eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Trudno o chętnych na najem mieszkania

Trudno o chętnych na najem mieszkania

2012-12-06 00:12

Trudno o chętnych na najem mieszkania

Trudno o chętnych na najem mieszkania © 506965 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ograniczony popyt na rynku sprzedaży mieszkań skłaniał do przypuszczeń, że wysokie ceny lokali i ograniczona dostępność kredytów hipotecznych spowodują zwiększenie popytu na rynku najmu. Wyniki najnowszego badania przeprowadzonego przez portal nieruchomości domy.pl wskazują, że znalezienie najemcy na mieszkanie staje się równie trudne jak znalezienie na nie kupca.

Przeczytaj także: Kwitnie rynek wynajmu mieszkań

Wysokie i mimo trwających spadków wciąż nieadekwatne do przeciętnych polskich zarobków ceny mieszkań oraz ograniczone możliwości ich zakupu wynikające m.in. z zaostrzonych zasad udzielania kredytów hipotecznych wymusiły na części potencjalnych klientów rezygnację z planów zakupowych lub odłożenie ich w czasie. Wiele wskazywało na to, że tej sytuacji osoby, które z różnych przyczyn nie mogą nabyć własnego M, skierują swoje zainteresowanie w stronę rynku najmu mieszkań i to na nim nastąpi ożywienie. Przesłankami do tego, by dawać wiarę takim przewidywaniom był obserwowany od wielu miesięcy rosnący rozdźwięk między wskaźnikami popytu na oferty zakupu i na oferty najmu mieszkań. Podczas gdy przed rokiem – w listopadzie 2011 – na jednego klienta zainteresowanego kupnem mieszkania przypadał jeden zainteresowany najmem, to z upływem kolejnych miesięcy proporcje te zaczęły ulegać zmianie – górę brał najem. W sierpniu br., a więc w szczycie sezonu na rynku najmu, na jednego klienta zainteresowanego zakupem mieszkania przypadało blisko dwóch klientów zainteresowanych mieszkaniem za opłatą w cudzym lokalu.

Jednak wraz z końcem jesiennej gorączki na rynku najmu, generowanej głównie przez wracających z wakacji studentów, popyt na mieszkania do wynajęcia radykalnie spadł. Choć jeszcze we wrześniu zainteresowanych najmem było więcej niż zainteresowanych kupnem, to z analizy portalu domy.pl wynika, że już w październiku doszło do przełamania wielomiesięcznego trendu – liczba potencjalnych najemców spadła poniżej liczby potencjalnych kupców. Proporcje te utrzymały się także w listopadzie, w którym podobnie jak miesiąc wcześniej na 10 klientów poszukujących ofert sprzedaży mieszkań przypadało niespełna 9 poszukujących ofert najmu.

fot. 506965 - Fotolia.com

Trudno o chętnych na najem mieszkania

Wyniki najnowszego badania przeprowadzonego przez portal nieruchomości domy.pl wskazują, że znalezienie najemcy na mieszkanie staje się równie trudne jak znalezienie na nie kupca.


Popyt na rynku sprzedaży mieszkań od wielu miesięcy stopniowo malał i obecnie znalezienie klienta na zakup jest bardzo utrudnione. Teraz z podobnymi problemami musza się liczyć także właściciele lokali oferowanych do wynajęcia. Niełatwa sytuacja na rynku pracy, wyhamowanie wzrostu wynagrodzeń i rosnące koszty życia nie zachęcają do brania na siebie dodatkowego obciążenia w postaci comiesięcznego czynszu i zasilania nim cudzej kieszeni. Pewnego ożywienia na rynku najmu, jednak w trudnej do przewidzenia skali, możemy się spodziewać na początku nowego roku – przełom grudnia i stycznia to okres, w którym wygasa część umów, wiele osób z Nowym Rokiem wprowadza zmiany w swoim życiu (nowe miejsce pracy, nowe miejsce zamieszkania, etc.).

Sytuacja na rynku nie pozostanie bez wpływu na ceny. W dużych miastach stawki czynszów za najem najpopularniejszych lokali – kawalerek i mieszkań 2-pokojowych – utrzymają się na zbliżonym do obecnego poziomie. Czynsze za lokale większe – 3-, 4-pokojowe oraz takie, które wynajmowane są z przeznaczeniem na cele biurowe – już są niższe o kilka do kilkunastu procent w stosunku do roku ubiegłego. Wiele wskazuje na to, że rosnąca podaż takich lokali i trudności ze znalezieniem na nie najemców doprowadzą do dalszych obniżek cen.

fot. mat. prasowe

Porównanie wskaźników popytu na rynku najmu i rynku sprzedaży mieszkań

Popyt na rynku sprzedaży mieszkań od wielu miesięcy stopniowo malał i obecnie znalezienie klienta na zakup jest bardzo utrudnione. Teraz z podobnymi problemami musza się liczyć także właściciele lokali oferowanych do wynajęcia.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: