eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › 7 czynników, które wpłynęły na rynek nieruchomości 2015

7 czynników, które wpłynęły na rynek nieruchomości 2015

2016-01-01 00:35

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości: jakie prognozy na 2016?


Inną propozycję pod roboczą nazwą „sześciopaku” przedstawił Związek Banków Polskich. Wśród propozycji ZBP znalazło się:
  • uwzględnienie ujemnej stawki LIBOR przy wyliczaniu wysokości oprocentowania kredytów mieszkaniowych.
  • istotne zmniejszenie na najbliższe 6 miesięcy tzw. spreadu walutowego, co skutkować miało odczuwalnym zmniejszeniem wysokości płaconych przez klientów rat kredytowych.
  • wydłużenie – na wniosek klienta – okresu spłaty lub okresowe zawieszenie spłaty raty kredytowej tak, aby jej poziom nie był wyższy lub był niewiele wyższy niż przed uwolnieniem kursu. Wnioski te mogłyby być składane wyłącznie poprzez kredytobiorców zamieszkujących kredytowaną nieruchomość.
  • rezygnacja banków z żądania nowego zabezpieczenia oraz ubezpieczenia kredytu wobec kredytobiorców terminowo spłacających raty kredytowe.
  • umożliwienie kredytobiorcom zamiany waluty kredytu z CHF na PLN po kursie równym średniemu kursowi NBP.
  • uelastycznienie zasad restrukturyzacji kredytów hipotecznych dla klientów zamieszkujących kredytowane nieruchomości.

Do realizacji powyższych celów ZBP planowało powołać dwa fundusze: Sektorowy Fundusz Stabilizacyjny oraz Fundusz Wsparcia Restrukturyzacji Kredytów Hipotecznych. Pierwszy byłby funduszem utworzonym przez banki, lecz finansowanym także ze środków spoza sektora bankowego. Zgodnie z pomysłem ZBP, fundusz miałby być zasilany trzema strumieniami – ze środków bankowych, ze środków przekazywanych do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz ze środków z budżetu państwa. Drugi Fundusz miał za zadanie wspierać kredytobiorców, którzy chwilowo znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej. Szczególną ochroną byliby objęci Ci kredytobiorcy, którzy utracili zdolność do samodzielnego obsługiwania zobowiązania w wyniku zdarzenia losowego lub utraty pracy. Wsparcie tego funduszu miałoby charakter okresowy i zwrotny, lecz w szczególnych przypadkach byłaby także możliwość częściowego umorzenia zobowiązania.

Wraz z upływem czasu emocje związane z kredytami frankowymi opadły, by wrócić ze zdwojoną siłą w czasie kampanii wyborczej do parlamentu. Pojawiły się inicjatywy legislacyjne wprowadzające zasadę podziału kosztów przewalutowania po równo pomiędzy bank i kredytobiorcę. Niespodziewanie jednak przegłosowane zostały poprawki, zgodnie z którymi większość kosztów (90%) poniosłyby banki. Propozycja ta spotkała się z akceptacją komisji sejmowej, jednak ostatecznie nie przeszła całego procesu legislacyjnego. Kwestia pomocy kredytobiorcom frankowym pozostaje cały czas otwarta.

3) Pierwsza oferta Funduszu Mieszkań na Wynajem


Działający od 2014 roku Fundusz Mieszkań na Wynajem, będący rządowym Programem realizowanym przy udziale Banku Gospodarstwa Krajowego, ma za zadanie zwiększenie podaży mieszkań na wynajem w największych miastach Polski. Program ten kierowany jest głównie do rodzin z dziećmi, młodych osób wchodzących dopiero na rynek pracy oraz tych, którzy osiągają zbyt niskie dochody uniemożliwiające zakup własnego mieszkania. Przez cały poprzedni rok działania Programu, Fundusz pozyskiwał budynki spełniające odpowiednie kryteria oraz dopełniał formalności związane z wprowadzeniem nowej oferty na rynek najmu. W konsekwencji, na początku bieżącego roku została przedstawiona pierwsza oferta mieszkań zlokalizowanych w Poznaniu. Stopniowo oferta była uzupełniana o kolejne miasta. Obecnie potencjalni najemcy mogą podpisać umowę najmu okazjonalnego już w trzech lokalizacjach: w Poznaniu, Piasecznie oraz Gdańsku. Łącznie w tych trzech miastach udostępnionych jest 380 lokali mieszkalnych. Zgodnie z zapowiedziami, do końca 2018 roku Fundusz planuje mieć w swoich zasobach ponad 5,5 tys. mieszkań na wynajem zlokalizowanych w największych miastach w Polsce. Na ten moment zakontraktowane są budynki mieszkalne w Katowicach, Krakowie, Wrocławiu oraz na warszawskim Żoliborzu i Bielanach.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • nikka22 / 2016-01-11 14:27:00

    Ceny mają wpływ ogromny na rynek nieruchomości, nadal najchętniej kupujemy tańsze mieszkania takie jak ma inwestycja Arkadia Łomianki które jednocześnie posiadają wysoki standard i dobrą lokalizację. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: