eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Kupno domu w Grecji? Koszty transakcyjne rosną wraz z temperaturą

Kupno domu w Grecji? Koszty transakcyjne rosną wraz z temperaturą

2015-02-21 00:41

Kupno domu w Grecji? Koszty transakcyjne rosną wraz z temperaturą

Dom w Grecji © 12_tribes - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Chcąc kupić dom czy apartament w Grecji, słonecznej Italii czy na Malcie trzeba przygotować się na wysokie dodatkowe koszty. Oprócz ceny samej nieruchomości niejednokrotnie trzeba też zapłacić dodatkowe kilkanaście procent ceny tytułem podatków, opłat i prowizji związanych z transakcją. Dane zebrane przez Lion’s Bank pokazują ponadto, że koszty te są tym wyższe, im cieplejszy klimat w danym kraju.

Przeczytaj także: Zakup nieruchomości za granicą = koszty transakcyjne

Masz już dość chłodu? Rozwiązaniem może być zainwestowanie w nieruchomość położoną w cieplejszym klimacie. Na przykład zgodnie z prognozami w portugalskim regionie Algarve ostatni tydzień lutego ma być słoneczny, a temperatura ma już zbliżać się do 20 stopni Celsjusza. Wieloletnie statystyki potwierdzają, że w rejonie tym w lutym średnia temperatura wynosi 13 stopni. Podobna aura panuje we włoskim Palermo, a trochę chłodniej (średnio 10 st.) jest w tym czasie w Atenach. Dla porównania w Polsce luty charakteryzuje się średnią temperaturą na poziomie poniżej minus 2 stopni Celsjusza.

Szeroki wybór na południu Europy


Ceny zakupu nieruchomości w klimacie cieplejszym niż nad Wisłą są mocno zróżnicowane. Na mieszkanie w bułgarskim kurorcie nad morzem wystarczyć może budżet rzędu 50 – 100 tys. zł. Chcąc kupić podobną nieruchomość w słonecznej Hiszpanii czy Portugalii trzeba dysponować kapitałem na minimalnym poziomie 300 tys. zł. Najdrożej byłoby w Monako, gdzie nawet na skromną nieruchomość trzeba by wydać równowartość przynajmniej kilku milionów złotych.

fot. mat. prasowe

Klimat i koszty transakcyjne na rynkach nieruchomości krajów europejskich

Analiza wskazuje związane z transakcją są zdecydowanie wyższe w krajach o cieplejszym klimacie.


Na południu podatki są wyższe


Te wydatki to jednak nie wszystko. Trzeba bowiem przygotować się także na dodatkowe koszty związane z zawarciem transakcji. Na koszty transakcyjne składają się koszty sądowe, podatki, opłaty notarialne i prowizje pośredników. Dane zebrane przez Lion’s Bank pokazują, że są one wyraźnie wyższe w krajach o cieplejszym klimacie. I tak najmniej niespodziewanych wydatków będzie miał nabywca w Danii (średnia roczna temperatura 8 st. C) i na Islandii (4 st. C). W obu tych krajach koszty transakcyjne portal GPG oszacował na mniej niż 3% wartości nieruchomości. Na kolejnych miejscach są Litwa, Liechtenstein, Estonia, Norwegia i Słowacja. We wszystkich tych krajach średnie koszty transakcyjne pochłaniają niecałe 5% wartości nieruchomości, podczas gdy tylko w Liechtensteinie średnia temperatura roczna jest dwucyfrowa.

Na drugim biegunie zarówno pod względem temperatur jak i kosztów znajdują się kraje gdzie roczne temperatury są przynajmniej dwucyfrowe (od 10 do 19 st. C), a koszty transakcyjne wynoszą od 15 do 21,5% wartości nieruchomości. Do grona tego zaliczyć można Grecję, Andorę, Włochy, Monako, Maltę, Francję, Belgię i Mołdawię. Dla porównania w Polsce przeciętne koszty oszacowane zostały na 6,7%, a przeciętna temperatura roczna nad Wisłą to 7 stopni.
Przykład stanowiący bazę do obliczenia wysokości kosztów transakcyjnych:

Do szacunków przyjęto, że przedmiotem transakcji jest nieruchomość z rynku wtórnego o równowartości 250 tys. USD. Nieruchomość kupowana jest za gotówkę (nie ma kosztów pozyskania kredytu), a nabywcą jest obcokrajowiec. Sumę kosztów transakcyjnych (zakupu i sprzedaży) przedstawiono jako procent wartości nieruchomości.

Prawie 6 tys. zł za dodatkowy stopień


Dane zebrane przez Lion’s Bank pozwalają ponadto uogólnić, że za każdy dodatkowy stopień ciepła przykładowy nabywca musi zapłacić dodatkowe 5,6 tys. zł kosztów transakcyjnych. Przeciętny poziom kosztów rośnie bowiem o ponad 0,6 pkt. proc za każdy dodatkowy stopień Celsjusza.

fot. mat. prasowe

Im cieplejszy kraj, tym wyższe koszty transakcyjne (na przykładzie krajów europejskich)

Obliczenia Lion's Banku wskazują, że przeciętny poziom kosztów wzrata o ponad 0,6 pkt. proc za każdy dodatkowy stopień Celsjusza.


Bartosz Turek,

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: