eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Ile zapłacisz za ubezpieczenie mieszkania w swoim mieście?

Ile zapłacisz za ubezpieczenie mieszkania w swoim mieście?

2017-01-23 10:27

Ile zapłacisz za ubezpieczenie mieszkania w swoim mieście?

Ile zapłacisz za ubezpieczenie mieszkania w swoim mieście? © Jakub Jirsák - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Czy Polacy dbają o bezpieczeństwo swoich nieruchomości? Okazuje się, że nie jest najgorzej. Z badania zrealizowanego niedawno przez ARC Rynek i Opinia dla firmy UNIQA wynika, że ubezpieczenie mieszkania posiada 66 proc. ankietowanych, a domu - 76 proc. Ile kosztuje polisa? To zależy. Istotny dla ceny jest przede wszystkim zakres ochrony rozpiętej nad nieruchomością. Multiagencja Superpolisa.pl przyjrzała się cenom w poszczególnych miastach. Oto wyniki jej analizy.
Superpolisa.pl sprawdziła, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w każdym z miast wojewódzkich. Kalkulację stworzono dla modelowego małżeństwa posiadającego 60-metrowe lokum w budynku z 2011 roku.
– Wachlarz oferty jest niezwykle szeroki, a ceny bardzo zróżnicowane. Jednak w przypadku ubezpieczeń dobrowolnych, a takim właśnie jest ubezpieczenie domu i mieszkania, cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem wyboru. Przed zakupem konieczne jest indywidualne dopasowanie wariantu ochrony, a także porównanie propozycji kilku towarzystw – tłumaczy Jakub Nowiński, Członek Zarządu multiagencji ubezpieczeniowej Superpolisa.pl.

Tanie i drogie ubezpieczenie mieszkania


Na potrzeby porównania założono, że właściciele mieszkania poszukują polisy, która ochroni ich mieszkanie na wypadek pożaru i innych zdarzeń losowych, a także kradzieży z włamaniem, dewastacji, stłuczenia szyb i przepięć. Dodatkowo ma zawierać OC w życiu prywatnym, które łagodzi np. konsekwencje zalania z obawy przed np. konsekwencjami zalania mieszkania sąsiadów i home assistance, które może okazać się pomocne w przypadku awarii.

Analiza dowiodła, że najtańsze i dostosowane do powyższych potrzeb ubezpieczenie mieszkania w Warszawie to koszt rzędu 279 zł, ale równie dobrze za ochronę o zbliżonym zakresie można zapłacić aż 699 zł. Oznacza to, że porównanie ofert i przemyślany wybór może przynieść 420 zł oszczędności. Sytuacja wygląda analogicznie w pozostałych miastach wojewódzkich. Na przykład w Gdańsku takie ubezpieczenia mieszkania w jednej z firm można kupić już za 335 zł, natomiast w innej trzeba za nie zapłacić 889 zł – to o przeszło 550 zł drożej. W Lublinie i Poznaniu porównując oferty wszystkich ubezpieczycieli można zaoszczędzić prawie 450 zł, a w Krakowie blisko 550 zł.

Porównaj zanim podejmiesz decyzję


Przed ostateczną decyzją o zakupie ubezpieczenia warto poświęcić trochę czasu na sprawdzenie, jaką dokładnie ochronę i za ile dostajemy.
– Wyższa składka nie zawsze jest uzasadniona pełniejszym zakresem ochrony, czasem wynika z polityki cenowej firmy. Niektórzy ubezpieczyciele pewne ryzyka np. przepięcia czy dewastacji i wandalizmu włączają do ochrony bez dodatkowej opłaty, inni doliczają za nie dodatkową składkę – dodaje Jakub Nowiński z Superpolisa.pl.

Dla przykładu jedna z firm ochronę przed stłuczeniem szyb do sumy 1 000 zł włączy do polisy już za 10 zł, w konkurencyjnej firmie kosztuje to aż 85 zł, a w jeszcze innej włączenie tego ryzyka nie jest możliwe. Co więcej oferty różnych towarzystw nie odpowiadają sobie w każdym aspekcie – niekiedy mają wpisane nieco inne od założonych przez właścicieli mieszkania sumy ubezpieczenia, jednak czasem poza zaplanowanym zakres gwarantują pełniejszą ochronę np. rozszerzając ryzyko kradzieży z włamaniem poza mienie ruchome także na elementy stałe.

fot. mat. prasowe

Porównanie cen ubezpieczeń mieszkań

Ceny porównywalnych ubezpieczeń mieszkania w Warszawie wahają się od 279 zł do 699 zł.


– Baczną uwagę należy zwrócić także na wyłączenia odpowiedzialności, które są równie ważne jak zakres ochrony. Są to zapisy w umowie jednoznacznie wskazujące sytuacje, kiedy ubezpieczyciel nie ma obowiązku wypłacić odszkodowania. Warto wiedzieć, że również w tym aspekcie pomiędzy ofertami poszczególnych firm są spore rozbieżności – dodaje Jakub Nowiński z Superpolisa.pl.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: