eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Zakup nieruchomości za granicą = koszty transakcyjne

Zakup nieruchomości za granicą = koszty transakcyjne

2012-07-12 13:50

Zakup nieruchomości za granicą = koszty transakcyjne

Ceny nieruchomości wakacyjnych za granicą © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Własną nieruchomość nad ciepłym morzem można już kupić za niecałe 200 tys. zł. W ostatnim roku przecena na południu Europy sięgnęła nawet 10%. Kupując nieruchomość w Bułgarii, Chorwacji czy Grecji trzeba jednak pamiętać o kosztach transakcyjnych, które podnoszą poziom wymaganego budżetu. W przypadku 50-metrowego apartamentu w Grecji koszty transakcyjne mogą wynieść nawet 57 tys. złotych.
Główną przewagą wakacyjnych nieruchomości na południowym wybrzeżu Europy jest sezon – nawet trzykrotnie dłuższy niż nad Wisłą. Własna wakacyjna nieruchomość nad ciepłym morzem jest więc ciekawym rozwiązaniem, które dodatkowo może generować przychody z najmu. W samej Europie oferta jest na tyle szeroka, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Najtaniej jest w Bułgarii i Hiszpanii. Grubszym portfelem trzeba dysponować wybierając się na zakupy do Grecji, Portugalii czy Chorwacji – wynika z danych portalu Global Property Guide.

Przecena w Grecji 11 razy większa niż w Chorwacji

Statystyki pokazują, że we wszystkich wskazanych krajach przeciętne ceny nieruchomości w ostatnich 12 miesiącach spadły. Najmniejsza korekta miała miejsce w Chorwacji. Zgodnie z danymi portalu Global Property Guide przecena wyniosła zaledwie 0,9%. Po spadkach będących efektem pierwszej fali kryzysu ceny pozostają relatywnie stabilne mniej więcej od połowy 2010 roku. Tu też najwyżej wyceniane są nieruchomości. Za 50-metrowy apartament na terenie Istrii w północno-zachodniej części Chorwacji trzeba zapłacić średnio 100 tys. euro (prawie 430 tys. zł). Najdrożej jest na terenie południowej Dalmacji, gdzie za tej samej wielkości nieruchomość trzeba zapłacić przeciętnie prawie 150 tys. euro (620 tys. zł) – wynika z danych publikowanych przez portal GPG. Są to oczywiście ceny średnie, niezbędne minimum jest więc niższe.

fot. mat. prasowe

Ceny nieruchomości wakacyjnych za granicą

Najtaniej jest w Bułgarii, gdzie za 50-metrowy apartament zarówno na wybrzeżu Morza Czarnego jak i w górach cena wynosi około 44 tys. euro

Z badanych lokalizacji najbardziej dotknięta przeceną została Kreta. W ciągu roku nieruchomości straciły tam na wartości przeciętnie prawie 10%. Za 50-metrowy apartament trzeba na tej wyspie zapłacić średnio 84 tys. euro (360 tys. zł), a za trzykrotnie większy dom prawie 290 tysięcy (1,2 mln zł). Najtaniej jest w Bułgarii, gdzie za 50-metrowy apartament zarówno na wybrzeżu Morza Czarnego jak i w górach cena wynosi około 44 tys. euro (ponad 180 tys. zł). Skromnej wielkości lokale można oczywiście znaleźć nawet za połowę średniej ceny. W ciągu roku w Bułgarii korekta cen została oszacowana przez portal na niewiele ponad 4%.

Cena to nie wszystko

Osoby, które rozważają zakup nieruchomości za granicą, niezależnie od tego, czy celem jest zakup na własny użytek, czy na wynajem, muszą pamiętać o dodatkowych kosztach, które pojawiają się w momencie przeprowadzania transakcji. Chodzi tu o obsługę prawną i podatki. W Polsce, w przypadku nieruchomości używanych, koszty te można szacować na 5 – 7% wartości nieruchomości. Na rynku pierwotnym jest to tylko 1 – 2% wartości nieruchomości. Wyniki te należą do najniższych w Europie.

fot. mat. prasowe

Koszty transakcyjne za granicą

Z danych GPG wynika, że na budżecie nabywcy najmocniej odbiłyby się koszty transakcyjne w Grecji

Niższe koszty transakcyjne można spotkać jedynie w Bułgarii gdzie, jak wynika z danych GPG, kupujący muszą dysponować dodatkowymi środkami w wysokości 3,45 – 5,1% wartości nieruchomości. Na tę wartość składa się podatek od zakupu nieruchomości płacony w gminie (podobny do naszego PCC płaconego do budżetu centralnego), opłaty notarialne, opłaty sądowe i prowizja pośrednika. Składniki kosztów zakupu są więc w Bułgarii analogiczne do polskich. Biorąc pod uwagę ceny nieruchomości nad Morzem Czarnym, można przyjąć, że koszty transakcyjne w przypadku 50-metrowego apartamentu wyniosłyby od 1,5 do 2,2 tys. euro.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 1

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: