eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Małe i tanie mieszkania w Krakowie: gdzie ich szukać?

Małe i tanie mieszkania w Krakowie: gdzie ich szukać?

2013-09-18 10:41

Małe i tanie mieszkania w Krakowie: gdzie ich szukać?

Kraków © Mikhail Basov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Niewielkie, jednopokojowe mieszkania stanowią w Krakowie spory udział w rynku nowych nieruchomości. Jednak w których dzielnicach szukać niedrogich kawalerek, zarówno o atrakcyjnej cenie łącznej jak i relatywnie niskim koszcie za jeden metr kwadratowy? Podpowiada Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.
Według danych portalu RynekPierwotny.com, w Krakowie znajdziemy obecnie około 850 nowych, jednopokojowych mieszkań. Przeciętna cena jednego metra kwadratowego takich lokali wynosi ok. 6612 złotych brutto. Analizując te dane bardziej szczegółowo, okazuje się, że tak naprawdę kosz zakupu takiej kawalerki jest znacznie bardziej zróżnicowany.

- W Krakowie najatrakcyjniejsze cenowo są takie dzielnice jak Prokocim – Bieżanów (Dzielnica XII) i Nowa Huta (Dzielnica XVIII). I choć przeciętna cena M1 wynosi tam odpowiednio 4611 złotych brutto oraz 4854 zł brutto, podaż kawalerek w tych dzielnicach jest wysoce rozczarowująca – zauważa Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com. Na prokocimskim rynku pierwotnym znajdziemy zaledwie trzy kawalerki zaś w Nowej Hucie ok. 19 sztuk.

fot. Mikhail Basov - Fotolia.com

Kraków

Według danych portalu RynekPierwotny.com, w Krakowie znajdziemy obecnie około 850 nowych, jednopokojowych mieszkań. Przeciętna cena jednego metra kwadratowego takich lokali wynosi ok. 6612 złotych brutto.


Znacznie lepiej pod tym względem prezentują się Mistrzejowice, Podgórze Duchackie a także Czyżyny. W Mistrzejowicach znajdziemy ok. 47 nowych kawalerek o średniej cenie 5628 zł/mkw. Podgórze Duchackie szczyci się 45 lokalami, których koszt jednego mkw. wynosi ok. 5911 zł/. Jeszcze więcej kawalerek znajdziemy natomiast w Czyżynach – ok. 60 sztuk. Średni koszt jednego metra kwadratowego tych lokali wynosi 5950 zł.

fot. mat. prasowe

Podaż i średnie ceny 1m2 kawalerek

Najbardziej atrakcyjne pod względem lokalizacji kawalerki na krakowskim rynku pierwotnym znajdują się na terenie dzielnic: Bronowice, Krowodrza, Śródmieście, Grzegórzki, Stare Miasto. Niestety zakup mieszkania w tych lokalizacjach wiąże się z wydatkiem większym niż 7000 zł/mkw.


Najszerszą ofertę kawalerek znajdziemy jednak na terenie: Dębników (116 sztuk), Podgórza (114 sztuk), Prądnika Białego (79 sztuk) a także Prądnika Czerwonego (92 sztuki). Cena przeciętna jednego metra kwadratowego tych lokali waha się między 6100 zł a 6400 zł – podkreśla Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Najbardziej atrakcyjne pod względem lokalizacji kawalerki na krakowskim rynku pierwotnym znajdują się na terenie dzielnic: Bronowice, Krowodrza, Śródmieście, Grzegórzki, Stare Miasto. Niestety zakup mieszkania w tych lokalizacjach wiąże się z wydatkiem większym niż 7000 zł/mkw.

fot. mat. prasowe

Szacunkowa podaż małych mieszkań deweloperskich w poszczególnych dzielnicach Krakowa

Interesującą alternatywą dla osób poszukujących M1 w Krakowie, mogą się okazać mieszkania dwupokojowe, których powierzchnia nie przekracza 40 mkw.


Alternatywne, kompaktowe M2

Interesującą alternatywą dla osób poszukujących M1 w Krakowie, mogą się okazać mieszkania dwupokojowe, których powierzchnia nie przekracza 40 mkw. Mieszkania tego rodzaju, to odpowiedź deweloperów na obecne warunki popytowe. I choć dla rodzin użyteczność takich mieszkań zdaje się być wysoce dyskusyjna, to dla singli mogą się one okazać ciekawą alternatywą.

Niewielkich mieszkań dwupokojowych jest w chwili obecnej w Krakowie ponad 220. Z danych portalu RynekPierwotny.com wynika, że aż 78% z nich znajduje się na terenie czterech krakowskich dzielnic (Dębników, Prądnika Czerwonego, Podgórza, Prądnika Białego). W tych lokalizacjach, takie niewielkie, dwupokojowe mieszkania mogą być postrzegane jako realna alternatywa dla kawalerek – podsumowuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Małe mieszkania

    petr / 2014-01-09 11:40:00

    Co do niewielkich, dwupokojowych - są o tyle fajne i mają tą przewagę nad jedynkami, że w dużym pokoju możemy działać na co dzień, a drugi wykorzystać jako sypialnię, czy pokój do pracy/nauki. Kozioł Invest Group taki oferuje. A jak z innymi deweloperami? odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: