eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Ubezpieczenie budowy domu: pomyśl o nim przed zimą

Ubezpieczenie budowy domu: pomyśl o nim przed zimą

2014-12-01 14:34

Ubezpieczenie budowy domu: pomyśl o nim przed zimą

Ubezpiecz budowę na zimę © Fotolyse - Fotolia.com

Budowa własnego domu to czasochłonna inwestycja. Od zakupu działki i wyboru wymarzonego projektu do momentu wprowadzenia się do wymarzonych czterech kątów, mogą minąć nawet dwa lata. Niezależnie od etapu, na jakim znajduje się inwestycja, Expander radzi, aby przed zimą podjąć specjalne środki ostrożności. W przeciwnym razie, wiosną wznowimy prace od naprawy licznych usterek spowodowanych niskimi temperaturami, opadami deszczu i śniegu oraz wilgocią.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie inwestycji budowlanej: do kogo należy zabezpieczenie budowy?

Fundamentalne zasady


Przed spadkiem temperatur poniżej zera stopni, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie zabezpieczenie fundamentów – cieplne i przeciw wilgoci. Podwaliny naszej przyszłej siedziby pod wpływem mrozu mogą popękać, co przełoży się na wysoki koszt naprawy. W harmonogramie prac najlepiej również dopilnować, aby montaż dachu oraz sprawnego systemu rynien odprowadzających wodę odbył się najpóźniej jesienią. Co ważne, to rozwiązanie dodatkowo ochroni wnętrze oraz ściany przed niechcianymi usterkami.

Problem odpowiedniego zabezpieczenia domu przed zimą jest często bagatelizowany, gdy inwestycja jest już na finiszu, a przyszli domownicy czekają z przeprowadzką na cieplejszą porę roku. W takim przypadku nie można zrezygnować z ogrzewania budynku oraz odpowiedniej wentylacji – skutki zawilgocenia, a nawet zamarznięcia, mogą spowodować bardzo poważne szkody i przesunąć przeniesienie się do własnego „gniazdka” o kolejne miesiące.

fot. Fotolyse - Fotolia.com

Ubezpiecz budowę na zimę

Przed spadkiem temperatur poniżej zera stopni, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie zabezpieczenie fundamentów – cieplne i przeciw wilgoci. Budowę warto dodatkowo ubezpieczyć od nieprzewidzianych wypadków i zdarzeń losowych.


Przezorny zawsze ubezpieczony


Budowę wymarzonego „miejsca na ziemi” watro dodatkowo ubezpieczyć od nieprzewidzianych wypadków i zdarzeń losowych. Ochrona przerwanej budowy powinna również objąć możliwość włamania oraz szkodliwą działalność żywiołów. Warto zainwestować w dobry system alarmowy lub podpisać umowę z agencją ochrony. Rozwiązania obecne na rynku pozwalają na monitoring lokalu z każdego miejsca na świecie. Także nieszczęśliwe wypadki, takie jak zalanie czy pożar, mogą dotknąć każdego. Nie zawsze można zapobiec powstałej szkodzie od razu, ponieważ często podczas zawieszenia budowy w okresie zimowym, odwiedzamy ją tylko co kilka dni. Optymalnym rozwiązaniem będzie więc zakup dopasowanej oferty, która pokryje koszty ewentualnych napraw. W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, polisa może zapewniać nie tylko ochronę wznoszonego domu i budynków gospodarczych, ale także garażu i innych obiektów małej architektury (np. bramy, furtki, elementy instalacji domofonowej). Ubezpieczenie może dotyczyć zarówno nowej konstrukcji, jak i przebudowy, rozbudowy oraz remontu.
Problem dotyczy wielu Polaków

Jak wynika z danych Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, w 2013 roku wydano ponad 77 500 pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych w Polsce.

W wariantach standardowych ubezpieczeń, nieruchomość może być objęta ochroną od szkód powstałych wskutek katastrof naturalnych takich jak pożar, uderzenie pioruna, gradu, huraganu, lawiny, osunięcia się lub zapadnięcia ziemi lub zalania. Za dodatkową opłatą, zazwyczaj na warunkach indywidualnych, towarzystwa zgadzają się także na ubezpieczenie od ryzyka powodzi. Może ono zostać rozszerzone również o szkody powstałe wskutek kradzieży z włamaniem, rabunku i dewastacji, które dotyczą mienia ruchomego oraz stałych elementów domu jednorodzinnego. Ochroną można objąć także sprzęt użytkowany i przechowywany w miejscu budowy. Oczywiście należy pamiętać, że ubezpieczeniem mogą zostać objęte tylko inwestycje prowadzone zgodnie z przepisami, na podstawie pozwolenia na budowę.

Bardzo ważne jest także szczegółowe zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU), a przede wszystkim z zawartymi w nich wyłączeniami odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli sytuacjami, w których zakład ubezpieczeń może odmówić wypłaty odszkodowania.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • ubezpieczenie budowy

    Niesiaaa88 / 2015-02-25 14:20:04

    Witam, rozpoczynamy budowę domu w kwietniu, po przeczytaniu artykułu zastanawiamy się z mężem na którym etapie najlepiej/należy ubezpieczyć budowę? Jak to jest z ekipą wynajętą na budowie, aby lepiej się zabezpieczyć w razie wypadku bądź innego wydarzenia. Zastanawiamy się wstępnie nad pzu, wartą i compensą, czy to będzie dobry wybór? odpowiedz ] [ cytuj ]

    • oecompensa / 2015-03-06 16:02:24

      Nigdy nie wiadomo, kiedy przyda się Pani ochrona ubezpieczeniowa, więc zalecam wykupić ubezpieczenie od pierwszego dnia prac budowlanych (od tzw. wbicia łopaty). W Pani sytuacji zachęcam do zapoznania się z dwoma ubezpieczeniami Compensy: Twoja Inwestycja i Compensa Rodzina.

      Obydwa ubezpieczenia w swoim zakresie oferują ubezpieczonemu ochronę budowy, przebudowy lub remontu domu lub mieszkania. W obydwu ubezpieczeniach również Klient podaje nam końcową sumę ubezpieczenia inwestycji, co pozwala na minimum formalności, ponieważ nie ma konieczności podnoszenia sumy w czasie trwania budowy. Ubezpieczenie Twoja inwestycja jest jednakże ubezpieczeniem stricte budowlanym, skierowanym do osób, które rozpoczynają lub prowadzą budowę, przebudowę lub remont domu mieszkalnego bądź budynku gospodarczego. Wybierając ubezpieczenie Compensa Rodzina z klauzulą nr 9 (Ochrona w czasie budowy) otrzymuje Pani natomiast ubezpieczenie majątkowe i osobowe dla osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, którego zakres można rozszerzyć o dodatkową klauzulą ochronną domu w czasie jego budowy.

      Korzyścią z wyboru ubezpieczenia Compensa Rodzina względem Compensa Twoje Inwestycje jest fakt, że po otrzymaniu odpowiednich odbiorów polisa ta przekształci się w pełny pakiet ubezpieczenia wybranych ryzyk zgodnym z OWU, natomiast w przypadku Compensa Twoje Inwestycje polisa po zakończeniu budowy po prostu wygaśnie.

      Zachęcam zatem do kontaktu z agentem ubezpieczeniowym, który pomoże Pani wybrać zakres ubezpieczenia do Pani potrzeb. Wszelkie dane kontaktowe dostępne są na naszej stronie internetowej pod adresem: www.compensa.pl/tabid/64/Default.aspx.

      Więcej informacji o ubezpieczeniach, o których wspomniałem, znajdzie Pani na naszej stronie internetowej pod adresem:
      Compensa Rodzina: www.compensa.pl/Klientindywidualny/Dom/CompensaRodzinaubezpieczenierodzinne/tabid/108/Default.aspx
      Compensa Twoje Inwestycje:
      www.compensa.pl/Klientindywidualny/Dom/TwojaInwestycjaubezinwestycjibudowlanych/tabid/109/Default.aspx

      W razie dodatkowych pytań jestem do dyspozycji.

      Pozdrawiam,
      Online Ekspert Compensa odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: