eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Przygotuj mieszkanie na zwierzaka, unikniesz zniszczeń

Przygotuj mieszkanie na zwierzaka, unikniesz zniszczeń

2015-07-05 00:41

Przygotuj mieszkanie na zwierzaka, unikniesz zniszczeń

Przygotuj mieszkanie na zwierzaka © jolopes - Fotolia.com

Jak przygotować dom, w którym będzie mieszkał czworonożny przyjaciel rodziny? Warto pomyśleć o tym zanim pies czy kot się wprowadzi, odpowiednie działania prewencyjne pomogą uniknąć problemów w przyszłości.

Przeczytaj także: Jak urządzić małe mieszkanie?

W coraz większej liczbie domostw zwierzęta (najczęściej psy i koty, ale nie jest to regułą) są traktowane jak pełnoprawni domownicy. To wymaga odpowiedniego zaplanowania domu, by nie tylko ludzie czuli się w nim komfortowo, ale i zwierzęta. Do odpowiedniego zaprojektowania potrzeba nie tylko z ogólnej wiedzy, ale i doświadczenia o przyzwyczajeniach czy charakterze danego pupila. Taka wiedza pomoże m.in. uniknąć zniszczeń w domu. Informacje te powinny zostać wykorzystane zarówno podczas planowania budowy domu, zakupu nowej nieruchomości, jak i remontu/modernizacji już istniejącej. Home Broker i urzadzamypodklucz.pl podpowiadają na co zwracać uwagę i czego unikać, gdy jednym z domowników jest zwierzak.
– Przede wszystkim należy pamiętać, że zwierzę, choć pod ludzką opieką, dalej jest zwierzęciem i gdy znajdzie elementy czy przedmioty, które będą je nadmiernie rozpraszać, może to skutkować albo ich zniszczeniem, albo w przypadku rzeczy większych gabarytów, krzywdą dla samego czworonożnego przyjaciela – zauważa Anna Sadowska z urzadzamypodklucz.pl.
Dlatego warto tak przystosować dom czy mieszkanie, by zminimalizować ryzyko tego typu zdarzeń.

Dobierz odpowiednie materiały


Kupując czy remontując nieruchomość mamy wpływ na to, jakimi materiałami będzie wykończona. W przypadku posiadania zwierzęcia, zwrócić uwagę należy przede wszystkim na powierzchnię podłogi. Zwykła lakierowana podłoga jest mocno podatna na rysy.
– W przypadku zwierzęcia z pazurami (kot, pies) lepiej sprawdzi się podłoga olejowana, której powierzchnia jest trwalsza, a ewentualne uszkodzenia sprawią wrażenie naturalnych. Wystarczy raz do roku zakonserwować podłogę specjalnym lakierem i będzie ona służyć długo. – zauważa Anna Sadowska. – Inne rozwiązanie to pokrycie podłogi gresem. Jest on bardzo odporny na zniszczenia, ale nie każdemu się podoba – dodaje ekspertka urzadzamypodklucz.pl.

W mieszkaniu z czworonożnym przyjacielem lepiej unikać również nadmiaru zamykanych drzwi. Zwierzę może bowiem chcieć dostać się do pomieszczenia i jeśli będzie to robiło często, to prawdopodobnie prędzej czy później zniszczy drzwi. Lepszym rozwiązaniem będzie tu otwarta przestrzeń.

fot. jolopes - Fotolia.com

Przygotuj mieszkanie na zwierzaka

W przypadku posiadania zwierzęcia, zwrócić uwagę należy przede wszystkim na powierzchnię podłogi.


Mieszkanie dla każdego


Gdy chcemy dzielić mieszkanie z pupilem musimy zwrócić uwagę na meble i inne wyposażenie nieruchomości. Po pierwsze aranżacja wnętrza powinna uwzględniać potrzeby zwierzęcia, należy więc pamiętać o przygotowaniu legowiska i miejsca do jedzenia. W przypadku kota uwzględnić należy też kuwetę. Optymalne miejsce odpoczynku zwierzęcia da mu komfort snu, a jednocześnie pozwoli na obserwację innych domowników.
– Jednocześnie pamiętajmy, że również jesteśmy domownikami i musimy wyznaczać granice naszym podopiecznym, którzy nie mogą być bezwolni. – zaznacza Anna Sadowska z urzadzamypodklucz.pl. Nie można pozwalać na chroniczne zniszczenia w mieszkaniu, dlatego zalecana jest ostrożność przy doborze materiałów wykończeniowych oraz planowaniu ustawienia poszczególnych elementów wnętrza. – Na rynku są dostępne na przykład meble tapicerowane wykonane z materiałów odpornych na zabrudzenia czy pazury – podpowiada Anna Sadowska.

Ciekawskie zwierzę może zaglądać do szafek czy szuflad. Aby tego uniknąć, można zamontować specjalne blokady. Przy doborze dodatków należy uwzględnić ryzyko drażnienia przez nie zwierzęcia. „Prowokujące” mogą być zasłony z frędzlami, wiszące lampy i inne tego typu obiekty. Skory do zabawy czworonóg może je zniszczyć lub sam zrobić sobie krzywdę. W przypadku kota należy też pamiętać o oknie. Aby móc bezpiecznie je otwierać bez obawy, że po zobaczeniu gołębia kot wyskoczy, należy je z zewnątrz zabezpieczyć.

Marcin Krasoń,
Anna Sadowska,

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: