eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek nieruchomości w Polsce VIII 2012

Rynek nieruchomości w Polsce VIII 2012

2012-08-31 13:50

Rynek nieruchomości w Polsce VIII 2012

Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w lipcu 2012 r. © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Choć w lipcu ceny mieszkań po raz kolejny nieznacznie spadły, to o spektakularnych przecenach wciąż nie może być mowy. Jeśli jednak zsumujemy notowane co miesiąc, niewielkie zmiany stawek, to dostrzeżemy, że w ciągu ostatniego roku ceny ofertowe mieszkań w Polsce spadły średnio o 4,6%. Na zmianę tego trendu w najbliższym czasie nie ma co liczyć, bo na horyzoncie nie widać żadnych zwiastunów ożywienia popytu - wynika z analizy portalu nieruchomości domy.pl i firmy doradztwa finansowego Open Finance.

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Polsce VII 2012

Jak wynika z analizy portalu nieruchomości domy.pl ponad 7% średnie ceny ofertowe mieszkań w Kielcach i we Wrocławiu spadły w ciągu ostatniego roku o ponad 7%. W stolicy Dolnego Śląska stawka za m2 jest obecnie o blisko 500 zł niższa niż przed rokiem, a w stolicy woj. świętokrzyskiego o 341 zł.

Jak wynika z analizy portalu nieruchomości domy.pl średnie ceny ofertowe mieszkań w Kielcach i we Wrocławiu spadły w ciągu ostatniego roku o ponad 7%. W stolicy Dolnego Śląska stawka za m2 jest obecnie aż o blisko 500 zł niższa niż przed rokiem, a w stolicy woj. świętokrzyskiego o 341 zł.

Do ponad 5-procentowych spadków cen doszło także w 5 innych spośród 18 badanych miast: Białymstoku, Gdańsku, Gdyni, Łodzi i Szczecinie. W każdym z nich aktualne stawki za m2 używanego lokum są o ponad 260 zł niższe niż rok temu.

Wyjątek wśród największych miast stanowi Rzeszów. W stolicy woj. podkarpackiego średnia cena m2 mieszkania oferowanego do sprzedaży na rynku wtórnym jest w stosunku do lipca 2011 roku wyższa o 2,9%, tj. o 186 zł/m2. Wynik ten nie oznacza jednak, że w Rzeszowie, jako jedynym miejscu w Polsce, popyt przewyższa podaż. Notowany wzrost to efekt większej podaży mieszkań stosunkowo nowych, których wyższe ceny podbijają średnią.

Kredyty nowe: rosną marże

Niezmiennie nieciekawie wygląda obraz rynku kredytów hipotecznych. Banki coraz mniej chętnie udzielają tanich kredytów, a te trzymające atrakcyjną ofertę nie zawsze radzą sobie z obróbką wniosków na czas i zdarzają się zatory. Średnia marża kredytu mieszkaniowego w sprzedaży wiązanej (dla rodziny z dochodem rzędu 6 tys. zł zainteresowanej 25-letnim kredytem na 90 proc. wartości nieruchomości) wzrosła już ponad poziom 1,5 p.p. To oznacza, że zaciągając kredyt na 25 lat na kwotę 250 tys. zł trzeba się liczyć z tym, że miesięczna rata przekraczać będzie kwotę 1700 złotych.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w lipcu 2012 r.

Choć w lipcu ceny mieszkań po raz kolejny nieznacznie spadły, to o spektakularnych przecenach wciąż nie może być mowy

Kredyty walutowe stanowią już coraz mniej znaczącą mniejszość na rynku. Wycofywanie się banków z tego sektora działalności obserwujemy od kilku kwartałów, ale takiej siły jak teraz te działania jeszcze nie miały. W II kw. 2012 r. udzielono niespełna 1,3 tys. kredytów mieszkaniowych w obcej walucie, to o 76 proc. mniej niż kwartał wcześniej i aż o 86 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Taką zmianę trudno określić inaczej niż mianem zapaści. W ostatnim kwartale w żadnym banku odsetek kredytów walutowych nie przekroczył 20 proc., a tylko w pięciu znalazł się w przedziale 10-20 proc. Na dodatek obecna oferta jest coraz mniej atrakcyjna dla klientów ze względu na wymaganie wkładu własnego i wysokie marże przekraczające 3, a nawet 4 p.p.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: