eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Najdroższe mieszkania w Polsce

Najdroższe mieszkania w Polsce

2013-11-01 00:20

Najdroższe mieszkania w Polsce

Apartament pokazowy Sea Towers 2 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (9)

Aby zostać właścicielem najdroższego apartamentu w jednym z polskich drapaczy chmur trzeba dysponować kwotą zaczynającą się od kilku i sięgającą nawet ponad 20 milionów złotych - wynika z analizy przeprowadzonej przez Lion’s Bank. Tyle trzeba zapłacić za widok zapierający dech w piersiach, adres w centrum miasta czy atrakcje, powodujące, że wysokościowiec bardziej przypomina wysokiej klasy hotel, niż typowy blok mieszkalny.

Przeczytaj także: Ceny apartamentów w wysokościowcach rekordowe

Unikalności apartamentów położonych na najwyższych piętrach polskich wysokościowców> chyba nikt nie zaprzeczy. Dają one możliwość podziwiania panoramy miasta z wysokości przekraczającej 100 czy nawet 200 metrów, oglądania burzy przechodzącej nad sąsiednim miastem, podziwiania widoków rozpościerających się na odległość dziesiątek kilometrów, czy wreszcie urządzenia przyjęcia na najwyżej położonym tarasie w mieście. Za takie atrakcje trzeba niestety słono zapłacić. Lion’s Bank sprawdził ile kosztują najdroższe apartamenty w wysokościowcach sprzedawanych obecnie na rynku pierwotnym. Kontynuujemy tym samym cykl publikacji o najwyższych budynkach mieszkalnych. Poprzednio w publikacji „Prawie 800 tysięcy za najtańsze mieszkanie w drapaczu chmur” zestawiliśmy najniższe ceny dostępnych apartamentów w wysokościowcach.

Unikalna wysokość

Tym razem, podobnie, jak w poprzednim zestawieniu, pod uwagę wzięliśmy pięć adresów, w których można obecnie kupić lokal deweloperski:
  1. Sky Tower (Wrocław, 212 metrów wysokości),
  2. Złota 44 (Warszawa, 192 metry wysokości),
  3. Cosmopolitan (Warszawa, 160 metrów wysokości),
  4. Sea Towers (Gdynia, 141,6 metrów wysokości,
  5. Platinum Towers (Warszawa, 85 metrów wysokości).

Budynki te tworzą ekskluzywne grono polskich wysokościowców – dane GUS za 2013 r. pokazują, że deweloperzy najczęściej stawiają budynki trzypiętrowe (jedna trzecia wszystkich realizacji). Na drugim miejscu znajdują się budynki czteropiętrowe. Inwestycji mieszkaniowych o przynajmniej 15 kondygnacjach zakończono w 2012 roku zaledwie sześć. Czemu wysokich budynków powstaje w Polsce tak mało? Jednym z powodów może być koszt takiej inwestycji wynikający z konieczności zastosowania bardziej wytrzymałych konstrukcji i specjalnych technologii. W gronie najdroższych budynków świata sporo jest bowiem tych, które znaleźć można jednocześnie na liście najwyższych adresów na świecie. I tak na przykład Burj Khalifa (obecnie najwyższy budynek na świecie) wzniesiony został kosztem 1,5 mld dolarów, a najwyższy od 2004 do 2010 roku Taipei 101 kosztował 1,76 mld dolarów – wynika z danych portalu Emporis.
… ma swoją cenę

Portal ten publikuje informację o kosztach budowy tylko jednego i jednocześnie najwyższego budynku w Polsce – wrocławskiego Sky Towera. Według tych danych jego budowa kosztowała 400 mln dolarów. To trochę więcej niż podaje sam deweloper (ponad 1 mld złotych). Wysokość kosztów budowy jest w przypadku wysokościowców jednym z głównych czynników determinujących ceny sprzedawanych tam mieszkań.

Najdroższy apartament w najwyższym budynku mieszkalnym w Polsce jest wyceniany na9,419 mln zł. Jest to lokal o powierzchni 227 m kw. usytuowany na najbardziej ekskluzywnym 48. piętrze wierzy. W cenie zawarto koszt zakupu dwóch miejsc postojowych i komórki lokatorskiej (10 m kw.), co nie zawsze jest standardem w przypadku wysokościowców. Najdroższy apartament, jak każdy lokal w inwestycji Sky Tower, wyposażony jest w klimatyzację, podwieszane sufity, ogrzewanie podłogowe oraz inteligentny system zarządzania apartamentem (tzw. HMS – steruje oświetleniem, klimatyzacją, roletami czy telewizją).

fot. materiały dewelopera

Apartament pokazowy Sky Tower

Ważnym atutem mieszkań w Sky Tower jest też ich wysokość wynosząca maksymalnie 3,3 metra. Warto dodać, że mieszkańcy tego budynku będą mogli korzystać z usług concierge, usług sprzątania, ale też tarasu widokowego na dachu wieży.


 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: