eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Kto kupuje mieszkania od deweloperów?

Kto kupuje mieszkania od deweloperów?

2016-04-03 00:30

Kto kupuje mieszkania od deweloperów?

Osiedle Krzemowe, LCC © fot. mat. prasowe

Czy w ostatnich latach zmieniła się struktura nabywców mieszkań, jeśli chodzi o wiek? Czy rysuje się jakaś wyraźna tendencja? Jaka jest najliczniejsza grupa kupujących na rynku deweloperskim? Analizę prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl

Przeczytaj także: Kupno mieszkania: które osiedla cieszą się popularnością?

Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord


Wprowadzenie kilka lat temu rządowego programu MdM zaktywizowało młode rodziny do poszukiwania własnego mieszkania. Obserwujemy, że najliczniejszą grupę naszych klientów stanowią osoby w wieku 25-34 lat, które interesują się lokalami dwu-trzypokojowymi w spokojnych, kameralnych osiedlach, z takimi udogodnieniami jak place zabaw dla dzieci czy wózkownie. Odwiedza nas również wiele osób w wieku 35+ zainteresowanych bardziej przestronnymi, komfortowymi mieszkaniami z dostępem do infrastruktury miejskiej i terenów rekreacyjnych jednocześnie. Tendencje te zmieniają się nieznacznie z roku na rok. Obecnie obserwujemy rosnące zainteresowanie mieszkaniami ze strony osób starszych, które planują zakup kawalerki lub dwupokojowego mieszkania na niższych kondygnacjach w pobliżu swojej rodziny, z dobrym dojazdem do ścisłego centrum miasta i okoliczną infrastrukturą.

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp


Oferta mieszkaniowa z segmentu popularnego skierowana jest przede wszystkim do klientów, którzy chcą zaspokoić własne potrzeby mieszkaniowe. W tej grupie przeważają osoby młode, mające średnio 31 lat, będące na etapie usamodzielniania się, zakładania własnej rodziny. W najbliższych latach może tu nastąpić niewielka zmiana spowodowana wzrostem wymaganego wkładu własnego. Część nabywców będzie zmuszona do przesunięcia w czasie zakupu swojego pierwszego mieszkania z uwagi na konieczność zgromadzenia większych środków finansowych. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku klientów inwestycyjnych, wśród których przeważają osoby w przedziale wiekowym między 35 a 60 lat, średnio mające 44-46 lat.

Grzegorz Marchel, dyrektor ds. marketingu w Lokum Deweloper


Wiek klientów kupujących mieszkania jest ściśle uzależniony od inwestycji i jej lokalizacji, w każdej możemy zaobserwować nieco inne tendencje. Na pewno nadal jest wiele młodych par lub małżeństw poszukujących mieszkania dla siebie. W ostatnim roku ta grupa – do 30 lat, stanowiła największy odsetek wśród osób podpisujących umowy, bo około 32 proc. Drugą najliczniejszą grupę kupujących stanowią nabywcy w wieku 30-40 lat, w ciągu ostatniego roku było to 30 proc. klientów.

Dużą część klientów stanowią także osoby kupujące mieszkania inwestycyjnie, na wynajem. Często są to osoby w wieku 30-40 lat, ale także osoby po 50. roku życia. Zauważamy również wzrost zainteresowania zakupem mieszkań wśród osób starszych, które chcą przeprowadzić się bliżej dzieci lub poprawić warunki zamieszkania.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska


Struktura nabywców jeśli chodzi o wiek jest obecnie podobna do tej, jaka była kilka lat temu. Rynek powoli ewoluuje w kierunku nieco większych mieszkań – na pierwsze mieszkanie młodzi wybierają częściej dwa pokoje zamiast kawalerki. Grupa kupujących, która w ostatnim czasie mocno zyskała na znaczeniu, to nabywcy inwestycyjni lokujący środki w mieszkanie jako bezpieczną alternatywę dla niskiego oprocentowania lokat bankowych.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.


Obserwujemy, że dzięki dofinansowaniu z budżetu państwa w ramach programu MdM coraz więcej młodych osób stać na kredyt hipoteczny i kupno własnego mieszkania na rynku pierwotnym. Po uchwalonej we wrześniu ubiegłego roku nowelizacji odnotowaliśmy wzrost zainteresowania czteropokojowymi mieszkaniami. Utrzymuje się wysokie zainteresownie mieszkaniami kwalifikującymi się do rządowego programu dopłat, które w osiedlu Zielona Dolina w Warszawie posiadamy w cenach rozpoczynających się od 5200 za m kw., a w inwestycji Nowe Tysiąclecie w Katowicach od 4700 za m kw. Domy w MdM oferujemy w osiedlu Villa Campina w okolicach Warszawy w cenie od 399 tys. zł.

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic


Na przestrzeni ostatnich lat nastąpiła pewna zmiana, jeśli chodzi o wiek klientów poszukujących mieszkań. Teraz zdecydowanie więcej młodych ludzi decyduje się na ich zakup. Jest to spowodowane działaniem programów pomocowych Rodzina na Swoim i Mieszkanie dla Młodych oraz rozwojem naszej gospodarki. Rządowe programy wspierające zakup mieszkań spowodowały, że mieszkania kupują osoby, które bez dopłat nie mogłyby sobie pozwolić na zakup własnego M.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Home Invest


Z naszych obserwacji wynika, że na przestrzeni ostatnich lat sytuacja w kontekście preferencji nabywczych w zależności od poszczególnych grup wiekowych niewiele się zmieniła. Wciąż to przeważnie ludzie młodzi kupują mieszkania dla siebie w oparciu o kredyt z wkładem własnym, bądź też za gotówkę najczęściej przy wsparciu rodziców. Osoby w średnim wieku również są zainteresowane zakupem mieszkań w celu poprawy komfortu życia. Mieszkania kupowane są również za gotówkę jako inwestycja pod wynajem. Wynika to przeważnie z chęci zabezpieczenia swojej przyszłości oraz faktu, że zakup nieruchomości to obecnie najlepsza i najbardziej pewna inwestycja.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • narinea / 2016-04-04 19:06:36

    Nowe mieszkanie kupuje ten kto ceni komfort i spokój pod względem przyszłych remontów, wiadomo że w starym bloku trzeba stale coś naprawiać a już w takim mieszkaniu jak na Lazurowej 168 nie będzie takiej potrzeby przez długie lata. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: