eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Mieszkanie na kredyt czy wynajem - na co się zdecydować?

Mieszkanie na kredyt czy wynajem - na co się zdecydować?

2022-10-17 00:01

Mieszkanie na kredyt czy wynajem - na co się zdecydować?

Kupno mieszkania na kredyt. Czy to dobre rozwiązanie? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Kolejne podwyżki stóp procentowych spędzają sen z powiek nie tylko posiadaczom kredytów hipotecznych - również osoby będące o krok od podpisania umowy kredytowej zastanawiają się, czy warto. Czy dziś wynajem jest bezpieczniejszy niż kredyt hipoteczny?

Przeczytaj także: Kredyt vs czynsz za wynajem mieszkania. Jakie koszty?

Rata kredytu hipotecznego wyższa niż czynsz?


Jeszcze do niedawna rata kredytu hipotecznego była niższa niż czynsz, jaki trzeba było zapłacić za korzystanie z mieszkania jego właścicielowi. Stąd też osoby posiadające wkład własny oraz zdolność kredytową często korzystały z produktów hipotecznych, aby zakupić mieszkanie i zarabiać na jego wynajmie. Dziś sytuacja jest odmienna, co potwierdzają analizy specjalistów ze Związku Firm Pośrednictwa Finansowego. Wszystko za sprawą podwyżek stóp procentowych.

Rosnące raty kredytów hipotecznych to dla wielu osób kluczowy argument przemawiający za tym, aby znaleźć mieszkania do wynajęcia Łódź, Gdańsk czy Warszawa. Ponieważ stawki czynszu nie nadążają za wzrostem rat, to osoby wynajmujące lokale mieszkalne mają możliwość odkładania środków na wkład własny. Z drugiej strony rozpatrywanie zakupu mieszkania jedynie w kontekście finansowym to nieporozumienie.

Co przemawia za zakupem mieszkania na kredyt?


Własne mieszkanie jest przez wiele osób postrzegane jako bufor – daje poczucie bezpieczeństwa. Nie ma obawy choćby o to, że właściciel wypowie umowę najmu i trzeba będzie zorganizować kosztowną przeprowadzkę.

Zakup mieszkania, nawet na kredyt, to dobre rozwiązanie, gdy:
 • chcesz założyć rodzinę – potrzebujesz przestrzeni i chcesz uniknąć stresujących sytuacji, jakie mogą pojawić się przy wynajmie,
 • jesteś przywiązany do własności – po spłacie kredytu hipotecznego będziesz jedynym właścicielem nieruchomości,
 • doskonale wiesz, że wartość nieruchomości z czasem rośnie – prawdopodobieństwo, że za kilkanaście lat będziesz mógł sprzedać mieszkanie z zyskiem, jest duże.

W mniejszych miastach ceny nieruchomości są też dużo przystępniejsze niż w stolicy, Wrocławiu czy Krakowie. Jeżeli omijasz rynki nieruchomości w największych miastach Polski, to zakup mieszkania nawet z wykorzystaniem kredytu hipotecznego może się po prostu opłacać.

fot. mat. prasowe

Rosnące raty kredytów hipotecznych. Kupić mieszkanie czy wynająć?

Jeszcze do niedawna rata kredytu hipotecznego była niższa niż czynsz, jaki trzeba było zapłacić za korzystanie z mieszkania jego właścicielowi. Dziś sytuacja jest odmienna.


Jak bardzo cenisz sobie mobilność?


Chociaż zakup mieszkania daje poczucie bezpieczeństwa, to oznacza też związanie się z jednym miejscem na dłużej. Oczywiście mieszkanie z kredytem można sprzedać, niemniej jednak przeprowadzenie takiej operacji może zająć nawet kilka miesięcy. Tego problemu nie mają osoby, które mieszkanie wynajmują.

Wynajem mieszkania może być dla Ciebie bardziej atrakcyjny, gdy:
 • często zmieniasz miejsce zamieszkania – podróżujesz lub wymaga tego Twoja praca,
 • obawiasz się zaciągnięcia długoletniego zobowiązania, jakim jest kredyt hipoteczny – najem jest dużo bardziej elastyczny,
 • zbierasz na wkład własny – aby zmniejszyć kwotę kredytu hipotecznego.

Zróżnicowane potrzeby najemców i właścicieli mieszkań to główny powód, dla którego trudno określić, co sprawdzi się lepiej – wynajem mieszkania czy może zakup lokalu na kredyt. Jeżeli chcesz podjąć najlepszą decyzję w swojej sytuacji, musisz sprecyzować swoje priorytety.

Artykuł przygotowany przy współpracy z GetHome.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

 • Re: Mieszkanie na kredyt czy wynajem - na co się zdecydować?

  nikka22 / 2022-10-17 11:19:50

  jeśli ktoś potrafi liczyć i myśli o swojej przyszłości to wiadomo że zdecyduje się na zakup bo to podobne koszty miesięczne ale w przypadku zakupy spłaca się własne mieszkanie na na osiedlu Niebieski Bursztyn w Redzie odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: