eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Nowe mieszkania nadal trzymają cenę

Nowe mieszkania nadal trzymają cenę

2015-12-04 11:10

Nowe mieszkania nadal trzymają cenę

Nowe mieszkania nadal trzymają cenę © Karen Roach - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Dzięki danym Narodowego Banku Polskiego po raz kolejny można sprawdzić, czy poprzedni kwartał przyniósł spore zmiany cen mieszkań. Informacje zebrane przez NBP sugerują, że od lipca do września, na największych rynkach deweloperskich zdecydowanie przeważały tendencje wzrostowe. Sytuacja przedstawia się mniej jednoznacznie, jeżeli uwzględnimy ceny z rynku wtórnego. W bieżącym kwartale, ich zmiany będą już bardziej zależały od programu MdM.

Przeczytaj także: Rynek pierwotny: podaż w górę, ceny bez istotnych zmian

Na stołecznym rynku pierwotnym wciąż jest widoczny trend wzrostowy


Po porównaniu ostatnich zmian średniej ceny transakcyjnej nowych i używanych lokali, możemy zauważyć kilka ciekawych zjawisk (patrz poniższy wykres). Uwagę zwraca między innymi dalszy wzrost średniej ceny warszawskich lokali z oferty deweloperów – zaznacza Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Od lipca do września 2015 r. przeciętny koszt zakupu 1 mkw. nowych mieszkań wynosił 7557 zł/mkw. (+0,63% w relacji do II kw. 2015 r.). Taki poziom zmian nie jest imponujący. Trzeba jednak podkreślić, że wzrostowy trend na warszawskim rynku pierwotnym trwa już od początku 2013 r. Przez kolejne jedenaście kwartałów średnia cena transakcyjna lokali, które sprzedają warszawscy deweloperzy, wzrosła aż o 17% (bez uwzględnienia inflacji). Obecnie nowy metraż na terenie Warszawy, osiąga podobne ceny jak w I kw. 2009 r. (zobacz poniższy wykres).

Jeżeli chodzi o inne rynki pierwotne, to od lipca do września b.r. niewielkie zmiany średnich cen transakcyjnych odnotowano też w Łodzi (-0,23%) i Wrocławiu (-0,40%). O wiele większą dynamiką zmian cenowych, wyróżniały się trzy inne metropolie:
  • Poznań (wzrost średniej transakcyjnej ceny 1 mkw. o 3,05%)
  • Gdańsk (+6,17%)
  • Kraków (+7,05%)

Wyniki z dwóch ostatnich miast, są znacznie wyższe od wahań cenowych, które zwykle dotyczą kolejnych kwartałów. Po publikacji następnego zestawu danych NBP będziemy wiedzieli, czy tak duże podwyżki nie są spowodowane np. niedoskonałością przyjętej metodologii badań.

fot. mat. prasowe

Największe miasta kraju: długookresowe zmiany transakcyjnych cen 1 mkw. mieszkań

W stosunku do 2006 roku ceny łódzkich nieruchomości są o 63% wyższe.


Na uwagę zasługują również zmiany dotyczące największych rynków wtórnych (II kw./III kw. 2015 r.). W relacji do II kw. b.r. średni koszt zakupu używanego metrażu zmienił się następująco:
  • Warszawa (-2,95%)
  • Kraków (-1,01%)
  • Łódź (-1,92%)
  • Wrocław (+2,87%)
  • Poznań (+2,71%)
  • Gdańsk (+0,03%)

Najnowsze dane NBP uwzględniają tylko jeden miesiąc działania programu MdM na nowych zasadach. Wydaje się, że w takich miastach jak Łódź i Poznań, korzystne limity dla rynku wtórnego będą dodatnio wpływać na ceny. Informacje NBP z IV kw. 2015 r. powinny już odzwierciedlać tę zależność – dodaje analityk portalu RynekPierwotny.pl.

fot. mat. prasowe

Zmiany średniej ceny transakcyjnej nowych mieszkań w 6 największych miastach Polski

Po przeanalizowaniu wykresu można zauważyć, że ceny notowane na wrocławskim rynku pierwotnym bardzo różnią się od wartości z III kw. 2006 r.


Andrzej Prajsnar, ekspert portalu

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • karolinka / 2015-12-11 15:12:31

    Nie ma co liczyć na to że ceny spadną skoro jest stały popyt na mieszkania i to w dużej mierze kupowane jako lokaty kapitału. Zwłaszcza aparthotele takie jak Wola Invest cieszą się zainteresowaniem. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: