eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Ile kosztuje ubezpieczenie domu?

Ile kosztuje ubezpieczenie domu?

2022-06-22 11:22

Ile kosztuje ubezpieczenie domu?

Ile kosztuje ubezpieczenie domu? © grafikplusfoto - Fotolia.com

Ubezpieczenie mieszkania to najlepszy sposób na zabezpieczenie nieruchomości i wszystkich znajdujących się w niej elementów wyposażenia. W przypadku wystąpienia nieszczęśliwego zdarzenia, jak np. kradzież czy zalanie, można uzyskać część lub całość kosztów poniesionych w związku ze stratą. Jaki jest koszt ubezpieczenia domu i od czego zależy wysokość składki?

Przeczytaj także: Jakie ubezpieczenie nieruchomości warto wybrać?

Od czego jest uzależniona cena ubezpieczenia domu?


Na ostateczną cenę ubezpieczenia domu mają wpływ różne czynniki. Najczęściej wysokość składki jest uzależniona od:
  • zakresu ubezpieczenia (ubezpieczenie może obejmować nie tylko mury, ale też elementy stałe mieszkania czy elementy wyposażenia),
  • sumy ubezpieczenia (suma ubezpieczenia jest ustalana indywidualnie, a wraz z jej wzrostem wzrasta wysokość składki),
  • wartości nieruchomości (koszt ubezpieczenia domu wzrasta wraz ze wzrostem jego wartości),
  • wystąpienia szkody w przeszłości (wysokość składki może wzrosnąć, jeśli w ostatnich latach była zgłaszana szkoda w mieszkaniu, np. kradzież czy zalanie),
  • posiadanych zabezpieczeń (drzwi antywłamaniowe, alarm, monitoring to tylko niektóre elementy, które mogą wpłynąć na obniżenie składki ubezpieczeniowej),
  • parametrów mieszkania (na wysokość składki będzie miała wpływ np. lokalizacja nieruchomości, rok budowy czy data ostatniego remontu generalnego).

Ile kosztuje ubezpieczenie domu?


Na pytanie, jaki jest koszt ubezpieczenia domu, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko dlatego, że na koszt ubezpieczenia domu wpływa wiele czynników, które wymieniliśmy wyżej. Dużo również zależy od wyboru samego ubezpieczyciela. Oferty poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych mogą znacznie się różnić. Osoby, które zdecydują się na ubezpieczenie domu oferowane za pośrednictwem PKO BP, mogą wybrać jeden spośród czterech pakietów: Standardowy, Super lub Pro albo Podstawowy, który jest przeznaczony dla osób, które ubezpieczają dom w budowie. Jak można się domyślić, zakres ochrony w pakiecie Standardowym będzie dużo niższy niż zakres ochrony w pakiecie Pro, a co za tym idzie – cena tego drugiego będzie wyższa.

fot. grafikplusfoto - Fotolia.com

Ile kosztuje ubezpieczenie domu?

Na ostateczną cenę ubezpieczenia domu mają wpływ różne czynniki. Najczęściej wysokość składki jest uzależniona od: zakresu ubezpieczenia, sumy ubezpieczenia, wartości nieruchomości, wystąpienia szkody w przeszłości, posiadanych zabezpieczeń oraz parametrów mieszkania.


Ubezpieczenie domu – o tym warto pamiętać


Jeśli planujesz wykupić ubezpieczenie domu, przed podpisaniem umowy, koniecznie zapoznaj się z WU, czyli Warunkami Ubezpieczenia. To bardzo ważne, bo właśnie w tym dokumencie można znaleźć listę wykluczeń, a więc sytuacji, w których nie będzie można liczyć na wypłatę odszkodowania. Przy wyborze konkretnej oferty, lepiej nie kierować się jedynie kosztem, jaki trzeba będzie ponieść na ubezpieczenie domu. Zwykle najtańsze oferty mają najmniejszy zakres ochrony, który w wielu przypadkach może okazać się niewystarczający.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: