eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › 10 niezwykłych nieruchomości

10 niezwykłych nieruchomości

2015-04-05 00:36

10 niezwykłych nieruchomości

Penthouse w Tour Odeon © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (11)

Dom o powierzchni 10 m kw. czy metr apartamentu za ponad 400 tys. zł – to nie żart, tylko oferty na jakie trafił Lion’s Bank szukając najbardziej niecodziennych ofert sprzedaży nieruchomości.

Przeczytaj także: Kupno domu w Grecji? Koszty transakcyjne rosną wraz z temperaturą

Podobno każda nieruchomość jest inna - nawet porównując dwa mieszkania w jednym bloku można znaleźć pomiędzy nimi różnice, mimo że często są do siebie bardzo podobne. Proszę jednak znaleźć oferty podobne do tych z listy 10 niecodziennych nieruchomości, które można kupić, przygotowanej przez Lion’s Bank. Należy podkreślić, że choć lista ta powstała z okazji Prima Aprilis, to oferty są prawdziwe.

1. Monaco One


Listę otwiera nieruchomość, która najpewniej przebojem wejdzie na pierwsze miejsce w rankingu najdroższych apartamentów na świecie. Chodzi o penthouse zajmujący pięć najwyższych pięter w budynku Tour Odeon w Monako. Sam budynek mierzy 170 metrów (49 pięter). Jest to pierwszy wieżowiec wybudowany na terenie Księstwa od 1980 roku, kiedy to Książę Rainier III podpisał dekret zakazujący wznoszenia wieżowców z uwagi na projekt budowy polderów, które miały powiększyć powierzchnię tego kraju. Jego syn, obecny władca, Albert II zniósł ten zakaz. W efekcie powstał jeden z najdroższych apartamentowców świata.

Tour Odéon

Tour Odéon to wieżowiec w Monako - sam budynek mierzy 170 metrów (49 pięter).


Na samym szczycie nowego budynku znajduje się 5 – kondygnacyjny penthouse o powierzchni 3,3 tys. m kw. Składa się on z 5 sypialni, 3 łazienek, sali kinowej i basenu ze zjeżdżalnią usytuowaną na zewnątrz elewacji, co czyni z tego apartamentu zupełny unikat. Atutami inwestycji są też panoramiczne okna, wysoki standard wykończenia, system „inteligentnego domu”, a także możliwość skorzystania z całodobowej usługi concierge, limuzyny, centrum SPA, sali gimnastycznej, siłowni, basenu i serwisu sprzątającego. Cena? Penthouse na szczycie wieży wyceniony został na co najmniej 300 mln EUR (ponad 1,2 mld zł). Jeśli faktycznie zostanie za taką kwotę kupiony, to na liście najdroższych apartamentów wyprzedzi dotychczasowego rekordzistę - apartament w budynku Hyde Park One w Londynie, który został w 2014 roku sprzedany za około 700 mln zł, a więc prawie o połowę mniej niż wycena najdroższego apartamentu w Tour Odeon.

fot. mat. prasowe

Penthouse w Tour Odeon

Penthouse na szczycie wieży wyceniony został na co najmniej 300 mln EUR (ponad 1,2 mld zł).


2. Dracula zaprasza


Co może zaskakiwać, nieruchomość o znacznie barwniejszej historii można kupić za znacznie mniejszą kwotę. Zamek w Branie, bo o niego chodzi, zgodnie z plotką krążącą po rynku nieruchomości od dłuższego czasu szuka nowego właściciela. Co prawda nie ma nigdzie oficjalnej oferty, ale mnogość publikacji na ten temat wydaje się potwierdzać, że spadkobiercy są gotowi pozbyć się tego zabytku, a interesuje ich kwota 80 mln USD (równowartość 305 mln zł). Propozycja jest o tyle ciekawa, że jest to jeden z najbardziej znanych zamków na świecie. Wszystko za sprawą wampira, którego znają chyba wszyscy – Hrabiego Drakuli. Ten, gdyby wierzyć prozie Brana Stokera, traktował bowiem zamek w Branie jako swoją rezydencję. Trudno się temu wyborowi dziwić, ze względu na dogodną lokalizację. Doceniono ją już w 1212 rok (początki warowni), a zamek powstał na 60 metrowej skale, z której można było kontrolować trakt między Transylwanią i Wołoszczyzną.

fot. Bran Castle

Zamek w Branie

Spadkobiercy są gotowi pozbyć się tego zabytku, a interesuje ich kwota 80 mln USD


3. Zamek nie musi być duży


Kolejny przykład potwierdza, że zamków także nie ominęła miniaturyzacja. W 1842 roku, w hrabstwie Worcester, wzniesiono bowiem warownię, której powierzchnia użytkowa to niespełna 73 m kw. W zamku znajdują się dwie sypialnie, pokój dzienny oraz ośmioboczna trzypiętrowa wieża, na której szczycie znajduje się wyjście na taras. Obiekt jest w bardzo dobrym stanie, a cena ofertowa to 250 tys. GBP (równowartość około 1,4 mln zł).

fot. Knight Frank

Arley Tower, Bewdley, Worcestershire

Zamek wcale nie musi być monstrualnych rozmiarów.


4. Dom na kurzej łapce


Pozostając w tematyce baśniowej warto przypomnieć ofertę sprzedaży niemal nowego domu (z 2013 r.) w okolicach Siedlec. Na pierwszy rzut oka trudno nie ulec wrażeniu, że jest to bajkowa chatka na kurzej łapce. Dom ten o powierzchni 16 m kw. wzniesiono na wysokości drugiej kondygnacji, a jako budulec posłużył kamień sprowadzony z Turcji. Pokryty strzechą dom jest ogrzewany kominkiem, posiada aneks kuchenny i łazienkę z prysznicem. Działka, na której znajduje się ten dom ma powierzchnię 1,3 ha, z czego 1 ha zajmuje las, a pozostałe 3 tys. metrów stanowi ogrodzona działka budowlana, na której można zbudować pełnowymiarowy dom jednorodzinny. Właścicielem tej nieruchomości można się stać za 499 tys. zł.

fot. mat. prasowe

Dom w okolicy Siedlec, woj. mazowieckie

Cena metra kwadratowego tego domu to 30 tys. złotych.


Cena na poziomie 499 tys. zł jest póki co najniższa na liście 10 niecodziennych nieruchomości, które można kupić. Cała parcela jest duża, ale istniejący na niej dom niewielki – dlatego w przeliczeniu na metr domu cena ofertowa wynosi ponad 30 tys. zł.

5. Metr na wagę złota


Wynik ten mógłby zostać uznany za śmiesznie niski przez przeciętnego nabywcę mieszkania w Hongkongu. Tam to bowiem, w związku z ograniczoną powierzchnią tego regionu autonomicznego, każdy metr jest na wagę złota. Potwierdzają to dane formy Savills, która szacuje, że średnia cena mieszkania wynosi tam wynosi około 300 - 400 tys. zł za metr kwadratowy. W efekcie w Hongkongu można znaleźć zaledwie kilku czy kilkunastometrowe mieszkania, w których często mieszka więcej niż jedna osoba. Przykład? Międzynarodowa firma zajmująca się pośrednictwem – Century21 – szuka nabywcy na kawalerkę o powierzchni 11,1 m kw. za 15 mln hongkońskich dolarów, czyli 7,32 mln złotych. Cena jednego metra wynosi więc aż 656 293,18 zł. Dość powiedzieć, że standard tej nieruchomości nie należy do najwyższych.

fot. Century21

Hongkong kawalerka 11 m kw. za 15 mln HKD

Ceny nieruchomości w Hongkongu przyprawiają o zawrót głowy.


6. Mały na kółkach, na trzy litery…


Pozostając w sferze minimalistycznej warto też wspomnieć o kilkunastometrowych domach. Te mają sporą rzeszę zwolenników w USA - niekoniecznie ze względu na niską cenę zakupu i niskie koszty utrzymania. Dla wielu osób kilkunastometrowy dom na kółkach to styl życia – pozwala ograniczyć wpływ na środowisko naturalne i ułatwia zmianę miejsca zamieszkania, gdy obecne się już znudziło.

Takie domy dostarcza m.in. firma Tumbleweed z Colorado. Specjalizuje się ona w projektowaniu i budowaniu niewielkich domów (do 80 m kw.). Szczególnie dużym powodzeniem cieszą się jednak te mobilne o powierzchniach od 10 do 16 m kw. Nie przeszkadza to wcale w upchnięciu na tej skromnej powierzchni dwóch antresol – sypialni, przestrzeni dziennej, kuchni, łazienki z prysznicem, a nawet niewielkiego ganku. W stanie „pod klucz” cena mobilnych domów wynosi przeważnie 30 – 40 tys. dolarów, a wraz z pełnym wyposażeniem o około 10 – 20 tys. USD więcej.

fot. mat. prasowe

Projekt „The Elm”, mobilny dom o pow. 10,8 m kw., koszt około 35 tys. USD

Za 30 tys. dolarów możemy stać się posiadaczem domu na kółkach.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: zakup nieruchomości, nieruchomości

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: