eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Miejsce parkingowe: kupić i nie stracić

Miejsce parkingowe: kupić i nie stracić

2014-03-23 00:15

Miejsce parkingowe: kupić i nie stracić

Kwestia miejsca parkingowego schodzi często na drugi plan. © fot. mat. prasowe

Zakup mieszkania to jedna z najpoważniejszych decyzji, jakie przychodzi nam podjąć w życiu. Nic zatem dziwnego, że niemal zawsze towarzyszą jej emocje. Warto jednak pamiętać, aby w ich szale nie zapomnieć o kwestiach związanych z miejscem parkingowym. To uchroni nas od późniejszego wyścigu o wolne miejsce.

Przeczytaj także: Ile kosztuje miejsce postojowe na terenie osiedla?

W przypadku nowych osiedli budowa parkingu podziemnego stała się już właściwie standardem, a nabywcy z reguły dobrze wiedzą, czego potrzebują. Jak podkreśla Przemysław Stefanowski z PBG Erigo, klienci zainteresowani zakupem mieszkania zwracają szczególną uwagę już nie tylko na lokalizację inwestycji i jakość jej wykonania, ale także możliwości parkingowem jakie ona daje. – Miejsca garażowe to nie wszystko, bo mieszkańcy mogą korzystać też z miejsc parkingowych, które przynależą do osiedla – dodaje Stefanowski. Przed zakupem własnego „M” warto uzbroić się w odpowiednią wiedzę i zweryfikować czy projekt budowlany zakłada nie tylko powstanie hali garażowej, ale także miejsc postojowych na terenie osiedla.

Ile metrów dla czterech kółek?

Najbardziej atrakcyjne wydają się miejsca w garażu podziemnym – zapewniają one pojazdom spokojne zimowanie i większe bezpieczeństwo na co dzień. O to czy w hali garażowej nasze auto będzie miało dostatecznie dużo przestrzeni postojowej w zasadzie nie trzeba się martwić. W świetle przepisów miejsce postojowe w hali garażowej, która mieści wiele stanowisk powinno mieć wymiary min 5x2,3 m, przy zachowaniu odległości między bokiem samochodu a ścianą bądź słupem min. 0,5 m. Deweloper uwzględnić musi też przestrzeń dla ruchu pieszych i dojazdu do stanowisk. To wszystko podraża koszty budowy, co ma przełożenie na cenę miejsca garażowego. Dlatego warto zawczasu przygotować się do takiej transakcji i wiedzieć co tak naprawdę kupujemy. Kwestia parkingów podziemnych od lat łamie głowy nie tylko nabywcom, ale i prawnikom.

fot. mat. prasowe

Kwestia miejsca parkingowego schodzi często na drugi plan.

W nowych osiedlach budowa parkingu podziemnego to właściwe standard.


Paragraf na podziemny lokal

Interesująco rysuje się kwestia własności takiego miejsca. Stanowisko parkingowe to w gruncie rzeczy przestrzeń między dwoma wyrysowanymi liniami. W przeciwieństwie do mieszkania nie jest to samodzielny „lokal” ani odrębna nieruchomość. Fakt ten ma brzemienne konsekwencje: takie miejsce garażowe nie stanowi odrębnego przedmiotu własności. Jak zapewnić sobie zatem prawo do miejsca postojowego? Dylemat ten rozwiązuje się najczęściej poprzez wyodrębnienie z parkingu podziemnego samodzielnego lokalu niemieszkalnego (garażu). Później lokal ten sprzedaje się na współwłasność osobom, które chcą z niego korzystać. Kupno miejsca postojowego jest zatem kupnem udziału w lokalu. Z udziałem tego typu powinno wiązać się też prawo do korzystania z konkretnego miejsca postojowego. Warto dodać, że taki sposób korzystania z lokalu garażowego jest odnotowywany w dziale III księgi wieczystej.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: