eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › 7 czynników, które wpłynęły na rynek nieruchomości 2015

7 czynników, które wpłynęły na rynek nieruchomości 2015

2016-01-01 00:35

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości: jakie prognozy na 2016?


4) Domy jednorodzinne bez pozwolenia na budowę


28 czerwca 2015 roku weszła w życie nowelizacja Prawa Budowlanego. Największą zmianą idącą za nowelizacją jest rozszerzenie katalogu obiektów, których wzniesienie nie będzie wymagało pozwolenia na budowę o „budynki mieszkalne jednorodzinne, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane”. Pozwolenie na budowę nie będzie także konieczne w przypadku robót budowlanych polegających na „przebudowie budynków mieszkalnych jednorodzinnych, o ile nie prowadzi do zwiększenia dotychczasowego obszaru oddziaływania tych budynków”.

Powyższe zmiany mają na celu przede wszystkim skrócenie czasu związanego z procedurą rozpoczęcia budowy domu jednorodzinnego. Dotychczas czynności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę trwały średnio od 3 do 4 miesięcy. Obecnie można rozpocząć budowę po upływie 30 dni od momentu zgłoszenia właściwemu organowi oraz dostarczenia wymaganej dokumentacji, o ile urząd w tym czasie nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji administracyjnej. Do trzech lat został także wydłużony termin rozpoczęcia budowy domu według załączonego projektu –dotychczas wynosił on 2 lata.

Zmieniła się także zawartość projektu budowlanego, do którego obecnie nie trzeba dołączać oświadczeń przedsiębiorców o przyłączeniu mediów do nieruchomości. Weryfikacja przyłączy będzie miała miejsce podczas oddania budynku do użytkowania. Do projektu dołączyć należy natomiast informację o oddziaływaniu obiektu na otoczenie. Teren ten jest wyznaczany w sąsiedztwie wznoszonego obiektu budowlanego, którego powstanie może ograniczać zagospodarowanie przyległych nieruchomości. Prawidłowe ustalenie tego obszaru pozwala określić, czy dla danej inwestycji będzie wymagane pozwolenie na budowę, czy też wystarczy zgłoszenie.

5) Ustawa o niektórych formach popierania budownictwa czynszowego


Nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa czynszowego weszła w życie z dniem 29 sierpnia 2015 roku. Ujednolicone zostały zasady wykupu lokali mieszkalnych wynajmowanych w ramach Towarzystw Budownictwa Społecznego. Wykup będzie możliwy tylko w przypadku tych mieszkań, w których TBS skorzystało z preferencyjnego kredytu do dnia 30 września 2009 roku. Innym obostrzeniem jest przynajmniej pięcioletni okres najmu od momentu oddania lokalu do użytku. Nie uległy zmianie przepisy dotyczące osób, które z możliwości wykupu będą mogły skorzystać. Jedynie najemca partycypujący w kosztach budowy będzie miał taką możliwość. Jednak i ten zapis będzie można ominąć poprzez cesję praw do partycypacji, o ile TBS nie zawarł w umowie dodatkowych ograniczeń. Mimo wprowadzonych zmian można oczekiwać, iż zdecydowana większość Towarzystw nie będzie chętna do sprzedaży swoich lokali.

W ramach tej samej ustawy rząd ma zamiar zaktywizować działalność spółdzielni mieszkaniowych. W latach 2015-2025, przy wsparciu środków z Banku Gospodarstwa Krajowego (752 mln zł), ma powstać ok 30 tys. mieszkań czynszowych. Mają one być udostępniane mniej zamożnym rodzinom, których nie stać na wynajmowanie mieszkania na zasadach komercyjnych. Nie będzie jednak możliwości wykupu tych mieszkań.

6) Nowelizacja MdM


Działający od prawie dwóch lat rządowy Program „Mieszkanie dla Młodych”, którego głównym celem jest wsparcie ludzi młodych w nabyciu pierwszego mieszkania (poprzez dofinansowanie wkładu własnego przy kredycie hipotecznym), nie cieszył się na początku dużym poparciem oraz pozytywnymi opiniami ekspertów rynku. Niepochlebne komentarze wynikały głównie z faktu, iż zasięg programu został ograniczony tylko do lokali mieszkalnych z rynku pierwotnego, wykluczając tym samym lokalizacje, w których nie powstają nowe budynki. Kolejnym zastrzeżeniem do pierwotnej wersji ustawy był fakt niskich limitów cenowych mieszkań kwalifikujących się do dotacji państwowych.

Rozbieżności między ustalonymi limitami a realiami rynku oraz wykluczenie rynku wtórnego doprowadziło w konsekwencji do sytuacji, w której z przeznaczonych 660 milionów złotych na 2014 rok zostało wykorzystanych jedynie 207 milionów zł, czyli niespełna 31,5%.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • nikka22 / 2016-01-11 14:27:00

    Ceny mają wpływ ogromny na rynek nieruchomości, nadal najchętniej kupujemy tańsze mieszkania takie jak ma inwestycja Arkadia Łomianki które jednocześnie posiadają wysoki standard i dobrą lokalizację. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: