eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek mieszkaniowy w 15 krajach UE 2015

Rynek mieszkaniowy w 15 krajach UE 2015

2015-06-24 11:42

Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy w 14 krajach UE 2014


W roku 2014 średnie zasoby mieszkaniowe w piętnastu z analizowanych krajów wyniosły 452 mieszkania w przeliczeniu na tysiąc obywateli. Największymi zasobami mieszkaniowymi mogą pochwalić się Włochy (580 mieszkań na 1000 mieszkańców, dane za 2013 rok, 28% powyżej średniej dla badanych krajów), Portugalia (565 mieszkań, dane za 2013 rok, tu prawie 25% ponad średnią) oraz Hiszpania (549 mieszkań). Warto zwrócić uwagę, że jest to częściowo efekt statystyczny, wynikający z wysokiej liczby mieszkań wakacyjnych, tzw. drugiego miejsca zamieszkania. Spośród wszystkich analizowanych krajów najmniej mieszkań na 1000 mieszkańców w 2014 roku było w Irlandii (342 mieszkania). Na drugim miejscu po Irlandii znalazła się Polska, w której wskaźnik ten wyniósł 360 mieszkań na 1000 mieszkańców w 2013 roku. Nasz kraj niezmiennie pozostaje poniżej średniej europejskiej.

Wśród badanych krajów, średnia liczba ukończonych/ oddanych nowych mieszkań przypadających na tysiąc mieszkańców zwiększyła się z 2,5 w 2013 roku do prawie 3 w 2014 roku. Miejscem, gdzie nastąpiła największa intensyfikacja prac budowlanych w 2014 roku jest Rosja (7,6 mieszkań oddanych do użytku w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, o 1,2 mieszkania więcej niż rok wcześniej). Wśród krajów unijnych, liderem w tej kategorii jest Francja (6,2 mieszkań oddanych do użytku w przeliczeniu na 1000 obywateli). Powyżej przeciętnej znalazły się także Polska (3,7), Belgia, Niemcy oraz Holandia. Z kolei najgorsze wyniki w tej kategorii odnotowano na Węgrzech (0,8 mieszkań na 1000 mieszkańców) oraz w Portugalii (0,9 mieszkań na 1000 mieszkańców).
„Przy wysokiej intensywności sprzedaży w roku 2014, towarzyszący mu dosyć wysoki wskaźnik nowo oddawanych mieszkań powinien pozytywnie wpłynąć na utrzymanie się stabilnego poziomu cen również w roku bieżącym. Wciąż mamy problem podaży mieszkań, ale cieszy fakt, że deweloperzy starają się ten deficyt uzupełniać w tempie powyżej średniej dla badanych krajów. Grunty przeznaczone pod przyszłe inwestycje w ich portfelach powinny zagwarantować ciągłość tempa budowy nowych mieszkań” – komentuje Marta Kamionowska.

Biorąc pod uwagę wysokość średniej rocznej pensji brutto w danym kraju, najszybciej na własne mieszkanie mogą sobie pozwolić Belgowie, których już po 38 miesiącach (3 lata i 2 m-ce) pracy byłoby stać na 70-metrowe lokum na rynku pierwotnym w Belgii. Mieszkańcy Izraela muszą swoją pensję brutto odkładać w całości przez 12 lat i 7 miesięcy lat (151 miesięcznych pensji). Polska znalazła się w grupie krajów (wraz z m.in. Włochami, Czechami, Węgrami i Francją), w której mieszkańców stać na własne lokum po ok. 6-8 latach nieprzerwanej pracy i odkładania wszystkich zarobków. W przypadku Polski byłoby to po siedmiu latach i 2 miesiącach. Należy pamiętać, że faktyczna siła nabywcza w zależności od obciążeń pensji brutto w różnych krajach może się różnić, jednak dla potrzeb tego badania przejęto założenie, które umożliwia porównanie krajów (średnich zarobków w danym kraju do średnich cen mieszkań).

fot. mat. prasowe

Za ile średnich pensji brutto możemy kupić 70 m2 nowe mieszkanie (w latach)?

W najlepszej sytuacji są Belgowie, których stać na zakup 70-metrowego mieszkania już po 3,5 roku pracy.


Kolejny rok z rządu zbadano zdolności negocjacyjne nabywców w wybranych krajach i okazuje się, że w Polsce możemy liczyć na zaledwie 6 proc. upust od ceny nowych mieszkań. Dla porównania Hiszpanie mogą liczyć na nawet 20 proc. rabaty (najwyższy w analizowanych krajach). Warto jednak zauważyć, że jeszcze rok temu było to w Hiszpanii 30 proc. Zmiana ta może sugerować stopniowy wzrost popytu na nieruchomości na Półwyspie Iberyjskim, co z kolei spowodowane jest dotychczas stosunkowo niskim poziomem cen na tle krajów Starej Unii.

Cena nowego mieszkania od starego w badanych krajach jest wyższa od 10 do blisko 50 proc. Dla Polski różnica ta wynosi ok. 17 proc. Ciekawe jest natomiast zjawisko odwrotne, zanotowane w Izraelu, Rosji oraz Wielkiej Brytanii, gdzie ceny mieszkań starych przekraczają ceny mieszkań nowych.

O raporcie:
Raport „Property Index. Overview of European Residential Markets 2014” został przygotowany przez Deloitte Czechy i został opublikowany w czerwcu br. Raport analizuje rynek w 2014 r. Eksperci Deloitte przeanalizowali rynek mieszkań w piętnastu krajach UE (Austria, Belgia, Czechy, Dania, Francja, Holandia, Irlandia, Niemcy, Węgry, Włochy, Polska, Portugalia, Hiszpania, Szwecja, Wielka Brytania) oraz Rosji i Izraelu.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: