eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Biuro do wynajęcia w Warszawie za kilkaset złotych

Biuro do wynajęcia w Warszawie za kilkaset złotych

2014-05-29 10:48

Biuro do wynajęcia w Warszawie za kilkaset złotych

Biuro do wynajęcia w Warszawie za kilkaset złotych © lightpixel - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

1600 złotych – nawet tyle trzeba zapłacić za wynajem biurka na miesiąc w biurowcu w centrum Warszawy. Na Ursynowie jest to możliwe już za 400 zł. Ceny najmu krótkoterminowego zależą przede wszystkim od lokalizacji, ale także dodatkowych usług oferowanych przez zarządców nieruchomości – wynika z analizy Lion’s Banku.

Przeczytaj także: Rynek powierzchni biurowych w Polsce w 2010

Wynajem krótkoterminowy nieruchomości staje się w Polsce coraz bardziej popularny. I to nie tylko pod kątem mieszkań, ale również biur. W czasach, gdy praca nie polega już na siedzeniu w biurze od 9 do 17, pracownicy zaś muszą być bardziej mobilni, usługi wynajmu krótkoterminowego stają się coraz bardziej popularnym elementem oferty firm zarządzających nowoczesnymi biurowcami.

Wynajem krótkoterminowy powierzchni biurowych może być realizowany na kilka sposobów. Przede wszystkim może opierać się na wynajmie całych biur lub pojedynczych sal szkoleniowych czy konferencyjnych. Dodatkowo można wynająć biurko na powierzchni otwartej i pracować na zasadzie coworkingu. Jest to usługa dla osób, które mogłyby pracować samotnie w domu, ale wolą oddzielić życie domowe od pracy, więc szukają miejsc, gdzie mogłyby spędzić kilka godzin pracując jak w biurze. Taka praca daje dodatkowo możliwość kontaktu z innymi przedsiębiorcami i wymianę poglądów. Z usług centrów coworkingowych korzystają również osoby, które potrzebują biura 1-2 razy w tygodniu lub tylko przez pewien okres czasu, a nie opłaca im się wynajęcie całego lokalu.

Dla inwestorów ten segment rynku staje się z kolei ciekawym uzupełnieniem standardowej oferty wynajmu długoterminowego. Powierzchnia przeznaczona na wynajem krótkoterminowy ogranicza się z reguły do 1-2 pięter z całego biurowca. Pozwala to, przy odpowiednim obłożeniu, podnieść rentowność całego projektu. Niesie jednak za sobą większe ryzyko, gdyż wymaga poświęcenia większej ilości czasu do obsługi biura, co przekłada się na wyższe koszty.

W Polsce pod wynajem krótkoterminowy przeznaczane są z reguły mniejsze projekty biurowe, gdyż popyt na usługi najmu jest dość ograniczony. Oferta ponadto jest raczej słabo rozreklamowana, przez co wciąż niewiele osób wie nawet o takiej alternatywie.

fot. mat. prasowe

Stawki najmu krótkoterminowego w Warszawie

Stawki wynajmu krótkoterminowego powierzchni biurowych w dużej mierze zależą od lokalizacji. W centrum Warszawy miesięczny koszt może wynosić nawet 1600 złotych.


Od 30 złotych za dzień przy biurku

Jak wynika z analizy Lion’s Banku, w Warszawie w małych projektach za wynajem biurka w systemie coworkingu trzeba zapłacić pomiędzy 30 a 60 zł za dzień. Przy miesięcznym abonamencie do nieograniczonego korzystania koszt ten wynosi pomiędzy 400 a 500 zł. W przypadku biurowców zlokalizowanych w centrum Warszawy cena za dzień kształtuje się już na poziomie 200-300 zł. Miesięczny najem to natomiast koszt rzędu 1200-1600 zł.

Za wynajem sali szkoleniowej, która może także być wykorzystana na spotkanie biznesowe, w małych projektach trzeba zapłacić pomiędzy 30 a 50 zł za godzinę. Sala konferencyjna to natomiast koszt na poziomie 300-500 zł za dzień. W dużych biurowcach stawki są przynajmniej dwa razy wyższe. Wynajem sali szkoleniowej to koszt rzędu 90-120 zł za godzinę, konferencyjnej zaś to około 1000 zł za dzień. Stawki te oczywiście podlegają negocjacji. Najemcy mają też możliwość korzystania z wszelkich urządzeń biurowych oraz kuchni. Oferta takich firm nie ogranicza się jednak jedynie do wynajmu powierzchni biurowej. Proponują one przy okazji inne usługi, jak rejestracja siedziby firmy (podanie adresu w KRS-ie), concierge, pomoc księgową, a także tworzenie i obsługa stron internetowych.

Mieszkanie lub prawdziwe biuro

Z punktu widzenia najemcy alternatywą dla wynajmu krótkoterminowego czy coworkingu jest wynajem mieszkania, aby w nim prowadzić działalność gospodarczą. W przypadku Warszawy trzeba się wtedy liczyć z kosztem na poziomie około 2-3 tys. zł za lokal o powierzchni 50 m kw. lub 1 – 1,5 w przypadku lokalu o połowę mniejszego. Posiadanie adresu w zwykłym budynku mieszkalnym jest jednak często uważane za mniej prestiżowe niż w biurowcu, a do tego trzeba pamiętać, że prowadzony w mieszkaniu biznes nie może być uciążliwy dla sąsiadów.

Drugim rozwiązaniem jest tradycyjny wynajem biura. W tym wypadku należy się jednak liczyć z koniecznością podpisania umowy na kilka lat, a do tego niemal niemożliwe jest znalezienie atrakcyjnych ofert przy powierzchniach nieprzekraczających 200 – 400 m kw., a tu stawki sięgają 25,5 euro za m kw. miesięcznie. Taka była wg wiosennego raportu Cushman & Wakefield maksymalna cena wynajmu biura w centrum Warszawy w 2014 roku. Nie jest to więc oferta, której głównym odbiorcą byłby drobny przedsiębiorca.

Jakub Potocki,
Bartosz Turek,

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: