eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Standardy wyceny nieruchomości w dyrektywie UE

Standardy wyceny nieruchomości w dyrektywie UE

2014-02-14 09:57

Standardy wyceny nieruchomości w dyrektywie UE

Na państwa członkowskie nałożono obowiązek przyjęcia rzetelnych standardów wyceny nieruchomości © NOBU - Fotolia.com

Unia Europejska przyjęła dyrektywę, której celem jest stworzenie jednego rynku kredytów hipotecznych. Konsekwencją tej decyzji jest nałożony na państwa członkowskie obowiązek przyjęcia rzetelnych standardów wyceny nieruchomości. Dokument ten zostanie opracowany z uwzględnieniem międzynarodowych standardów wyceny, w tym Profesjonalnych Standardów Wyceny RICS (RICS’ Professional Standards for Valuation), znanych także pod nazwą „Czerwona Księga” (Red Book).

Przeczytaj także: Kredyt hipoteczny w Banku Millennium bez wyceny nieruchomości

Skutki kryzysu finansowego są wciąż odczuwalne, a PKB w wielu krajach nadal pozostaje na niskim poziomie. Jest tak przede wszystkim w Europie, gdzie kryzys finansowy przerodził się w kryzys strefy euro.

Dostępność kredytów jest kluczowym elementem krajowych gospodarek oraz stabilności finansowej. Dyrektywa w sprawie kredytów hipotecznych stanowi ważny krok na drodze do ochrony klienta. Zapewnienie odpowiedzialnego funkcjonowania rynków kredytów hipotecznych doprowadzi do zwiększonej stabilności finansowej. RICS uczestniczył w procesie tworzenia dyrektywy i omawiał znaczenie wyceny nieruchomości w procesie udzielania kredytu hipotecznego we współpracy z Parlamentem Europejskim, Radą Europejską i innymi interesariuszami, takimi jak Europejska Federacja Hipoteczna.

Ustalenie wartości nieruchomości pomaga określić wielkość hipoteki (LTV, stosunek kwoty kredytu do wartości nieruchomości), więc solidnie przeprowadzane wyceny dla celów hipoteki mieszkaniowej leżą w interesie zarówno sektora hipotecznego, jak i konsumentów. Dlatego też organizacja RICS jest przekonana o potrzebie wprowadzenia odpowiednich standardów. Dodatkowo, konsumenci otrzymują także pomoc w dokonaniu oceny, czy kwota, jaką zamierzają wydać odpowiada kwocie, jaką zaoferowałby w danym momencie rynek.

fot. NOBU - Fotolia.com

Na państwa członkowskie nałożono obowiązek przyjęcia rzetelnych standardów wyceny nieruchomości

Ustalenie wartości nieruchomości pomaga określić wielkość hipoteki (LTV, stosunek kwoty kredytu do wartości nieruchomości), więc solidnie przeprowadzane wyceny dla celów hipoteki mieszkaniowej leżą w interesie zarówno sektora hipotecznego, jak i konsumentów.


Dyrektywa wymaga, by rzeczoznawcy byli kompetentni i niezależni. Zgodnie z dokumentem, aby uznać standardy wyceny za wiarygodne, muszą one uwzględniać międzynarodowe normy, w tym te opracowane przez Radę ds. Międzynarodowych Standardów Wyceny (International Valuation Standards Council – IVSC) oraz RICS.

RICS z zadowoleniem przyjął uwzględnienie standardów wyceny w przedmiotowej dyrektywie. Wraz z przyjęciem dyrektywy, stworzone zostały warunki zapewniające wysoki poziom profesjonalizmu wśród kredytodawców i pośredników kredytowych – czyli wartości leżące u podłoża filozofii RICS.

Reno Cardiff MRICS, członek Rady RICS Europa (RICS Europe Board) i przewodniczący Sieci Wirtualnej Wyceny RICS Europa (RICS Europe Virtual Valuation Network) uważa, że „przyjęcie dyrektywy w sprawie kredytów hipotecznych to historyczny krok dla rzeczoznawców w UE. Przyjęcie dyrektywy, która ma zapewnić, że wycena nieruchomości będzie dokonywana zgodnie z uznanymi standardami przez odpowiednio wykwalifikowanych rzeczoznawców, stanowi kluczowy element budowania pewności i zaufania - zarówno do kredytodawców, jak i do konsumentów. RICS z niecierpliwością oczekuje współpracy ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, podczas której będzie mógł pomóc rządom we wdrażaniu wymogów dyrektywy”.

Sander Scheurwater, przewodniczący ds. stosunków zagranicznych i stosunków UE RICS Europa (RICS Europe Head of External Affairs & EU Liaison) wyjaśnia, że „międzynarodowe standardy wraz z kwalifikacjami i przepisami stanowią trzon propozycji RICS w kwestii wartości nieruchomości. Zapewnienie, by krajowe standardy odpowiadały tym międzynarodowym oznacza, że działania w poszczególnych krajach na całym świecie będą jednolite, przejrzyste i na wysokim poziomie. Dzięki Rejestracji Rzeczoznawców RICS (RICS Valuer Registration) jesteśmy jedyną ogólnoświatową organizacją, która aktywnie monitoruje swoich członków zajmujących się wyceną - poprzez własne regulacje, dzięki czemu zwiększamy zaufanie na rynku, pokazując, że standardy są nie tylko wymagane prawnie, ale także stosowane w praktyce”.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: