eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Ubezpieczenie domu w budowie

Ubezpieczenie domu w budowie

2017-10-31 12:20

Ubezpieczenie domu w budowie

Ubezpieczenie domu © sasun Bughdaryan - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Osoby decydujące się na budowę domu jednorodzinnego metodą gospodarczą często decydują się na objęcie wznoszonej nieruchomości specjalną polisą. Na czym polega ubezpieczenie domu w budowie? Jak działa?

Przeczytaj także: Ubezpieczenie inwestycji budowlanej: do kogo należy zabezpieczenie budowy?

Ubezpieczenie domu w budowie jest zwykle koniecznością, jeżeli inwestycja finansowa jest kredytem hipotecznym. Warto również pamiętać, że ubezpieczenie nieruchomości jest obowiązkowe dla osób, które pożyczonymi od banku pieniędzmi finansują zakup gotowego domu lub mieszkania.

W ramach swojej współpracy z ubezpieczycielami (tzw. bancassurance), banki często proponują klientom grupowe ubezpieczenie domu w budowie. Zaletą tego rodzaju polis jest niewątpliwie atrakcyjna cena i łatwość zakupu (w momencie zawierania umowy kredytu). Jest jednak i haczyk.
„Warto mieć świadomość, że zakres ochrony proponowany przez polisy grupowe przeważnie zapewnia jedynie minimalną, wymaganą przez bank ochronę” - zaznacza Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Osoby, które chcą, aby nad ich inwestycją rozpięty został solidniejszy parasol ochronny, powinny zainteresować się indywidualnym ubezpieczeniem domu w budowie. Takie polisy cechują się dużymi możliwościami rozszerzania zakresu ochrony. Przykładowo klient Warty może ubezpieczyć również swoje ogrodzenie, a ochrona z PZU obejmuje również materiały budowlane i elementy przeznaczone do wbudowania (np. piec centralnego ogrzewania). Generali z kolei proponuje ubezpieczenie OC przydatne po wyrządzeniu szkód innym osobom (np. sąsiadom) podczas budowy domu. Ciekawym elementem oferty TUW TUW, wydaje się możliwość objęcia ochroną powstającego budynku gospodarczego lub garażu.

Trzech przykładowych ubezpieczycieli (Generali, PZU i Warta) proponuje ochronę w wariancie obejmującym praktycznie wszystkie możliwe szkody wywoływane przez czynniki losowe (np. ogień, uderzenie pioruna, powódź, obsunięcie się gruntu). „Taka formuła „all - risks” jest godna uwagi, bo niektóre szkody na budowie są naprawdę trudne do przewidzenia. Ubezpieczyciele notowali na przykład przypadki zniszczenia powstającej elewacji budynku przez zwierzęta leśne” - zwraca uwagę Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

W nawiązaniu do tematu ubezpieczeń budowy warto wspomnieć, że kredytobiorcy obecnie mają prawo do swobodnego wyboru takiej polisy wymaganej przez bank. Kredytodawca nie powinien narzucać zakupu ubezpieczenia domu w budowie oferowanego przez współpracującego ubezpieczyciela.
„Zgodnie z wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego, bank nie może również odmawiać zaakceptowania polisy indywidualnej, która zapewnia taką samą ochronę jak proponowane klientowi ubezpieczenie grupowe” - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

fot. mat. prasowe

Dom w budowie. Jakie ubezpieczenie kupić?

Ubezpieczenie domu w budowie jest koniecznością w przypadku budowy na kredyt.


Osoby finansujące budowę domu przy pomocy kredytu, powinny zdawać sobie sprawę, że nawet w przypadku indywidualnej polisy, wymagana będzie cesja ewentualnego odszkodowania na bank. W ten sposób kredytodawca zabezpiecza się przed spadkiem wartości zabezpieczenia hipotecznego (np. na wskutek powodzi lub silnego wiatru). Na szczęście cesja zwykle nie obejmuje szkód o niewielkiej wartości (np. do 5000 zł). W przypadku takich uszkodzeń, środki z kredytowej polisy otrzyma klient.
„Ograniczeń związanych z cesją, oczywiście nie muszą się obawiać osoby budujące dom lub mieszkanie przy pomocy własnych funduszy” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: