eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › We dwoje lżej spłacać kredyt mieszkaniowy

We dwoje lżej spłacać kredyt mieszkaniowy

2014-02-14 13:15

We dwoje lżej spłacać kredyt mieszkaniowy

We dwoje lżej spłacać kredyt za mieszkanie © contrastwerkstatt - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Kawalerskie życie nie jest tanie, także jeśli chodzi o zakup mieszkania. Zamiast kupować najmniejsze mieszkania, warto pomyśleć o drugiej połówce serca i zdecydować się na większe lokum. To się po prostu bardziej opłaca.

Przeczytaj także: Ostatni dzwonek na kredyt hipoteczny dla imigranta

Spośród transakcji zrealizowanych za pośrednictwem Metrohouse w 2013 r. tylko 15 proc. mieszkań stanowiły lokale jednopokojowe. Popularne kawalerki ustępują miejsca bardziej funkcjonalnym mieszkaniom dwupokojowym. O ile kawalerki jako produkt inwestycyjny są zawsze poszukiwane przez osoby zajmujące się wynajmowaniem mieszkań, to z racji niewielkich różnic w cenach coraz więcej sprzedaży dotyczy lokali dwupokojowych. W ubiegłym roku było to prawie 50 proc. wszystkich transakcji.

Samodzielny zakup mieszkania jednopokojowego jest najmniej opłacalną opcją w kontekście zaciągania kredytu hipotecznego. Z obliczeń Metrohouse wynika, że różnica pomiędzy miesięczną ratą kredytu zaciągniętego na zakup jednopokojowego mieszkania (30 m kw.) po średnich cenach rynkowych, a mieszkania dwupokojowego (45 m kw.) wynosi, w zależności od miasta, od 244 do 510 zł. Być może te niewielkie różnice sprawiają, że 28 proc. singli, którzy wstępnie deklarowali zakup kawalerki weryfikuje kierunek swoich poszukiwań i decyduje się na zakup większego mieszkania dwupokojowego.

Jednak sytuacja dodatkowo zmienia się, gdy do zakupu mieszkania dwupokojowego przystępują dwie osoby i każda z nich po równo partycypuje w spłacie zobowiązań. Przykładowo w Warszawie kupując 2 pokoje o metrażu 45 m kw. każda z tych osób zapłaci 764,5 zł miesięcznej raty, podczas gdy osoba prowadząca jednoosobowe gospodarstwo za samą spłatę kredytu za o wiele mniejszą kawalerkę będzie musiała wyłożyć miesięcznie 1019 zł. Jeśli więc planujemy zakup mieszkania wraz ze swoją drugą połową warto zastanowić się nad kupnem mieszkania dwupokojowego. Każda z osób spłacających połowę raty kredytu i tak zaoszczędzi w stosunku do sytuacji jeśli sama miałaby spłacać kredyt za kawalerkę. W Warszawie będzie to nawet 254,5 zł w skali miesiąca, w innych miastach zwykle od 160 do 200 zł. Ponadto, co nie uwzględnia symulacja, należy pamiętać, że m kw. jednopokojowego mieszkania bywa wyższy od średnich cen rynkowych mieszkań.

fot. mat. prasowe

We dwoje lżej spłacać kredyt mieszkaniowy

Przykładowo w Warszawie kupując 2 pokoje o metrażu 45 m kw. każda z tych osób zapłaci 764,5 zł miesięcznej raty, podczas gdy osoba prowadząca jednoosobowe gospodarstwo za samą spłatę kredytu za o wiele mniejszą kawalerkę będzie musiała wyłożyć miesięcznie 1019 zł.


Para kupuje mieszkanie

W ankiecie skierowanej do doradców Metrohouse poprosiliśmy o wskazanie najpopularniejszych powierzchni mieszkań nabywanych przez pary (ew. małżeństwa bez dzieci). Aż 88 proc. agentów wskazuje, że pary najczęściej poszukują mieszkań od 41 do 60 m kw., przy czym spośród nich większość, bo 65 proc. liczy na zakup mieszkania nie większego niż 50 m kw. Warto zauważyć bardzo niski odsetek par/małżeństw deklarujących zakup mieszkania większego niż 60 m kw. Tylko 2 proc. agentów odpowiedziało, że jest to zwykle najpopularniejszy metraż poszukiwany przez tę grupę klientów.

W opinii agentów nieruchomości najważniejszymi argumentami skłaniającymi klientów do zmiany decyzji na rzecz zakupu mieszkania dwupokojowego jest przede wszystkim większa funkcjonalność tego rodzaju mieszkań. Ankietowani agenci wskazują, że klienci w okresie poszukiwań zmieniają często sposób percepcji traktując zakup przyszłościowo i wybierając mieszkanie przystosowane do zamieszkania przez singla jak i dwie osoby. Dla klientów istotna jest również niewielka różnica w cenie pomiędzy mieszkaniami jedno i dwupokojowymi. Mniejsze znaczenie ma fakt, że zwykle cena m kw. kawalerki jest wyższa niż mieszkań o wyższych powierzchniach. Najpewniej wynika to z faktu, że przy poszukiwaniu mieszkania bierzemy zwykle pod uwagę całościową cenę mieszkania. Według agentów część z singli wybierając mieszkanie dwupokojowe bierze pod uwagę możliwość wynajmu jednego z pokoi, co pomoże obniżyć miesięczną ratę kredytu.

fot. mat. prasowe

Jakich powierzchni poszukują klienci?

Aż 88 proc. agentów wskazuje, że pary najczęściej poszukują mieszkań od 41 do 60 m kw., przy czym spośród nich większość, bo 65 proc. liczy na zakup mieszkania nie większego niż 50 m kw.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: