Rynek najmu mieszkań w dużych miastach
2014-04-18 11:21
Przeczytaj także: Zmiana mieszkania co 15 lat
Zrealizowane przez portal nieruchomości Domy.pl badanie rynku najmu mieszkań w 6 wybranych miastach Polski pokazało, że podobnie jak na rynku sprzedaży największym zainteresowaniem klientów cieszą się mieszkania 2-pokojowe. W Gdańsku takich lokali szuka ponad połowa (51,1%) klientów. W pozostałych 5 miastach – Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Katowicach – poszukujący M3 stanowią od 42,6 do 46,4% wszystkich klientów na najem mieszkań.Drugim najbardziej poszukiwanym typem mieszkań są kawalerki. Jednak w ich przypadku statystyki w poszczególnych miastach znacznie się różnią. W Krakowie, Poznaniu i Katowicach lokalu 1-pokojowego szuka średnio co 3 klient; w Warszawie co 4, a we Wrocławiu i w Gdańsku – co 6.
fot. mat. prasowe
Średnie stawki ofertowe czynszów za najem mieszkań w kwietniu 2014 r. (zł/m2)
Największym zainteresowaniem klientów na rynku najmu w dużych miastach cieszą się mieszkania 2 pokojowe; zainteresowanych nimi jest blisko połowa klientów.
Znaczne różnice między badanymi miastami widać także porównując popyt na mieszkania 3-pokojowe. We Wrocławiu M4 szuka aż 29% klientów, podczas gdy w Krakowie odsetek ten jest o blisko połowę mniejszy (15,1%). A stawki czynszów za takie lokale w obu miastach są niemal identyczne – 34 zł/m2 miesięcznie w Krakowie i 33 zł/m2 we Wrocławiu.
fot. mat. prasowe
Warszawa/Kraków
Największym zainteresowaniem klientów na rynku najmu w dużych miastach cieszą się mieszkania 2 pokojowe; zainteresowanych nimi jest blisko połowa klientów.
W kategorii mieszkań 4-pokojowych wyraźnie widać, że popyt na nie wszędzie jest relatywnie mały. Najwięcej amatorów na takie lokale jest w Warszawie i we Wrocławiu – w tych miastach stanowią odpowiednio 6,6% i 6,5% całego popytu. Dla odmiany w Katowicach 4 pokojami zainteresowany jest średnio co 40 klient (2,6%). Tymczasem udział M5 w podaży w stolicy Śląska jest stosunkowo wysoki – wynosi aż 10% całej oferty na rynku najmu. Większym udziałem w podaży może się pochwalić tylko Warszawa, w której co 8 mieszkanie oferowane do wynajęcia liczy 4 pokoje.
fot. mat. prasowe
Wrocław/Poznań
We Wrocławiu M4 szuka aż 29% klientów, podczas gdy w Krakowie odsetek ten jest o blisko połowę mniejszy (15,1%).
Popyt na mieszkania i apartamenty z co najmniej 5 pokojami jest w badanych miastach niewielki. W Warszawie i Gdańsku tak dużego lokalu szuka średnio co 48 klient, w Krakowie co 77, a w Poznaniu co 200. Tymczasem poznańska średnia stawka za najem lokalu z tego segmentu – 24 zł/m2 – jest jedną z najniższych wśród analizowanych przez portal Domy.pl miast - taniej jest tylko w Katowicach (21 zł/m2).
fot. mat. prasowe
Gdańsk/Katowice
Popyt na mieszkania i apartamenty z co najmniej 5 pokojami jest w badanych miastach niewielki. W Warszawie i Gdańsku tak dużego lokalu szuka średnio co 48 klient, w Krakowie co 77, a w Poznaniu co 200.
![Wynajem mieszkania: chętnych więcej, ale do Niemiec nam daleko [© ALDECAstudio - Fotolia.com] Wynajem mieszkania: chętnych więcej, ale do Niemiec nam daleko](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-mieszkaniowy/Wynajem-mieszkania-chetnych-wiecej-ale-do-Niemiec-nam-daleko-163717-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
-
Wynajem mieszkania jeszcze niepopularny
-
W Polsce jest ponad 15 milionów mieszkań. To wciąż za mało
-
Lepszy kredyt hipoteczny niż wynajem mieszkania
-
Polski rynek wynajmu w ogonie Europy
-
Potrzeby mieszkaniowe Polaków ciągle rosną
-
Najem mieszkania o kilkadziesiąt tysięcy droższy niż jego zakup
-
Program Pierwsze Mieszkanie szansą na pobudzenie rynku mieszkaniowego?
-
Ponad 2,4 mln mieszkań w Polsce pamięta czasy II RP
-
Podwyżki stóp procentowych - nieoczywiste skutki dla rynku mieszkaniowego
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)