eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ceny wynajmu mieszkań 2012

Ceny wynajmu mieszkań 2012

2012-12-18 12:19

Ceny wynajmu mieszkań 2012

Ceny wynajmu mieszkań 2012 © 1506965 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (9)

W ciągu ostatniego roku stawki za wynajem mieszkania w większości dużych polskich miast spadły. Największych obniżek doświadczyli wynajmujący z Wrocławia i Krakowa, gdzie spadki sięgnęły nawet odpowiednio 7 i 6 proc. Wyjątkiem jest Warszawa, gdzie za wynajem zapłacimy nieznacznie więcej niż przed rokiem.

Przeczytaj także: Trudno o chętnych na najem mieszkania

Analitycy wyszukiwarki nieruchomości morizon.pl sprawdzili, jak w ciągu ostatniego roku zmieniały się miesięczne stawki wynajmu mieszkań w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Gdańsku. Wyniki prezentujące średnią stawkę wynajmu mieszkań jedno-, dwu-, trzy- i czteropokojowych na przestrzeni ostatniego roku zostały zaprezentowane w poniższym raporcie.

„Utrudniony dostęp do kredytów hipotecznych w 2012 roku spowodował zmniejszenie liczby transakcji kupna nieruchomości i przyczynił się do większego popytu na rynku najmu. Mniejsze zainteresowanie nabywców zakupem mieszkania nie spowodowało jednak podwyżek stawek za wynajem, czego powodem jest utrzymująca się na rynku nadpodaż mieszkań na wynajem, a nieznaczne podwyżki średnich cen związane są ze wzrostem opłat użytkowania nieruchomości.”– mówi Bolesław Drapella, Prezes morizon.pl.

Czteropokojowe mieszkania w Warszawie dużo droższe

Ceny wynajmu mieszkań w Warszawie utrzymują się w ostatnim roku na raczej stabilnym poziomie. W okresie od października 2011 do października 2012 ceny najmu lokali jedno-, dwu- i trzypokojowych w niewielkim stopniu się wahały, by ostatecznie nieznacznie wzrosnąć. Podwyżka ta jednak w ciągu roku nie jest duża. Dość duży wzrost cen najmu możemy zaobserwować jedynie w przypadku mieszkań czteropokojowych.

Aktualna średnia stawka najmu mieszkania dwu i trzypokojowego, w porównaniu do października 2011 wzrosła o niespełna 3 proc. Wzrosły również ceny kawalerek, jednak podwyżka w ciągu roku wyniosła jedynie niewiele ponad 1 proc.

fot. mat. prasowe

Wzrost średnich stawek najmu mieszkań dwupokojowych w Warszawie

Ceny wynajmu mieszkań w Warszawie utrzymują się w ostatnim roku na raczej stabilnym poziomie.


Zdecydowany wzrost stawek najmu mogą zaobserwować najemcy mieszkań czteropokojowych.

Wynajęcie takiego lokum w ostatnich miesiącach było już dużo droższe niż przed rokiem. Mała popularność tych lokali, dyktowana wyższymi kosztami utrzymania niż w przypadku dwu czy trzypokojowych mieszkań, zmusza właścicieli do podwyższenia wysokości miesięcznej stawki za wynajem. W ciągu roku średnia cena za wynajęcie takiego lokalu wzrosła aż o 6 proc.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny najmu mieszkań w Warszawie w poszczególnych miesiącach 2012 i 2011 roku

Zdecydowany wzrost stawek najmu mogą zaobserwować najemcy mieszkań czteropokojowych. Wynajęcie takiego lokum w ostatnich miesiącach było już dużo droższe niż przed rokiem.


We Wrocławiu taniej wynajmiemy kawalerkę

W odróżnieniu od warszawskiego rynku we Wrocławiu ceny wynajmu mieszkań obniżyły się. Zmiany stawek najmu w mieście były w ostatnim roku znaczące - średnie ceny za mieszkania jedno-, dwu- i trzypokojowe spadły tutaj nawet o ponad 7 proc. Na obniżce najbardziej skorzystają najmujący kawalerki, miesięcznie zapłacą oni niemal sto złotych mniej. Niewiele spadły natomiast stawki najmu mieszkań dwupokojowych, są one ostatnio niższe niemal o 2 proc.

fot. mat. prasowe

Spadek średnich cen najmu mieszkań dwupokojowych we Wrocławiu

Na wrocławskim rynku nieruchomości ceny wynajmu mieszkań spadały od początku 2012 roku, by w okresie od czerwca do października powoli wzrastać.


Na wrocławskim rynku nieruchomości ceny wynajmu mieszkań spadały od początku 2012 roku, by Wzrostom w okresie od czerwca do października sprzyjał m.in. wynajem sezonowy, związany w tym roku z rozgrywkami meczów w miastach gospodarzach mistrzostw Euro 2012, a także naturalny pod koniec lata ruch związany z wynajmem mieszkań przez studentów.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny najmu mieszkań we Wrocławiu w poszczególnych miesiącach 2012 i 2011 roku

Wzrostom w okresie od czerwca do października sprzyjał m.in. wynajem sezonowy, związany w tym roku z rozgrywkami meczów w miastach gospodarzach mistrzostw Euro 2012


 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: