eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek mieszkaniowy 2015: co nas czeka?

Rynek mieszkaniowy 2015: co nas czeka?

2015-02-24 09:32

Rynek mieszkaniowy 2015: co nas czeka?

Co na rynku nieruchomości? © beeboys - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W największych ośrodkach miejskich ceny nowych mieszkań będą rosnąć, jednak będą to niewielkie, kilkuprocentowe podwyżki. W mniejszych miastach sytuacja ma być stabilna. Podobnie, bo bez zawirowań, ma zachowywać się rynek wtórny, chociaż niewykluczone są nieznaczne podwyżki w Warszawie, Gdańsku i Sopocie. To niektóre z prognoz Emmerson Evaluation sformułowanych w raporcie E-VALUER INDEX 2015.

Przeczytaj także: Rekordowa podaż mieszkań wciąż nie nadąża za popytem

Ceny na rynku pierwotnym


Jak czytamy w raporcie najdroższe nowe mieszkanie znajdziemy w Sopocie, gdzie mediana ceny transakcyjnej m2 za 2014 r. przewyższa 10 tys. zł. Kolejne najdroższe lokalizacje na rynku pierwotnym to oczywiście Warszawa (6 957 zł/m2), a za nią Gdynia (6 465 zł/m2) i stolica Małopolski (6 433 zł/m2). W pozostałych największych ośrodkach miejskich mediany cen transakcyjnych nowych mieszkań są znacznie bardziej przystępne, ponieważ nie przekraczają progu 6 tys. zł. Na najniższe stawki za m2 możemy liczyć w Gorzowie Wielkopolskim (3 310 zł/m2) i Zielonej Górze (3 589 zł/m2) - oraz w Opolu (4 214 zł/m2).

Ceny na wtórnym


W przypadku rynku mieszkań używanych w stolicy mediana ceny transakcyjnej m2 wyniosła 7 070 zł. Niewiele taniej jest na rynku wtórnym w Sopocie (6 778 zł/m2), Krakowie (5 813 zł/m2) i we Wrocławiu (5 135 zł/m2). Mediany cen transakcyjnych m2 w najtańszych miastach wojewódzkich w Polsce nie przekraczają już z kolei 3 tys. zł., m2 używanego mieszkania w Gorzowie Wielkopolskim można było kupić już za 2 523 zł a w Zielonej Górze za 2 973 zł. W gronie największych polskich miast wyróżnia się Łódź, w której mieszkania na rynku wtórnym są jednymi z najtańszych w Polsce (3 182 zł/m2).

Prognozy


Według prognoz zawartych w raporcie E-VALUER w największych polskich miastach ceny transakcyjne nieruchomości na rynku pierwotnym w 2015 r. mogą rosnąć, przy czym wzrosty będą bardziej widoczne w drugiej połowie roku. Specjaliści Emmerson Evaluation przewidują wyraźniejsze wzrosty na rynku warszawskim, wrocławskim i sopockim. Umiarkowanego wzrostu cen nowych mieszkań (w granicach 2-3 proc.) spodziewają się w Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Gdyni oraz w Białymstoku i Lublinie. W niewielkim stopniu ceny spaść mogą w Łodzi i w Gorzowie Wielkopolskim. W pozostałych miastach wojewódzkich ceny nowych mieszkań powinny pozostać na obecnym poziomie. Natomiast ceny mieszkań używanych w 2015 r. w większości pozostaną stabilne. Według prognoz Emmerson Evaluation delikatnych, kilkuprocentowych wzrostów cen spodziewać się można na rynku warszawskim, gdańskim, sopockim i lubelskim. Niewielkie spadki cen na rynku wtórnym są prawdopodobne w Łodzi, Katowicach i Gorzowie Wielkopolskim.
Zestawienie median cen transakcyjnych i prognoz na 2015 r., które zawarliśmy w raporcie E-VALUER pokazuje, że polski rynek mieszkaniowy powoli, ale konsekwentnie się polaryzuje. Najdroższe lokalizacje, gdzie ceny mieszkań są już nawet dwukrotnie wyższe niż w najtańszych miastach, będą nadal drożeć, podczas gdy w lokalizacjach o najniższych cenach pozostaną one na podobnym poziomie lub jeszcze nieznacznie się obniżą. Widać to szczególnie w przypadku rynku pierwotnego – zauważa Dariusz Książak, prezes zarządu Emmerson Evaluation.

fot. mat. prasowe

Rynek mieszkaniowy w Polsce

Prognozy wskazują, że w największych polskich miastach ceny transakcyjne nieruchomości na rynku pierwotnym w 2015 r. mogą wzrastać, przy czym stanie się to raczej w drugiej połowie roku.


Eksperci Emmerson Evaluation wskazują, że obrót na rynku nieruchomości w bieżącym roku powinien kształtować się na podobnym bądź wyższym poziomie niż w 2014 r., a na prognozowany delikatny wzrost cen będzie wpływało kilka czynników. Po pierwsze, potencjalne obniżenie stóp procentowych przez RPP prawdopodobnie utrzyma oprocentowanie nowych kredytów na niskim poziomie, a niskie oprocentowanie lokat bankowych i napływ taniego pieniądza zwiększy zakupy w celach inwestycyjnych. Po drugie zakupy Funduszu Mieszkań na Wynajem Banku Gospodarstwa Krajowego wyeliminują z rynku część podaży nowych mieszkań. Efektem ubocznym tych działań może być wzrost cen nowych mieszkań w innych inwestycjach z powodu przesunięcia i skumulowania się na nich popytu. Ze względu na wysoką liczbę mieszkań w ofercie deweloperów rynek wtórny będzie się cieszył nieco mniejszą popularnością wśród kupujących.
Objaśnienia:

Ceny transakcyjne

Raport E-VALUER INDEX 2015 jest opracowaniem informacji zawartych w bazie danych E-VALUER, jedynej w Polsce bazie danych o cenach transakcyjnych nieruchomości. Czytelnikom raportu zwracamy uwagę, że za cenę transakcyjną należy rozumieć tylko i wyłącznie cenę, po której dokonano transakcji kupna-sprzedaży i która została zapisana w akcie notarialnym na etapie umowy przedwstępnej lub ostatecznej. Dane o cenach transakcyjnych z wiarygodnych źródeł pozyskują do bazy E-VALUER Rzeczoznawcy Majątkowi Emmerson Evaluation oraz dedykowani specjaliści.

Mediana
Raport E-VALUER INDEX 2015 zawiera informacje o medianach cen transakcyjnych nieruchomości. Mediana (tzw. wartość środkowa, dzieląca zbiór na dwie równe części) lepiej odzwierciedla informację na temat cen nieruchomości niż średnia, ponieważ na jej wynik, nie wpływają pojedyncze wartości znacznie odchylające się od większości transakcji typowych w całym zbiorze (takie jak np. zakup jednej nieruchomości luksusowej).

Dane w raporcie
Wszystkie ceny w raporcie E-VALUER INDEX 2015 podane są w zł, za m2, dla rynku pierwotnego w wartościach brutto. Raport przygotowano na bazie 34 002 transakcji, które miały miejsce w 2014 r.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: