eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Kosztorys budowy domu 130 m2 - stan surowy zamknięty

Kosztorys budowy domu 130 m2 - stan surowy zamknięty

2014-11-10 13:02

Kosztorys budowy domu 130 m2 - stan surowy zamknięty

Jak przygotować kosztorys budowy domu 130 m2? © Schlierner - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W ciągu ostatnich kilkunastu lat zanotowano bardzo duże wzrosty cen mieszkań. Zakup trzy- lub czteropokojowego mieszkania w dużym mieście jest kosztem przekraczającym pół miliona złotych. Za podobne pieniądze można też wybudować dom w niedużej odległości od miasta. Serwis Kalkulatory Budowlane obliczył, ile może kosztować budowa niewielkiego domu z poddaszem użytkowym o powierzchni 130 m2. W pierwszej części artykułu przedstawimy koszt do stanu surowego zamkniętego.

Przeczytaj także: Ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego?

Podstawowe założenia


Aby rzetelnie przedstawić kosztorys musimy przyjąć pewne założenia. Budowany przez nas dom jest zlokalizowany w średniej wielkości mieście na Dolnym Śląsku (gdzie średnie ceny usług budowlanych są najbardziej zbliżone średniej ogólnopolskiej). Dom ma 130 m2 – po 65 m2 na parterze i na poddaszu.

W domu znajdują się następujące pomieszczenia:
 • Parter
  • Salon z jadalnią (25 m2)
  • Kuchnia (12 m2)
  • Hol i wiatrołap ze schodami(10 m2)
  • WC (3 m2)
  • Kotłownia i pomieszczenia gospodarcze (15 m2)
 • Poddasze użytkowe
  • Łazienka (10 m2)
  • 3 sypialnie (łącznie 45 m2)
  • Przedpokój ze schodami (10 m2)

Ze względu na oszczędność miejsca dom nie jest wyposażony w garaż, stworzymy dla niego wiatę parkingową. Przy budowie domu korzystamy w 100% z pomocy fachowców, przy czym są to raczej specjaliści z niższej lub średniej półki cenowej.

W pierwszej części artykułu skupimy się na doprowadzeniu domu do stanu surowego zamkniętego. Będą się na niego składały fundamenty, budowa bryły budynku (włącznie z dachem) oraz zakup i montaż stolarki zewnętrznej. Łącznie koszt tych prac został oszacowany na kwotę ponad 114 000 zł ().

fot. Schlierner - Fotolia.com

Jak przygotować kosztorys budowy domu 130 m2?

Pierwszym etapem obliczeń powinno być obliczenie kosztów wykonania fundamentów oraz konstrukcji budynku. W drugiej kolejności obliczamy koszt wykonania ścian działowych oraz ścian nośnych.


Konstrukcja budynku


Pierwszym etapem obliczeń powinno być obliczenie kosztów wykonania fundamentów oraz konstrukcji budynku. Nasz fundament ma powierzchnię 65 m2. Na koszt jego wykonania składa się cena prac ziemnych, ław fundamentowych, ścian fundamentowych, izolacji z chudego betonu oraz podbudowy z podsypki piaskowej. Średni koszt wykonania 1 m2 fundamentów to wydatek rzędu ok. 260 zł (robocizna + materiały). Zatem za wykonanie wszystkich prac na powierzchni 65 m2 zapłacimy łącznie niecałe 17 tysięcy zł. Zakończenie prac fundamentowych doprowadza naszą nieruchomość do stanu zerowego.

W drugiej kolejności obliczamy koszt wykonania ścian działowych oraz ścian nośnych. Jeżeli nie wiemy, ile ścian nośnych będzie w naszym domu, możemy skorzystać z prostych wzorów. Zakładamy, że na każdy 1 m2 powierzchni użytkowej domu przypada 1,45 m2 ścian nośnych oraz 0,7 m2 ścian działowych. Zatem w naszym budynku znajdzie się 188 m2 ścian nośnych oraz 91 m2 ścianek działowych. Do wykonania ścian wybieramy dobry jakościowo beton komórkowy. Jest to wygodna alternatywa dla pustaków ceramicznych, które podniosłyby koszt całego przedsięwzięcia. Łączny koszt wykonania tego etapu budowy będzie wydatkiem rzędu pond 20 000 zł. Koszt zawiera materiały + robociznę i uwzględnia wykonanie ścian nośnych z pustaków z betonu komórkowego o grubości 25 cm, natomiast ścian działowych z pustaków o grubości 12 cm.

Po wycenieniu kosztów budowy ścian przechodzimy do oszacowania cen wzniesienia kominów. W domach jednorodzinnych znajduje się średnio 6 kominów wentylacyjnych oraz 1 komin dymowy. Wlot wentylacji umieszczamy w każdym pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności powietrza (łazienki, kuchnia), a także w kotłowni i pomieszczeniach gospodarczych, zwłaszcza gdy te nie mają okien. Łączny koszt wzniesienia i wykończenia kominów dymowych oraz kominów wentylacyjnych powinien zamknąć się w kwocie 6 500 zł.

Budowa właściwej bryły budynku kończy się w momencie wykonania stropów. W domu parterowym z poddaszem użytkowym będziemy potrzebować dwóch stropów – żelbetonowego lub teriva pomiędzy parterem i poddaszem oraz strop drewniany nad poddaszem użytkowym. Dolny strop (o powierzchni 65 m2) wykonamy w tradycyjnej technologii żelbetonowej. Za materiały oraz robociznę zapłacimy ok. 25 000 zł. Nad poddaszem użytkowym wykonamy strop drewniany. Ze względu na obecność skosów jego powierzchnia będzie nieco mniejsza (w naszym wypadku 40 m2). Koszt wykonania zamknie się w kwocie 9 000 zł.

Łączny koszt wykonania konstrukcji budynku wyniósł ok. 78 000 zł.

 

1 2

następna

oprac. : Kalkulatory Budowlane Kalkulatory Budowlane

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: