eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek mieszkaniowy w 15 krajach UE 2015

Rynek mieszkaniowy w 15 krajach UE 2015

2015-06-24 11:42

Rynek mieszkaniowy w 15 krajach UE 2015

Londyn © Anthony Shaw - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Za metr mieszkania w centrum Londynu trzeba zapłacić nawet 14 tysięcy euro, nieco mniej, 10 tysięcy, kosztuje nieruchomość zlokalizowana w Paryżu. Na trzecim miejscu plasuje się Tel Aviv ze stawką 6,5 tysiąca euro/m2. Jak na tym tle wypada nasza stolica? Z czwartej edycji przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte raportu "Property Index. Overview of European Residential Markets" wynika, że średnia warszawska stawka to nieco ponad 1,7 tysiąca euro. Na niższe ceny można liczyć jedynie w Budapeszcie i Lizbonie.

Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy w 14 krajach UE 2014

W tegorocznej edycji badania zamieniły się miasta z pierwszych dwóch miejsc zestawienia. Tym razem najdroższą lokalizacją okazał się Londyn, któremu udało się zepchnąć Paryż na drugą pozycję. Tuż za dwoma europejskimi metropoliami znalazł się Tel Aviv. Na drugim biegunie portugalskie Porto, gdzie metr kwadratowy mieszkania to wydatek rzędu 860 euro. Tak niskie ceny w Portugalii to pokłosie niezwykle trudnej sytuacji, z którą zmaga się obecnie rynek nieruchomości z Półwyspu Iberyjskiego.

Spośród stolic zlokalizowanych w naszym regionie najniższe ceny odnotowano w Budapeszcie (1,2 tys. euro za m2) oraz w Warszawie (nieco ponad 1,7 tys. euro za m2). Dla porównania drożej w Pradze, gdzie koszt ten wzrasta już do 2 tys. euro za m2.

Autorzy raportu uwzględnili również ceny innych dużych, polskich miast: Krakowa (ok. 1,5 tys. euro za m2), Poznania (ok. 1,5 tys. euro za m2), Wrocławia (ok. 1,4 tys. euro za m2), Gdańska (ok. 1,4 tys. euro za m2), Katowic (ok. 1,2 tys. euro za m2) oraz Łodzi (ok. 1,1 tys. euro za m2).

Jednak tylko w jednym mieście zanotowano ceny aż czterokrotnie przewyższające średnią krajową. Mowa tu oczywiście o Moskwie (ok. 3,8 tys. euro za m2), a odpowiedzialne za takie statystyki jest dysproporcja zamożności społeczeństwa rosyjskiego. Ceny mieszkań w Moskwie kształtują się na poziomie cen wiedeńskich i mediolańskich. Trzy razy wyższe ceny niż w skali całego kraju notuje się w Monachium, a dwa razy wyższe w Hamburgu, Barcelonie oraz Paryżu.

Wśród analizowanych miast, największy procentowy spadek cen w 2014 roku w stosunku rocznym odnotowano w Lizbonie (-14 proc.). Z kolei największy procentowy wzrost cen miał miejsce w Dublinie (+34 proc.), w centralnych dzielnicach Londynu (+32 proc.) oraz Madrycie (+24 proc.). Warszawa w tym zestawieniu dynamiki zmian odnotowała przyrost cen na poziomie ok. +3 proc.

fot. mat. prasowe

Średnia cena nowego mieszkania (EUR/ m2) – wybrane miasta poddane analizie

Zdecydowanie najwyższe ceny nowych mieszkań charakteryzują Londyn i Paryż


Średnia cena metra kwadratowego dla całej Polski wynosiła w ubiegłym roku nieco ponad tysiąc euro. Wśród analizowanych krajów, taniej jest tylko w Rosji, na Węgrzech oraz w Portugalii. Najdrożej jest za to we Francji, Izraelu, Szwecji i Wielkiej Brytanii, gdzie za metr kwadratowy trzeba zapłacić średnio pięć razy więcej. W 2014 r. ceny polskich mieszkań w porównaniu z rokiem 2013 właściwie się nie zmieniły (wzrost na poziomie ok. 1 proc.). Na poziomie cen mieszkań środkowoeuropejskich kształtują się ceny w Hiszpanii i Portugalii.

fot. mat. prasowe

Średnia cena nowego mieszkania (EUR/ m2) – średnia dla całego kraju

Biorąc pod uwagę średnie ogólnokrajowe najdroższymi państwami są Wielka Brytania, Irlandia oraz Francja.


„W 2014 roku w Polsce odnotowano rekordową, najwyższą od 2008 roku, sprzedaż mieszkań. Wynikało to z kilku przyczyn: po pierwsze stabilnych cen nieruchomości, niskich stóp procentowych, oraz coraz lepszej jakości nieruchomości proponowanych przez deweloperów. Jednocześnie tak wysoka aktywność wynikała z chęci uniknięcia kolejnych obostrzeń na rynku kredytów hipotecznych, które od stycznia 2015 roku wprowadziła Komisja Nadzoru Finansowego. Z tych powodów wielu kupujących zmobilizowało się do zawarcia transakcji jeszcze w 2014 roku” – wyjaśnia Marta Kamionowska, Dyrektor w Dziale Doradztwa Finansowego, Zespół Doradztwa ds. Rynku Nieruchomości, Deloitte.

W większości badanych krajów ceny mieszkań wzrosły. Największe wzrosty cen nowych nieruchomości odnotowano w Irlandii (o 31,7 proc.) oraz Izraelu (o 25,6 proc.). Z kolei największe spadki cen odnotowano w Rosji (o -16,6 proc.), co wiąże się głównie z ogólną sytuacją gospodarczą tego kraju i dużą deprecjacją rubla.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: