eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek najmu nieruchomości V 2012

Rynek najmu nieruchomości V 2012

2012-05-31 12:26

Rynek najmu nieruchomości V 2012

Wynajem mieszkania © Gérard LEMAIRE - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Zbliżający się koniec roku akademickiego i początek wakacji to, jak co roku, specyficzny czas dla branży nieruchomości; na rynku najmu mieszkań, na którym już podaż przewyższa popyt, nastąpi wysyp lokali zwalnianych przez studentów. Klienci poszukujący będą mieli większy wybór ofert; właścicielom nieruchomości trudno będzie znaleźć teraz nowych najemców. Jeszcze trudniej będzie utrzymać dotychczasowe ceny - podaje raport portalu domy.pl.
Szumnie zapowiadany najazd zagranicznych kibiców na Euro i związane z tym krociowe zyski z najmu okazują się mieć niewiele wspólnego z rzeczywistością. Ofert wynajmu mieszkań, nie tylko w miastach-gospodarzach turnieju, ale i w innych polskich miastach, jest dużo. Stawki ofertowe za najem najpopularniejszych lokali – kawalerek i mieszkań 2-pokojowych - stoją w miejscu. Lokale większe staniały w porównaniu z sierpniem ub. roku nawet o 20%.

Obserwowany od dłuższego czasu wzrost podaży ofert najmu to zasługa aktualnej sytuacji na rynku sprzedaży mieszkań – właściciele, nie mogąc znaleźć klientów na zakup, oferują swoje lokale do wynajęcia. Obecnie nakłada się na to okresowy wzrost podaży lokali zwalnianych przez wynajmujących je na czas nauki studentów.

Z drugiej strony, pomijając przedwakacyjny spadek popytu, zainteresowanie najmem ogranicza sytuacja na rynku pracy. Problemy ze znalezieniem zatrudnienia, niskie wynagrodzenia osób mających pracę oraz zwolnienia zmuszają do racjonalizacji wydatków. Część osób, które same się utrzymują, zamiast wynająć dającą poczucie niezależności kawalerkę łączy się w pary lub większe grupy tylko po to, by wspólnie, a przez to taniej, wynająć jedno większe mieszkanie. Inni, nie mogąc sobie pozwolić na zwiększenie wydatków, postanawiają zachować mieszkaniowe status quo.

fot. Gérard LEMAIRE - Fotolia.com

Wynajem mieszkania

Rynek najmu nieruchomości V 2012

Wprowadzane plany oszczędnościowe ograniczyły też aktywność na rynku najmu firm, które wynajmowały mieszkania dla swoich pracowników. Cięcia budżetów zmusiły do rozwiązania wielu umów najmu, a ich pracownicy, korzystający dotąd z dobrodziejstwa mieszkania na koszt firmy, zostali zwolnieni lub zmuszeni do znalezienia lokalu na własną rękę (z ewentualną dopłatą ze strony firmy).

Zauważalnego wpływu na rynek najmu nie mają wspomniani na wstępie kibice. Jak wynika z analizy portalu domy.pl zagranicznych internautów poszukujących ofert najmu mieszkań było w ciągu pierwszych 25 dni maja zaledwie o 3% więcej niż w analogicznym okresie w kwietniu br. Ta liczba świadczy o niewielkim zainteresowaniu fanów futbolu najmem mieszkań w Polsce.

Poza nielicznymi przypadkami między bajki można także włożyć twierdzenia o wielkich kwotach, za jakie można wynająć mieszkanie zagranicznym gościom. Obecnie w portalu domy.pl bez najmniejszego problemu można znaleźć oferty wynajmu mieszkań nawet w bliskim sąsiedztwie stadionów, po cenach takich samych jak choćby przed rokiem.

Warto również zauważyć, że tylko nieliczni właściciele mieszkań są przygotowani na przyjęcie w swe progi obcokrajowców. Prozaiczną przeszkodą jest choćby nieznajomość języka uniemożliwiająca kontakt z potencjalnymi chętnymi. Jeszcze większy problem to fakt, że kibice jeśli już to zainteresowani są wynajmem krótkoterminowym. Zdecydowana większość właścicieli mieszkań preferuje wynajem za normalną stawkę ale za to na rok lub dłużej.

fot. mat. prasowe

Średnie stawki ofertowe za wynajem mieszkań w wybranych miastach Polski

Najdrożej jest w Warszawie


Oczekiwania najemców rosną

Duża podaż ofert najmu i ograniczony popyt wzmaga konkurencję między właścicielami. Jednak wielu z nich nie będąc tego świadomym, nie dba o standard oferowanego lokalu, utrzymuje wysoką cenę ofertową i skazuje się w ten sposób na brak zainteresowania lokalem ze strony poszukujących i wymierne straty. Tymczasem realia rynkowe się zmieniają i trzeba umieć się do nich dostosować.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: