eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Budowa mieszkań w I 2015 r.

Budowa mieszkań w I 2015 r.

2015-02-20 13:33

Budowa mieszkań w I 2015 r.

Budowa mieszkań © Pictures news - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wzrost liczby rozpoczynanych budów o 16% i liczby uzyskanych pozwoleń na poziomie 32% - to dane, które świadczą o niesłabnącym optymizmie wśród deweloperów. Dobra passa trwa już 19 miesięcy.

Przeczytaj także: Budowa mieszkań w XII 2014 r.

Niski koszt kredytu, ułatwiona sprzedaż mieszkań kwalifikujących się do z programu „Mieszkanie dla młodych” i łagodna zima to powody, dla których wciąż deweloperzy nie szczędzą środków na nowe inwestycje. Najświeższe dane GUS pokazują, że styczeń był już 19 miesiącem z rzędu dynamicznego wzrostu liczby rozpoczynanych budów. Tym razem w ujęciu rok do roku progres wyniósł 15,8%. W styczniu 2015 r. firmy budujące mieszkania rozpoczęły bowiem tworzenie 4,2 tys. lokali, a rok wcześniej było to mniej niż 3,7 tys. mieszkań.

fot. mat. prasowe

Wyniki działalności deweloperów

Styczeń był już 19 miesiącem z rzędu dynamicznego wzrostu liczby rozpoczynanych budów


Co ósme pozwolenie niewykorzystane


Jeszcze szybciej przybywa pozwoleń na budowę. Decyzje wydane deweloperom tylko w styczniu br. pozwalały zacząć budowę 5,8 tys. lokali. To o 31,9% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Statystyki za ostatnie 36 miesięcy (tak długo ważne jest pozwolenie na budowę) pokazują ponadto, że deweloperzy mogą bez problemu odpowiedzieć na zwiększony popyt, bo nadwyżka zgromadzonych pozwoleń na budowę nad liczbą rozpoczętych inwestycji, jaką zgromadzili w ciągu ostatnich 3 lat, wynosi 26,8 tys. lokali. To oznacza, że nawet co ósma decyzja administracyjna nie przerodziła się w faktyczną budowę. Szukając innych porównań dla wspomnianej liczby 26,8 tys. lokali, warto zauważyć, że to połowa ogólnej liczby mieszkań, jaką deweloperzy oddali do użytku w ubiegłym roku.

Budowy dopiero się skończą


Na razie nie widać jeszcze znaczącego wzrostu liczby mieszkań oddawanych do użytku. W styczniu 2015 roku deweloperzy oddali 4,6 tys. lokali, czyli tylko o 2,1% więcej niż rok wcześniej. Dane te należy raczej odczytywać jako ciszę przed burzą. Fakt, że już od 19 miesięcy obserwowana jest wysoka liczba mieszkań, których budowa się rozpoczyna sugeruje bowiem, że niebawem większa aktywność inwestycyjna deweloperów przełoży się na rosnącą liczbę kończonych budów. Powód jest prosty - statystycznie rzecz biorąc budowa bloku trwa w Polsce średnio dwa lata.

Trendy w całym sektorze budownictwa mieszkaniowego:
GUS prezentuje dane o budownictwie mieszkaniowym dzieląc inwestorów na 4 kategorie:
  1. Inwestorów indywidualnych,
  2. Deweloperów,
  3. Spółdzielnie,
  4. Pozostałych inwestorów (budownictwo komunalne, zakładowe i społeczne czynszowe)

Dzięki dobrym wynikom deweloperów w całym sektorze budownictwa mieszkaniowego dane wskazują na rosnącą aktywność budowlaną. W styczniu 2015 r. wydano pozwolenia na budowę 10,6 tys. mieszkań, a więc o 21% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Rozpoczęto też budowę 7,2 tys. lokali, a więc 11,8% więcej niż rok wcześniej. Liczba mieszkań oddanych do użytkowania zmalała natomiast o 10,8% (do 11,2 tys.). Trudno dziwić się takiemu wynikowi, skoro pozytywną dynamikę odnotowali w tym obszarze jedynie deweloperzy.

fot. mat. prasowe

Wyniki budownictwa mieszkaniowego

Na razie nie widać jeszcze znaczącego wzrostu liczby mieszkań oddawanych do użytku


Bartosz Turek,

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: