eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Budownictwo mieszkaniowe: pomoc rządu dopiero w 2014 r.

Budownictwo mieszkaniowe: pomoc rządu dopiero w 2014 r.

2013-07-26 10:23

Budownictwo mieszkaniowe: pomoc rządu dopiero w 2014 r.

Mieszkanie dla młodych © detailblick - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Łącznie ponad 8 mld zł zamierza przeznaczyć rząd na wspieranie budownictwa mieszkaniowego w nowych programach "Mieszkanie dla Młodych" i tanich mieszkań na wynajem. Kwota ta ma być rozłożona na 5 lat, ale w najbardziej kryzysowym roku 2013 na rynek nie trafi z niej ani złotówka.

Przeczytaj także: Mieszkanie dla młodych: wpływ na rynek mieszkaniowy

Już od trzech kwartałów kurczące się budownictwo ma ujemny wpływ na PKB. W budownictwie mieszkaniowym kłopoty na dobre rozpoczęły się w marcu br. Wtedy to zaczęły spadać wszystkie podawane przez GUS wskaźniki aktywności deweloperów. Od marca oddają oni do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem, otrzymują mniej pozwoleń na budowę i rozpoczynają mniej inwestycji. Wcześniej przez wiele miesięcy pozytywne odczyty widoczne były jedynie w zakresie liczby mieszkań oddawanych do użytkowania, co było efektem budów rozpoczętych w pierwszej fazie pokryzysowego ożywienia. Spadek liczby nowych projektów inwestycyjnych widoczny jest już od roku.

Pomoc potrzebna od zaraz

W Polsce branża deweloperska od czasu wygaszenia programu „Rodzina na swoim” apeluje do rządu o opracowanie długoterminowego programu wsparcia budownictwa mieszkaniowego. Jedną z form pomocy ma być nowy program „Mieszkanie dla Młodych”, który ma kosztować budżet od 600 mln zł do 662 mln zł rocznie przez pięć lat. Niestety pierwsza złotówka z tego programu trafi na rynek dopiero w przyszłym roku, czyli z dużym prawdopodobieństwem w momencie, gdy gospodarka będzie już stopniowo wychodzić z dołka. Co więcej, istnieje realne zagrożenie, że perspektywa wprowadzenia programu dopiero w przyszłym roku dodatkowo ograniczy tegoroczny popyt na mieszkania, zwłaszcza pod koniec roku.

Nowy pomysł – mieszkania na wynajem

Najnowszym remedium na problemy sektora budowlanego oraz osób, które z powodu braku zdolności kredytowej nie mogą pozwolić sobie na zakup własnego „M”, jest program wynajmu mieszkań po niskich cenach. W ramach tego programu rząd, poprzez specjalnie stworzony w tym celu fundusz, chce przeznaczyć na budownictwo 5 mld zł w ciągu czterech lat. Niestety w tym przedsięwzięciu, podobnie, jak w programie „MdM”,pierwsze kwoty mają zostać wydane dopiero w przyszłym roku.

Nie więcej niż 10% rynku

W sumie w ciągu najbliższym pięciu lat, w ramach obydwu programów, na wsparcie sektora budownictwa mieszkaniowego z budżetu mają być wyasygnowane środki w kwocie około 8,2 mld zł. Przyjmując na podstawie danych GUS z ostatnich pięciu lat, że średnia „produkcja” mieszkaniowa deweloperów to 61 tys. lokali rocznie, a wartość jednego mieszkania to średnio ok. 280 tys. zł (na podstawie cen transakcyjnych Lion’s House i Home Brokera z ostatnich 12 miesięcy) i zakładając, że osoby korzystające z programu „MdM” kupowały wyłącznie mieszkania od deweloperów, łączna kwota przeznaczona na oba programy odpowiadałaby ok. 10% rynku. Jeżeli jednak Sejm wprowadzi do projektu ustawy poprawkę rozszerzającą program „MdM” również o budownictwo indywidualne, rynek deweloperskiotrzyma relatywnie mniej.

fot. detailblick - Fotolia.com

Mieszkanie dla młodych

Łącznie ponad 8 mld zł zamierza przeznaczyć rząd na wspieranie budownictwa mieszkaniowego w nowych programach „Mieszkanie dla Młodych” i tanich mieszkań na wynajem.


Przeczytaj także: Wrocław za drogi dla MdM Wrocław za drogi dla MdM

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: