eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Mieszkania deweloperskie coraz mniejsze?

Mieszkania deweloperskie coraz mniejsze?

2022-05-31 09:59

Mieszkania deweloperskie coraz mniejsze?

Mieszkania deweloperskie coraz mniejsze? © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Spadek powierzchni nowych "M" może być naturalną odpowiedzią na ograniczoną dostępność cenową mieszkań. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, czy takie zjawisko obecnie jest już widoczne na największych rynkach.

Przeczytaj także: Przeciętny metraż nowego mieszkania się kurczy

Trwający już od ponad pół roku spadek zdolności kredytowej polskich rodzin oraz singli ma znaczący wpływ na rynek mieszkań. Warto zdawać sobie sprawę, że negatywne z punktu widzenia klientów firm deweloperskich zmiany były widoczne znacznie wcześniej. Mowa o stopniowym pogorszeniu się relacji pomiędzy kosztami zakupu nowych „M” i poziomem wynagrodzeń. Odpowiedzią klientów firm deweloperskich na takie zjawisko może być poszukiwanie mniejszych lokali. Warto zatem sprawdzić, czy już od dłuższego czasu na największych rynkach pierwotnych widoczny jest spadek średniej powierzchni oferowanych „M”. Byłaby to modelowa reakcja deweloperów na ograniczone możliwości finansowe klientów.

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl na podstawie danych z największej w Polsce bazy ofert firm deweloperskich i systemu BIG DATA postanowili sprawdzić zmiany średniej powierzchni nowych lokali. W pierwszej kolejności, na pewno warto wziąć pod uwagę sytuację dotyczącą Warszawy. Dane portalu potwierdzają, że w skali niemal trzech lat (lipiec 2019 r. - kwiecień 2022 r.) widoczny był dość powolny, lecz systematyczny spadek średniej powierzchni oferowanych mieszkań. Chodzi o zmianę z 60,4 mkw. (VII 2019 r.) do 55,3 mkw. (IV 2022 r.).

Ciekawie prezentują się również informacje dotyczące pozostałych, wiodących rynków pierwotnych. W ich przypadku, miały miejsce następujące zmiany średniego metrażu oferowanych mieszkań deweloperskich:
  • Kraków - zmiana z 53,5 mkw. (lipiec 2019 r.) do 52,7 mkw. (kwiecień 2022 r.)
  • Łódź - zmiana z 58,1 mkw. (lipiec 2019 r.) do 52,2 mkw. (kwiecień 2022 r.)
  • Wrocław - zmiana z 53,6 mkw. (lipiec 2019 r.) do 53,9 mkw. (kwiecień 2022 r.)
  • Poznań - zmiana z 52,6 mkw. (lipiec 2019 r.) do 54,4 mkw. (kwiecień 2022 r.)
  • Gdańsk - zmiana z 57,2 mkw. (lipiec 2019 r.) do 54,8 mkw. (kwiecień 2022 r.)

Fakt, że w większości analizowanych miast spadła średnia powierzchnia nowego „M”, na pewno jest sugestywny. Wyniki dotyczące Wrocławia i Poznania mogły mieć związek z wykupem mniejszych lokali szybszym od wprowadzania ich na rynek. Warto obserwować kolejne dane na temat średniego metrażu nowych lokali w ogólnodostępnym systemie analitycznym BIG DATA RynekPierwotny.pl.

fot. mat. prasowe

Zmiany średniego metrażu oferowanych mieszkań deweloperskich VII 2019 vs IV 2022

W Krakowie średni metraż zmienił się z 53,5 mkw. (lipiec 2019 r.) na 52,7 mkw. (kwiecień 2022 r.).


Andrzej Prajsnar, ekspert portalu

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Mieszkania deweloperskie coraz mniejsze?

    majawerka / 2022-06-15 07:29:16

    Mnie też interesują nieduże mieszkania i myślę że fajnie teraz zamieszkać na Targówku, dzielnica się bardzo rozbudowała, jest ładna i nowoczesna, ceny mieszkań nie przerażają, przynajmniej na osiedlu Nowy Targówek V które ostatnio oglądałam, no i lokalizacja jest mega atrakcyjna, w pobliżu jest metro więc łatwo i błyskawicznie dostać się do centrum odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: