eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ceny apartamentów w wysokościowcach rekordowe

Ceny apartamentów w wysokościowcach rekordowe

2012-09-01 00:22

Ceny apartamentów w wysokościowcach rekordowe

Sea Towers © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (14)

Czy do Polski wchodzi powoli moda na mieszkania w "drapaczach chmur", która na Zachodzie pojawiała się 10-15 lat temu? Już niedługo i u nas będzie można zamieszkać na wysokości 200 metrów. Zawrotne wysokości mogą osiągać nie tylko budynki, ale też ceny zlokalizowanych w nich apartamentów, liczone nawet w dziesiątkach milionów złotych. W Nowym Jorku penthouse na 90-tym piętrze jednego z wysokościowców został niedawno sprzedany za 90 milionów dolarów!

Przeczytaj także: Najdroższe mieszkania w Polsce

fot. mat. prasowe

Sea Towers

Sea Towers mierzy 141,6 metrów

Nie tylko piloci samolotów mogą codziennie podziwiać przez okna widok z lotu ptaka. Podobne udogodnienia czekają na mieszkańców najwyższych budynków mieszkalnych. Najwyższy na świecie budynek, w którym można zamieszkać to Burdż Chalifa w Dubaju mierzący 829 metrów. Kolejny jest Abraj Al Bait w Mekce (601 m) i Taipei 101 w Tajpej (509 m). Rekordowe są nie tylko wysokości mieszkalnych „drapaczy chmur”, ale też ceny apartamentów w tego typu budynkach. Jak informuje „The Wall Street Journal”, w budowanym właśnie apartamentowcu One57 (Nowy Jork) dwupoziomowy penthouse na piętrze 89 i 90 został sprzedany za 90 milionów dolarów! W Tel Awiwie za apartament w najwyższym budynku Meier – on – Rothsild (37 pięter) deweloper rząda 50 mln dolarów. Cenę 50 milionów funtów może z kolei osiągnąć dwupoziomowy apartament w Shard – najwyższym budynku w Londynie.

Kupując mieszkanie w takim budynku można liczyć nie tylko na to, że w jego obrębie znajdować się będą sklepy, restauracje czy SPA. Właściciele nieruchomości położonych w chmurach często mogą liczyć na udogodnienia porównywalne z życiem hotelowym, na przykład korzystać z usług room service. Co więcej, w nowo powstałych wysokościowcach stosuje się bardzo nowoczesne rozwiązania techniczne, które mogą dotyczyć poszczególnych samych apartamentów (np. sterowanie temperaturą czy elektrycznością) albo całych budynków (specjalne zabezpieczenia przed skutkami trzęsienia ziemi).

Top 10 w Polsce mają w sumie 1264 m wysokości

Na polskim rynku także można znaleźć wysokie budynki mieszkalne. Choć daleko im do czołówki światowej, to wyróżniają się na tle tradycyjnej zabudowy. Łączna wysokość dziesięć najwyższych budynków mieszkalnych w Polsce wynosi 1264 metry. W większości są to nowe inwestycje. Przeciętny wiek istniejących już dziesięciu najwyższych budynków mieszkalnych w Polsce to zaledwie 14 lat, a cztery z ujętych w zestawieniu zostaną ukończone najwcześniej w tym roku. Sugeruje to, że moda na mieszkanie w „drapaczu chmur” jest nowym zjawiskiem – wynika z danych zebranych przez Lion’s House i Home Broker. Według „The Wall Street Journal”, na świecie mieszkalne „drapacze chmur” zaczęły zyskiwać popularność 10 – 15 lat temu.

fot. mat. prasowe

Najwyższe budynki mieszkalne w Polsce

W Polsce najwyższym budynkiem mieszkalnym jest wrocławski Sky Tower


Im wyżej, tym drożej

W Polsce najwyższym budynkiem mieszkalnym jest wrocławski Sky Tower. Część inwestycji, w której mieści się galeria handlowa została oddana do użytku już w maju, apartamenty i biura zostaną przekazane do użytku w pierwszym kwartale 2013 roku Najwyższy w tym mieście budynek mieszkalny położony jest na terenie najpopularniejszej dzielnicy stolicy województwa dolnośląskiego - Krzyków. Wysokość całkowita budynku to 212 metrów. Sky Tower jako jedyny budynek mieszkalny w Polsce pokonał więc barierę wysokości 200 metrów. Znajduje się w nim: 236 apartamentów, 22 tys. metrów powierzchni biurowej i 24,4 tys. metrów powierzchni handlowej. W części galeryjnej znajdują się butiki, delikatesy, centrum medyczne, restauracje i kawiarnie, SPA i centrum sportowe. Ceny mieszkań w Sky Tower wahają się od 10,9 tys. zł do 35 tys. zł za metr i rosną wraz z wysokością wieży. Ile więc zapłacić trzeba za najdroższy lokal? Gdyby przyjąć górną granicę widełek i uwzględnić fakt, że największy apartament ma 222,4 m kw., to można szacować cenę najdroższego lokalu na prawie 7,8 mln zł. Warto jednak zauważyć, że apartamenty można łączyć.

Apartament w tym budynku to nie tylko prestiżowy adres i zapierający dech w piersiach widok z okna. Jak informuje inwestor, każdy apartament będzie posiadał klimatyzację, a także system HMS (urządzenie sterujące apartamentem np.: regulujące temperaturę w każdym pomieszczeniu oddzielnie, przywołujące windę z apartamentu, zamykające okno w przypadku złych warunków atmosferycznych). Mieszkańcy Sky Tower będą też mieli możliwość korzystania z usług Concierge. W budynku będzie całodobowy monitoring i ochrona oraz kontrola dostępu do budynku.

fot. mat. prasowe

Sky Tower

Sky Tower jako jedyny budynek mieszkalny w Polsce pokonał barierę wysokości 200 metrów


fot. mat. prasowe

Sky Tower

Ceny mieszkań w Sky Tower wahają się od 10,9 tys. zł do 35 tys. zł za metr i rosną wraz z wysokością wieży


 

1 2 ... 4

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: