Sam metraż nie jest dla Polaków najważniejszym wyznacznikiem szczęścia w ich domu.


Metraż ważny, ale nie najważniejszy


Choć dane rynkowe pokazują, że z roku na rok średnia liczba metrów kwadratowych na mieszkańca rośnie, to sam metraż nie jest dla Polaków najważniejszym wyznacznikiem szczęścia w ich domu – komentuje Marta Buzalska, ekspertka Otodom.

Badanie, które przeprowadziliśmy jeszcze w trakcie trwania pandemii wspólnie z SWPS Innowacje2 pokazało, że choć Polacy co do zasady poszukiwali wówczas większych metraży, to po samej przeprowadzce najczęściej okazywało się, że nowe mieszkanie miało metraż podobny do poprzedniego. Mimo wszystko czuli się szczęśliwsi w nowym miejscu, gdyż percepcja przestrzeni wiąże się nie tylko z jej metrażem, ale też jej dobrą organizacją – uzasadnia ekspertka.

Funkcjonalność przede wszystkim


Dla Polaków ważnym aspektem wpływającym na szczęście w ich domu jest jego praktyczność – aż 87% badanych funkcjonalne wnętrza i praktyczne rozwiązania uważa za priorytet. 58% respondentów wskazało ważną rolę estetyki i stylu wnętrza, 57% jakość materiałów i wyposażenia, a 40% cenę. Tylko dla 15% decydującymi wyznacznikami są bezpieczeństwo dzieci oraz ich potrzeby, a 14% podkreśla modne rozwiązania i trendy przy urządzaniu domu.

Mieszkańcy Polski nie są eko?


O ekologicznym budownictwie mówi się przede wszystkim w kontekście nieruchomości komercyjnych, gdzie kwestia certyfikacji i efektywności energetycznej budynków jest pewnego rodzaju standardem. Jeśli chodzi o budownictwo mieszkaniowe, Polacy dostrzegają trendy ekologiczne – jest nimi zainteresowanych przeszło 88% – jednak tylko 37,6% zwraca lub zwróciłoby uwagę na to, czy ich nowe cztery kąty są, lub będą wykonane z materiałów ekologicznych. Więcej niż 40% respondentów ignoruje ten aspekt. Główną przeszkodą, która powstrzymuje Polaków przed wprowadzeniem rozwiązań ekologicznych, jest brak finansowania. Taki powód wskazało aż 70% badanych.

Prawie 35% osób zadeklarowało, że byliby skłonni dopłacić za wykorzystanie ekologicznych materiałów w budowie ich nieruchomości, podczas gdy 33,2% nie chciałaby tego robić. Zapłacić za rozwiązania ekologiczne, takie jak odnawialne źródła energii, oświetlenie LED, zieleń wokół domu czy też odpowiednio przygotowane miejsce do segregacji śmieci, byłoby skłonnych aż 56% ankietowanych.

Jeszcze więcej wniosków:


  • Ponad 57% Polaków wskazało, że czują się szczęśliwi w swoim mieście. Co wpływa na subiektywne poczucie szczęścia w miastach? 29% badanych wskazuje na dostęp do sklepów. Doceniamy też miasta, które są eco-friendly (21,7%), dobrze skomunikowane (23,9%), bezpieczne (21,7%) i oferujące liczne rozrywki oraz formy relaksu (21,1%).
  • Co z kolei najbardziej nas boli? Przede wszystkim koszty życia. Aż 36% ankietowanych wskazało, że to finanse są dla nich największą przeszkodą osiągnięcia szczęścia. Na kolejnych pozycjach znalazł się stan środowiska (23,9%) i dostęp do służby zdrowia (22,2%). Narzekamy także na komunikację miejską oraz dostęp do rozrywki i atrakcji kulturalnych.
  • Dla 61% Polaków kluczowym elementem infrastruktury w pobliżu domu jest duży sklep spożywczy, a mały sklep osiedlowy jest niezbędny dla 41% ankietowanych. Znakiem czasów jest równie częste (41%) wskazywanie paczkomatu. Dla ponad 30% badanych istotna jest bliskość apteki i przychodni. Dostrzegalne są duże różnice w odpowiedziach mieszkańców miejscowości różnej wielkości. Osoby z dużych miast częściej narzekają np. na niską dostępność miejsc parkingowych, podczas gdy w mniejszych miejscowościach doskwiera niedobór usług i rozrywki.
  • 53% Polaków docenia tereny zieleni w swojej okolicy bardziej niż przed pandemią. Taki sam odsetek badanych, którzy zmienili w czasie pandemii mieszkanie, wskazało kontakt z naturą jako ważną motywację do przeprowadzki. Dostęp do natury w pobliżu mieszkania jest szczególnie istotny dla osób powyżej 55. roku życia. Badania potwierdzają też istotne znaczenie balkonów i tarasów – jako namiastki prywatnych ogrodów w mieście.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: