eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Mieszkanie dla młodych: kupić i nie żałować

Mieszkanie dla młodych: kupić i nie żałować

2014-03-04 10:17

Przeczytaj także: Czy Mieszkanie dla Młodych przyspieszy decyzję o ślubie?


Niedotrzymane obietnice

Następny, niezwykle ważny moment to wybór lokalu. O co zapytać, aby nie żałować? Odpowiada Edyta mieszkanka podwarszawskiej miejscowości – Warto zapytać na jakie strony świata wychodzą okna poszczególnych pomieszczeń. Ja zapomniałam, przez co kupiłam mieszkanie z oknami kuchennymi od strony północy, czyli bez promieni słonecznych. Zapytałam natomiast o możliwość postawienia ściany działowej między pokojem i kuchnią. W projekcie było to jedno pomieszczenie, a ja chciałam mieć dwa. Dostałam tę opcję w cenie lokalu – opowiada i dodaje, że razem z całą obecną wspólnotą nabrała się na obietnice dewelopera o przygotowaniu zielonego skweru pod oknami – Inwestor roztaczał przed wszystkimi wizję zielonego mini parku, który miał powstać na pustej działce tuż obok wybudowanych bloków. Kiedy sprzedał prawie wszystkie mieszkania, zamiast skweru chciał dobudować jeszcze jeden mały blok. Rozpoczęły się jednak protesty mieszkańców, do tego sam deweloper popadł w kłopoty finansowe i póki co nie dostał pozwolenia na budowę. Zamiast parku jest jednak ubity kawałek ziemi, który po opadach zamienia się w błoto – mówi Edyta. Takiej sytuacji można uniknąć gdyby zapisy o skwerze znalazły się w umowie, a nie tylko na ulotkach. Podobne precyzyjne informacje muszą znaleźć się w umowie w kontekście mieszkania. I tak deweloper powinien określić szczegóły na temat wykończenia wnętrza, metrażu powierzchni oraz sposobu jego pomiaru.

Wsparcie w ustawie

Maciej Górka z Domiporta.pl zwraca uwagę na zmiany, które podniosły bezpieczeństwo zakupu nieruchomości od dewelopera – Zakup mieszkania na rynku pierwotnym jest obecnie bezpieczniejszy, ponieważ od momentu wejścia w życie ustawy o ochronie praw nabywcy, znanej jako ustawa deweloperska z dnia 29 kwietnia 2012 roku, na deweloperów został nałożony obowiązek rzetelnego informowania zainteresowanego klienta o stanie prawnym i finansowym dewelopera. Deweloper powinien przekazać potencjalnemu kupującemu prospekt informacyjny, który oprócz ogólnego opisu inwestycji zawiera także szczegółowe dane o standardzie wykończenia nabywanego lokalu i części wspólnych budynku. Kolejną interesującą kupującego kwestią może być zamieszczony w prospekcie plan zagospodarowania przestrzennego okolicznej infrastruktury uwzględniający ścieżki rowerowe, drogi, inne budynki. Informacje zawarte w prospekcie są integralną częścią umowy deweloperskiej, a ich brak jest podstawą do odstąpienia od niej – mówi Górka dodając, że w pierwszej połowie roku 2014 planowana jest jeszcze nowelizacja ustawy, której domaga się między innymi UOKiK – Ma ona zapewnić jeszcze większe bezpieczeństwo kupujących – komentuje.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • do przemyśłenia

    wiorek321 / 2014-03-07 14:07:05

    znaleźć takie mieszkanie, zeby pasowała i okolica i ukłąd proste nie jest, korzystałem osobiście z polecanego dewelopera PBG Quadro House a na to też trzeba zwrócic uwagę odpowiedz ] [ cytuj ]

  • FWUW / 2014-03-31 13:40:57

    Po wybraniu lokalu, miejsca i ustaleniu warunków zakupu warto również zadbać o bezpieczeństwo. Wszak prawdą jest, że każdy dba o swoje mieszkanie, ale wypadki się zdarzają. A jak znaleźć ubezpieczenie efektywne, ale jednocześnie takie, które nie zniszczy i tak już napiętego budżetu?

    Można to uczynić przez inicjatywę grupy mieszkańców, polegająca na założeniu Związku Wzajemności Członkowskiej i samodzielnym ubezpieczeniu się. Takie związki są zorganizowane i zarządzane społecznie przez samych ubezpieczonych, którzy mają możliwość wpływu na sposób działania związku, w tym na jego działalność finansową. Jest tak, ponieważ związek działa według zasady odrębnych rozliczeń finansowych każdego członka, co ograniczana występowanie nadużyć w ramach wspólnoty, a dodatkowo wpływa na obniżanie kosztów ubezpieczenia.

    Stąd zachęcam wszystkich do zakładania Związku Wzajemności Członkowskiej, a po wtóre odwiedzenia strony Fundacji Wspierania Ubezpieczeń Wzajemnych (www.fwuw.pl), gdzie otrzymać można wszelką pomoc przy swoim działaniu.
    odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: