eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Czy są chętni na ubezpieczenie nieruchomości?

Czy są chętni na ubezpieczenie nieruchomości?

2016-10-28 12:04

Czy są chętni na ubezpieczenie nieruchomości?

Ponad 70 proc. ubezpieczonych mieszkań w Polsce © adrian_ilie825 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Dla wielu Polaków podstawą bezpieczeństwa i społecznej egzystencji jest posiadanie własnej nieruchomości. Często również dom lub mieszkanie są najcenniejszym składnikiem majątku gospodarstwa domowego. Czy dbamy o niego w odpowiedni sposób? Wyniki badania zrealizowanego przez ARC Rynek i Opinia dla firmy UNIQA wskazują, że jesteśmy dość zapobiegliwi. O ubezpieczenie nieruchomości dba 76% mieszkańców domów i 66% lokatorów mieszkań.

Mamy modę na ubezpieczenie nieruchomości?


Z danych udostępnionych przez KNF wynika, że w minionym roku liczba czynnych polis mieszkań i domków letniskowych po raz pierwszy w historii zdołała przewyższyć 10 mln, co oznacza 9-procentowy wzrost względem 2014 roku. Jeśli porównać to z podawaną przez GUS ogólną liczbą mieszkań, to szacować można, że w Polsce ubezpieczonych jest już 70 proc. nieruchomości. Jeszcze w 2010 roku odsetek ten sięgał zaledwie 50 proc.
– To dobra informacja. Pokazuje, że doganiamy kraje Europy Zachodniej, gdzie chronione jest nawet ponad 90 proc. nieruchomości. Wynika to zaś z rosnącej zamożności Polaków, ale także z obowiązku ubezpieczenia mieszkania przy kredycie hipotecznym - komentuje Adam Łoziak, wiceprezes UNIQA Polska.

Szacunki te znajdują potwierdzenie w badaniach przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie UNIQA Polska. Wynika z nich, że o ubezpieczenie domu lub mieszkania zadbało odpowiednio 76 i 66 proc. badanych mieszkańców.

Eksperci UNIQA Polska podkreślają, że mimo iż ubezpieczenie nie pomoże uniknąć wypadków losowych, takich jak np. pożar, czy ustrzec przed włamaniem, to jednak zdecydowanie złagodzi konsekwencje finansowe nieprzyjemnych zdarzeń. Trzeba także pamiętać, że polisy, które są wykupywane w związku z zaciągniętym kredytem hipotecznym, często mają bardzo wąski zakres i nie chronią przed wieloma ryzykami.

fot. mat. prasowe

Czy twój dom/mieszkanie jest ubezpieczony?

O ubezpieczenie domu lub mieszkania zadbało odpowiednio 76 i 66 proc. badanych mieszkańców.


56 proc. badanych przez ARC Rynek i Opinia wskazuje, że na polisę chroniącą dom wydało w ostatnim czasie między 201 a 500 zł. Z kolei na ubezpieczenie mieszkania 43 proc. ankietowanych przeznaczyło między 101 a 200 zł, a kolejne 22 proc. między 201 a 300 zł.
- Podobnie wygląda sytuacja, gdy przyjrzymy się portfelowi klientów UNIQA Polska, którzy posiadają ubezpieczenie Twój Dom Plus. Przeciętnie nasz klient wydaje na ubezpieczenie domu nieco ponad 300 zł rocznie, a na ubezpieczenie mieszkania mniej niż 200 zł – mówi Adam Łoziak. - Klienci coraz bardziej świadomie wybierają ochronę ubezpieczeniową. Chcą płacić za to, czego naprawdę potrzebują.

Mimo że Polacy coraz bardziej świadomie wybierają zakres ubezpieczenia, nadal chcieliby płacić za nie jak najmniej. Z badania wynika, że prawie połowa osób mieszkających w domach, chciałaby wydawać na ubezpieczenie nieruchomości do 200 zł. Z kolei 59 proc. mieszkających w mieszkaniach jeszcze mniej, bo do 100 zł.
- Często przy wyborze ubezpieczenia kierujemy się ceną. Gdy dojdzie jednak do szkody, wcześniejsza pozorna oszczędność może przynieść katastrofalne skutki. Cena powinna być jednym z wielu elementów branych pod uwagę. Najlepszym rozwiązaniem jest przestudiowanie zakresu ochrony i wybór najlepszego dla siebie wariantu. Niektóre z towarzystw ubezpieczeniowych oferują także ubezpieczenie od wszystkich ryzyk, które jest najpełniejszą formą ochrony – mówi Leon Pierzchalski, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Majątkowych UNIQA. – Nie bez znaczenia jest także proces likwidacji szkód.

fot. mat. prasowe

Ile wydałeś na ostatnią polisę?

Na ubezpieczenie mieszkania wydajemy najczęściej między 101 a 200 zł


Eksperci UNIQA Polska wśród najczęstszych szkód, do których dochodzi w mieszkaniach i domach, wymieniają zalanie, uderzenie pioruna i inne przepięcia w sieciach elektrycznych, które prowadzą np. do uszkodzenia sprzętu elektronicznego. Takie szkody nie zawsze są usuwane w ramach gwarancji producenta. W domach i mieszkaniach dochodzi także do wybuchu gazu i pożarów. W zależności od regionu, ryzykiem może być powódź lub podtopienie spowodowane ulewnymi deszczami czy topniejącym śniegiem.
- Dawno nie było w Polsce dużej i spektakularnej powodzi, o której byłoby głośno w mediach. I dobrze. Jednak usypia to naszą zapobiegliwość. A przecież w ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z dużą liczbą lokalnych podtopień, czy nagłych wichur, które powodowały liczne szkody majątkowe o znacznej wartości - mówi Adam Łoziak. - To efekt zmian klimatu i warto się od tych ekstremów pogodowych ubezpieczyć W przeciwnym razie trzeba liczyć się z tym, że za ewentualne szkody trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni – dodaje.

Z szacunków PIU wynika, że około 60 proc. budynków jednorodzinnych i 40 proc. budynków wielorodzinnych jest ubezpieczanych od powodzi. Także ponad 90 proc. budynków rolnych jest ubezpieczonych od tego ryzyka.

fot. mat. prasowe

Ile byłbyś gotów wydać na ubezpieczenie?

Z badania wynika, że prawie połowa osób mieszkających w domach, chciałaby wydawać na ubezpieczenie do 200 zł.


Zakup ubezpieczenia mieszkania lub domu w kilku krokach:


  • Określ, co chcesz ubezpieczyć (np. budynek z wykończeniem, sprzęt domowy, wartościowe przedmioty, odpowiedzialność za przypadkowe szkody, jakie możesz wyrządzić innym osobom (OC)
  • Określ wartość posiadanego majątku (może w tym pomóc agent ubezpieczeniowy)
  • Zapoznaj się z wykazem ryzyk, które mogą być ubezpieczone i zastanów się, które Ci zagrażają
  • Wybierz najlepszy dla siebie zakres ochrony
  • Przeczytaj dokładnie Ogólne Warunki Ubezpieczeń (OWU)

Informacje o badaniu
Badanie Omnibus zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie UNIQA Polska. Próba, reprezentatywna dla populacji ogólnopolskiej w wieku 18-69 lat, wyniosła N=4005. W tym mieszkańcy domów stanowili 47 proc., a mieszkań – 53 proc. Zaproszenia do udziału w badaniu wysyłane zostały do uczestników panelu badawczego należącego do ARC Rynek i Opinia - epanel.pl. Badanie zostało zrealizowane w dniach 23 września – 12 października 2016 r.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: