eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Tani dom? Zapomnij o Warszawie, postaw na południe Europy

Tani dom? Zapomnij o Warszawie, postaw na południe Europy

2016-03-02 15:02

Tani dom? Zapomnij o Warszawie, postaw na południe Europy

Prawdziwych okazji cenowych trzeba szukać na południu kontynentu © cristianbalate - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Osoba kupująca lokal o powierzchni 55 mkw. od stołecznego dewelopera, średnio musi zapłacić 410 000 zł (dane NBP z IV kw. 2015 r.). W przypadku Krakowa analogiczna kwota wynosi 350 000 zł. Polak dysponujący takimi sumami, mógłby kupić większe lokum w kilku innych krajach Unii Europejskiej. Ciekawe okazje cenowe można znaleźć na terenie państw, które niedawno zmagały się z poważnym kryzysem na rynku nieruchomości. W takich krajach za cenę warszawskiego lokalu (55 mkw.), kupimy np. mieszkanie położone blisko plaży i ciepłego morza.

Przeczytaj także: Kupno domu w Grecji? Koszty transakcyjne rosną wraz z temperaturą

Prawdziwych okazji cenowych trzeba szukać na południu kontynentu …


Osoba zainteresowana zagranicznym lokum, nie może już liczyć na ceny, które obowiązywały przed okresem boomu hipotecznego. Odpowiednio przetworzone dane Eurostatu potwierdzają, że od 2001 r. do 2008 r. nie tylko w Polsce były widoczne bardzo szybkie wzrosty cen mieszkań i domów – tłumaczy Andrzej Prajsnar, analityk portalu RynekPierwotny.pl. Europejski Urząd Statystyczny odnotował ogromne podwyżki (> 100% przez siedem lat) na terenie takich krajów jak Bułgaria, Litwa, Łotwa i Malta. Trzeba nadmienić, że wartości przedstawione na poniższym wykresie uwzględniają inflację. Gdyby Eurostat nie wziął pod uwagę wskaźnika inflacji, to obliczone podwyżki cen mieszkań w przedkryzysowej Europie byłyby jeszcze większe.

Dane Europejskiego Urzędu Statystycznego wskazują, że spadki cen lokali widoczne po 2008 roku, przynajmniej po części skompensowały skutki wcześniejszych zmian (patrz poniższy wykres). Od 2008 roku do 2014 roku, metraż najbardziej potaniał na terenie Bułgarii, Chorwacji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Litwy oraz Łotwy. W wymienionych krajach, średnie ceny lokali i domów spadły o 30% - 40% (po uwzględnieniu inflacji). Taka zmiana może wydawać się niezbyt imponująca w porównaniu z wcześniejszymi wzrostami. Trzeba jednak pamiętać, że procentowy spadek był obliczany od znacznie większej ceny.

Dzięki sporym obniżkom cen metrażu, nawet niektóre rynki nieruchomości w krajach „starej unii” stały się dostępne cenowo dla zamożniejszych Polaków. Przykładem może być Hiszpania. Dane Banku Rozrachunków Międzynarodowych wskazują, że pod koniec III kw. 2015 r. przeciętna cena hiszpańskich domów i lokali wyniosła 1476 euro/mkw. W szczytowym okresie boomu mieszkaniowego, analogiczna wartość przekraczała 2100 euro/mkw.

fot. mat. prasowe

Zmiany średnich cen nieruchomości mieszkaniowych w wybranych krajach Europy

Obecne ceny w Hiszpanii sprawiają, że tamtejsze nieruchomości są dostępne dla zamożniejszych Polkaów


Ceny ofertowe są kuszące, ale kupujących mogą zniechęcić formalności


W takich serwisach jak na przykład GlobalPropertyGuide.com można znaleźć ciekawe oferty sprzedaży mieszkań i domów z południowej Europy. Przykładem jest np. luksusowy apartament na wyspie Brač (koło Splitu), który kosztuje 115 000 euro (cena do negocjacji). Za około 2/3 tej sumy można kupić obszerny dom z basenem na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego (patrz poniższa tabela). Ceny w Hiszpanii są nieco wyższe. Mimo tego, osoba dysponująca kwotą 120 000 - 130 000 euro, bez problemu może znaleźć obszerny i wykończony apartament w pobliżu Morza Śródziemnego – dodaje ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Ceny podobnych domów zwykle oscylują na poziomie 150 000 - 160 000 euro. Nabywca szukający wyjątkowych okazji, kupi wykończone nadmorskie mieszkanie o powierzchni 50 mkw. - 60 mkw. za znacznie mniej niż 100 000 euro.

fot. mat. prasowe

Przykłady tanich nieruchomości mieszkaniowych, które są dostępne w krajach południowej Europy

Za 74 000 euro można kupić w pełni umeblowany dom w Bułgarii


Ceny przykładowych nieruchomości są kuszące zwłaszcza dla osób poszukujących mieszkania lub domu w cieplejszym klimacie. Trzeba jednak pamiętać, że Polak kupujący lokum w innym kraju, podlega tamtejszym obowiązkom podatkowym i administracyjnym. Pewnym problemem jest też finansowanie zakupu przy pomocy banku. Kredyt na zagraniczny dom lub lokal trzeba zaciągnąć w państwie docelowym. Krajowe banki z zasady nie kredytują nieruchomości znajdujących się poza granicami Polski. Przyczyną są m.in. problemy z wyceną oraz zajęciem takich domów i lokali przez komornika.

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • mokka3 / 2016-03-04 11:11:42

    Na taki luksu mnie nie stać ale skromniejsze na Lazurowej 168 biorę pod uwagę, lokalizacja jest dobra i będę miała blisko do pracy. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • apartamenty wakacyjne w Bułgarii

    bulgaria / 2016-05-22 21:29:51

    Polecam apartamenty wakacyjne od jednego z największych deweloperów, który działą na rynku od ponad 20 lat. Wszystkie apartamenty wykończone w wysokim standardzie pod klucz http://apartamentywakacyjnewbulgarii.pl/ odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: