eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek najmu mieszkań w dużych miastach

Rynek najmu mieszkań w dużych miastach

2014-04-18 11:21

Rynek najmu mieszkań w dużych miastach

Rynek najmu mieszkań w dużych miastach © goodluz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Dwa pokoje z kuchnią - to rodzaj mieszkania cieszący się największym zainteresowaniem wynajmujących - wynika z analizy przeprowadzonej przez portal nieruchomości Domy.pl. Na drugim miejscu plasują się kawalerki. Popyt na największe mieszkania tradycyjnie już jest niewielki - w stolicy mieszkania z co najmniej 5 pokojami poszukuje co 48 najemca, w Poznaniu - co 200.

Przeczytaj także: Zmiana mieszkania co 15 lat

Zrealizowane przez portal nieruchomości Domy.pl badanie rynku najmu mieszkań w 6 wybranych miastach Polski pokazało, że podobnie jak na rynku sprzedaży największym zainteresowaniem klientów cieszą się mieszkania 2-pokojowe. W Gdańsku takich lokali szuka ponad połowa (51,1%) klientów. W pozostałych 5 miastach – Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Katowicach – poszukujący M3 stanowią od 42,6 do 46,4% wszystkich klientów na najem mieszkań.

Drugim najbardziej poszukiwanym typem mieszkań są kawalerki. Jednak w ich przypadku statystyki w poszczególnych miastach znacznie się różnią. W Krakowie, Poznaniu i Katowicach lokalu 1-pokojowego szuka średnio co 3 klient; w Warszawie co 4, a we Wrocławiu i w Gdańsku – co 6.

fot. mat. prasowe

Średnie stawki ofertowe czynszów za najem mieszkań w kwietniu 2014 r. (zł/m2)

Największym zainteresowaniem klientów na rynku najmu w dużych miastach cieszą się mieszkania 2 pokojowe; zainteresowanych nimi jest blisko połowa klientów.


Znaczne różnice między badanymi miastami widać także porównując popyt na mieszkania 3-pokojowe. We Wrocławiu M4 szuka aż 29% klientów, podczas gdy w Krakowie odsetek ten jest o blisko połowę mniejszy (15,1%). A stawki czynszów za takie lokale w obu miastach są niemal identyczne – 34 zł/m2 miesięcznie w Krakowie i 33 zł/m2 we Wrocławiu.

fot. mat. prasowe

Warszawa/Kraków

Największym zainteresowaniem klientów na rynku najmu w dużych miastach cieszą się mieszkania 2 pokojowe; zainteresowanych nimi jest blisko połowa klientów.


W kategorii mieszkań 4-pokojowych wyraźnie widać, że popyt na nie wszędzie jest relatywnie mały. Najwięcej amatorów na takie lokale jest w Warszawie i we Wrocławiu – w tych miastach stanowią odpowiednio 6,6% i 6,5% całego popytu. Dla odmiany w Katowicach 4 pokojami zainteresowany jest średnio co 40 klient (2,6%). Tymczasem udział M5 w podaży w stolicy Śląska jest stosunkowo wysoki – wynosi aż 10% całej oferty na rynku najmu. Większym udziałem w podaży może się pochwalić tylko Warszawa, w której co 8 mieszkanie oferowane do wynajęcia liczy 4 pokoje.

fot. mat. prasowe

Wrocław/Poznań

We Wrocławiu M4 szuka aż 29% klientów, podczas gdy w Krakowie odsetek ten jest o blisko połowę mniejszy (15,1%).


Popyt na mieszkania i apartamenty z co najmniej 5 pokojami jest w badanych miastach niewielki. W Warszawie i Gdańsku tak dużego lokalu szuka średnio co 48 klient, w Krakowie co 77, a w Poznaniu co 200. Tymczasem poznańska średnia stawka za najem lokalu z tego segmentu – 24 zł/m2 – jest jedną z najniższych wśród analizowanych przez portal Domy.pl miast - taniej jest tylko w Katowicach (21 zł/m2).

fot. mat. prasowe

Gdańsk/Katowice

Popyt na mieszkania i apartamenty z co najmniej 5 pokojami jest w badanych miastach niewielki. W Warszawie i Gdańsku tak dużego lokalu szuka średnio co 48 klient, w Krakowie co 77, a w Poznaniu co 200.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: