eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ceny wynajmu i stancji VII-VIII 2012

Ceny wynajmu i stancji VII-VIII 2012

2012-08-30 11:53

Ceny wynajmu i stancji VII-VIII 2012

Średnie koszty wynajmu mieszkań © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (8)

Podczas gdy ceny sprzedaży mieszkań spadają niemal w każdym miejscu w Polsce, średnie ceny wynajmu w stosunku do zeszłego roku wzrosły. Tak jest w dziewięciu z trzynastu analizowanych miast. Opracowanie średnich cen ofertowych wynajmu z portalu Szybko.pl przygotowała agencja nieruchomości Metrohouse & Partnerzy.

Przeczytaj także: Rynek najmu nieruchomości VIII 2012

Jedynie we Wrocławiu, Katowicach, Gdyni i Łodzi ceny ofertowe wystawiane przez właścicieli mieszkań są niższe niż przed rokiem. Największe spadki, bo aż o ponad 7 proc. r/r widoczne są w Łodzi. W tym mieście kawalerkę można wynająć już za niewiele ponad 800 zł, a mieszkanie trzypokojowe za 1570 zł (mniej więcej tyle, ile wynoszą ceny w Olsztynie i Szczecinie). Jeśli poszukiwania dotyczą mieszkania trzypokojowego w najlepszej sytuacji są mieszkańcy Torunia. Takie mieszkanie wynajmiemy średnio za 1380 zł. W tej cenie w stolicy ciężko byłoby wynająć kawalerkę.

Wzrosty cen w minimalnym stopniu dotknęły rynek w Szczecinie. Tam średnia podwyżka wynosi 0,1 proc. Natomiast najwyższe wzrosty, o ponad 6 proc. odnotowujemy w Gdańsku (średnio 6,1 proc.), Warszawie (6,3 proc.) i Toruniu (6,4 proc.).

fot. mat. prasowe

Średnie koszty wynajmu mieszkań

Jedynie we Wrocławiu, Katowicach, Gdyni i Łodzi ceny ofertowe wystawiane przez właścicieli mieszkań są niższe niż przed rokiem


Mieszkam sam – czyli mieszkanie jednopokojowe

W pięciu miastach uda się wynająć mieszkanie jednopokojowe w cenie poniżej 1000 zł za miesiąc. W Łodzi i Toruniu średnie ceny wynajmu kawalerek wynoszą 810 zł, w Bydgoszczy poziom cen jest podobny (815 zł). Nieco drożej jest natomiast w Olsztynie (950 zł) i Gdyni (970 zł). Rok temu poniżej 1000 zł można było wynająć mieszkanie w Lublinie i Szczecinie. Ceny w tych miastach wzrosły w tym roku do średniego poziomu 1000 zł.

Najdroższą ofertę prezentuje rynek warszawski. Tu za kawalerkę właściciele oczekują średnio 1550 zł. Najtańsze oferty kawalerek znajdziemy na Bródnie (średnio 1240 zł), nieco drożej jest na Pradze Północ (1275 zł) i Białołęce (1300 zł). Kawalerka na poszukiwanych przez studentów Kabatach plasuje się powyżej średniej – 1670 zł za miesiąc. Porównywalne ceny znajdziemy na Mokotowie (1650 zł). Najdrożej wcale nie jest w centrum (1700 zł). Jeszcze wyższe ceny znajdziemy w Wilanowie, gdzie właściciele wystawiają jednopokojowe mieszkania w średniej cenie 2000 zł. Jest to wynik przekroju oferty. Większość mieszkań do wynajmu znajduje się tam w budynkach oddanych do użytku w ostatnich latach.

Mieszkania dla dwojga

Dwa pokoje z kuchnią to przedmiot zainteresowania wielu studentów, którzy wynajmują mieszkanie na spółkę z kolegą/koleżanką. Atuty? Głównie, to że kosztem niewielkiej różnicy w cenie zyskujemy większe i bardziej funkcjonalne mieszkanie. Dla każdego współlokatora koszt wynajmu wyższy o 150-200 zł w porównaniu do mieszkania jednopokojowego jest do zaakceptowania.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: