eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Kupno mieszkania: rzadko sprawdzamy dewelopera

Kupno mieszkania: rzadko sprawdzamy dewelopera

2015-06-30 12:48

Przeczytaj także: Zakup mieszkania od dewelopera krok po kroku


Poza sprawdzeniem ewentualnej obecności dewelopera w bazie BIG InfoMonitor klient powinien również:


  1. Upewnić się czy deweloper ma prawa do gruntu, na którym buduje, czy jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym. Znając numer księgi wieczystej można zrobić to wchodząc na stronę internetową http://ekw.ms.gov.pl;
  2. Zażądać przedstawienia ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, można ją zweryfikować w starostwie;
  3. Zażądać zaświadczeń o niezaleganiu z płatnościami na rzecz ZUS i Urzędu Skarbowego;
  4. Zapoznać się z wypisem z Krajowego Rejestru Sądowego i składanym raz do roku sprawozdaniem finansowym.

Co kupującym mieszkania radzi Polski Związek Firm Deweloperskich:

  1. Warto dowiedzieć się czy deweloper należy do Polskiego Związku Firm Deweloperskich, jeśli nie, to w związku deweloperów można dopytać o jego reputację. Jak zapewnia PZFD przynależność do związku gwarantuje przestrzeganie Kodeksu Dobrych Praktyk oraz Zasad Umowy Deweloperskiej. Zgodnie z nimi żaden z członków PZFD nie podejmie się realizacji projektu, jeżeli uzna, że nie jest w stanie wykonać planowanej inwestycji terminowo i profesjonalnie.
  2. Na stronie internetowej dewelopera prześledzić zrealizowane do tej pory inwestycje. Im jest ich więcej tym lepiej.
  3. Porozmawiać z mieszkańcami oddanych budynków i dopytać, o jakość i terminowość prac. Jak wyglądają doświadczenia w relacjach z deweloperem przed podpisaniem protokołu odbioru, a jak po.
  4. Ewentualnie poszukać takich informacji w sieci i na forach internetowych.
  5. Zwrócić też uwagę na całe osiedle – architekturę budynków, sposób zaaranżowania wspólnej przestrzeni, ilość zieleni, plac zabaw dla dzieci i jego usytuowanie, charakter
    i rodzaj osiedlowych sklepików i usług.

Co zrobić, żeby kupując mieszkanie nie trafić na listę dłużników


Kupując za kredyt mieszkanie czy budując dom za pożyczone pieniądze, należy też dobrze przemyśleć swoje plany i możliwości finansowe, aby to nas ktoś nie zamieścił w rejestrze dłużników.
  1. Nie porywać się na zbyt wysoki kredyt.
  2. Nie poprawiać na siłę zdolności kredytowej.
  3. Pamiętać, że niskie dziś stopy procentowe, a wraz z nimi odsetki od kredytu mieszkaniowego prędzej czy później pójdą w górę i zwiększą comiesięczną ratę.
  4. Powściągnąć rozmach i zastanowić się nad zakupem „docelowego mieszkania” z pokojami dla planowanych w odległej przyszłości potomków, czy też budową dużego domu z myślą o tym, że kiedyś na piętrze zamieszkają dzieci z rodzinami. Może lepiej zacząć od mniejszego lokum i niższej raty kredytowej, zapewniając sobie większy komfort obsługi zadłużenia nawet kosztem kolejnej przeprowadzki. Zawsze wraz ze zmianą sytuacji rodzinnej i poprawą możliwości finansowych można zdecydować się na zmianę.
  5. Rozważyć większe wydatki na lepsze technologie na etapie budowy domu, aby nie płacić zbyt wysokich rachunków za jego utrzymanie.
  6. Przeanalizować koszty funkcjonowania w nowym mieszkaniu/domu. Koszty związane z przyszłym mieszkaniem, domem, to nie tylko wysokość czynszu, czy raty kredytowej. Tańsze mieszkanie nie zawsze takie będzie w ostatecznym rozrachunku, jeśli np. trzeba dzieci posłać do prywatnego przedszkola, bo innych nie będzie w okolicy, albo korzystać z prywatnej opieki medycznej. Ewentualnie, gdy dojazd do pracy pochłonie mnóstwo czasu i paliwa.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Spadki / wzrosty

    Anton2 / 2015-07-01 08:35:04

    To cud, że po tym co zdarzyło się w 2008 roku, koniunktura na mieszkania, których ceny są tak wysokie nadal trwa. Zestawienie kredytów hipotecznych na http:/pstyle.pl odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: