eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ceny wynajmu mieszkań raczej stałe

Ceny wynajmu mieszkań raczej stałe

2013-08-29 10:23

Ceny wynajmu mieszkań raczej stałe

Ceny wynajmu mieszkań raczej stałe © Kzenon - Fotolia.com

Lipiec i sierpień nie należą do ulubionych okresów właścicieli nieruchomości na wynajem. W związku ze szkolnymi i studenckimi wakacjami mamy największą podaż mieszkań i najatrakcyjniejszy wybór ofert. Zastój trwa krótko, bo już przed początkiem września najemcy zaczynają aktywnie szukać miejsca do zamieszkania na kolejny rok. Jak właściciele mieszkań reagują na ten okres chwilowego zastoju?

Przeczytaj także: Wynajem mieszkań: jest popyt na mniejsze lokale

W związku z utrzymującymi się wysokimi cenami zakupu mieszkań i problemami ze sfinansowaniem takiego zakupu, rynek wynajmu ma się dobrze i będzie się miał jeszcze lepiej. Sprzyja temu brak gwałtownych wahań cen nieruchomości i rosnąca liczba osób zainteresowanych najmem.

Zgodnie z danymi Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości opublikowanymi na domiporta.pl, obecnie średnie ceny wynajmu dwupokojowych mieszkań wahają się od 800-900 zł w mniejszych miastach do 1600-2000 w miastach takich jak Warszawa czy Kraków. Za trzypokojowe mieszkanie musimy z kolei zapłacić od 1040 zł w Tarnowie do aż 2980 zł w Warszawie.

– Z końcem roku akademickiego część studentów rezygnuje z wynajmowanych mieszkań w efekcie czego na rynek trafia pula wolnych lokali. To czas, kiedy najłatwiej znaleźć ciekawe lokum, w dobrej cenie i lokalizacji. Krotko mówiąc jest wtedy w czym wybierać. – mówi Agnieszka Grotkowska – Dyrektor ds. Projektów Specjalnych, Domiporta.pl – Okres ten trwa w zasadzie tylko do połowy sierpnia. Już wtedy obserwujemy wzmożone zainteresowanie bardziej zapobiegliwych studentów. Fala kulminacyjna nadchodzi we wrześniu. Mieszkania z rynku schodzą jak ciepłe bułki – dodaje Grotkowska.

Czy ceny wynajmu gwałtowniej spadają w okresie wakacyjnym? W ogłoszeniach publikowanych na domiporta.pl odnotowano niewielkie spadki stawek ofertowych o ok. 0,2% w przeliczeniu na m2 powierzchni najmu. Ma to znaczenie z punktu widzenia inwestora, jednak nie przekłada się na ceny ofertowe i różnicę w portfelach najemców. Przyjmując, że średnia cena trzypokojowego mieszkania w dużych polskich miastach (Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu) według danych PFRN to ok. 1850 zł, faktyczna obniżka w cenie, na jaką mógłby liczyć najemca, według ww. współczynnika to jedynie kilka złotych. Czy wynajmujący faktycznie skłonni są do większych upustów z tytułu wakacyjnych przestojów?

fot. Kzenon - Fotolia.com

Ceny wynajmu mieszkań raczej stałe

W związku z utrzymującymi się wysokimi cenami zakupu mieszkań i problemami ze sfinansowaniem takiego zakupu, rynek wynajmu ma się dobrze i będzie się miał jeszcze lepiej. Sprzyja temu brak gwałtownych wahań cen nieruchomości i rosnąca liczba osób zainteresowanych najmem.


Pani Agnieszka, tłumacz przysięgły języka angielskiego, poszukująca w okresie wakacyjnym mieszkaniowej okazji, tylko w jednym z oglądanych mieszkań otrzymała propozycję obniżenia ceny. W dodatku nie była ona związana z wakacyjnym sezonem, a z utrzymującym się od kilku miesięcy problemem ze znalezieniem najemcy. - Choć od kilku lat nie jestem studentką i nie żyję rytmem kalendarza akademickiego, to wybrałam właśnie okres wakacji na poszukiwania nowego lokum, mając nadzieję na korzystne stawki i większy wybór ofert. Na ten moment zdecydowałam się pozostać w obecnie wynajmowanym miejscu, a do poszukiwań powrócę późną jesienią, gdy minie studencki boom na wynajem - komentuje sytuację Agnieszka - W dodatku zaskoczyło mnie, że właściciele nie są skłonni do negocjacji, ani w temacie rozpoczęcia najmu, ani w temacie ceny, licząc, że już w okresie wakacyjnym pozyskają kolejnych najemców – dodaje.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: