eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Nowe technologie budowlane czy klasyka. Jak budują deweloperzy?

Nowe technologie budowlane czy klasyka. Jak budują deweloperzy?

2017-05-05 10:02

Nowe technologie budowlane czy klasyka. Jak budują deweloperzy?

Budowa © ilkercelik - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W kontekście programu Mieszkanie Plus niedawno mówiło się o możliwości szerokiego wykorzystania udoskonalonej technologii wielkopłytowej. Takie rozwiązanie stanowiłoby ciekawe urozmaicenie na krajowym rynku. Na placach budowy nadal zdecydowanie dominuje tzw. technologia tradycyjna udoskonalona. Stosowane przez ostatnie pięć lat technologie budowlane wskazują jednak na dość interesujący trend.

Przeczytaj także: Metraż mieszkania coraz skromniejszy

Od pewnego czasu przybywa budynków wzniesionych na betonowym szkielecie …


Wszyscy, których interesują technologie budowlane wykorzystywane we współczesnym budownictwie, powinni zerknąć do corocznych raportów Głównego Urzędu Statystycznego, w których to znajdują się statystyki odnośnie budownictwa indywidualnego oraz budownictwa innego niż indywidualne. Do tej drugiej kategorii, zaliczają się praktycznie tylko inwestycje deweloperów, bo aktywność spółdzielni, zakładów pracy i samorządów jest znikoma – tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.
Wystarczy wspomnieć, że w 2016 r. deweloperzy wybudowali prawie 93% wszystkich mieszkań (tzn. lokali i domów) oddanych do użytku poza budownictwem indywidualnym. Dlatego można upraszczająco przyjąć, że dane dla budownictwa innego niż indywidualne, dotyczą inwestycji deweloperskich.

Informacje GUS-u wskazują, że poza budownictwem indywidualnym praktycznie wykorzystywane są tylko dwie technologie budowlane - tradycyjna udoskonalona oraz monolityczna. Lokale i domy wybudowane w tej pierwszej technologii, stanowiły 76% wszystkich mieszkań oddanych do użytku przez inwestorów innych niż indywidualni. Zgodnie z definicją GUS-u, technologia tradycyjna udoskonalona zakłada wykorzystanie ręcznie wmurowywanych cegieł, bloczków lub pustaków jako budulca ścian nośnych.

W 2016 r. mieszkania wybudowane przy pomocy najbardziej tradycyjnej technologii, były mniej popularne niż pięć lat wcześniej. Warto zwrócić uwagę, że w budownictwie innym niż indywidualne, udział technologii monolitycznej (mierzony liczbą oddanych mieszkań) wzrósł z 8% (2011 r.) do 23% (2016 r.). Zatem popularniejsze stały się budynki monolityczne, które według definicji GUS-u posiadają ścianową lub szkieletową konstrukcję z betonu/żelbetonu realizowaną na miejscu budowy.

Poza budynkami o betonowym szkielecie lub ścianach nośnych z cegły, bloczków oraz pustaków, krajowi deweloperzy w 2016 r. praktycznie nie kończyli innych projektów. Udział mieszkań wybudowanych w innej technologii niż tradycyjna udoskonalona oraz monolityczna, oscylował na poziomie 1%.

fot. mat. prasowe

Zmiana udziału mieszkań wybudowanych różnymi technologiami

W 2016 r. mieszkania wybudowane przy pomocy najbardziej tradycyjnej technologii, były mniej popularne niż pięć lat wcześniej.


Deweloperzy wybierają technologię monolityczną głównie przy dużych budynkachCiekawe wnioski o technologiach budowlanych można wysnuć po dokładniejszym przeanalizowaniu danych GUS-u z 2016 r. Jeżeli samodzielnie obliczymy udział poszczególnych technologii budowlanych w liczbie ukończonych budynków i mieszkań, to widoczna stanie się interesująca zależność. Okazuje się bowiem, że technologia monolityczna była wykorzystywana tylko w 3% budynków, ale jej udział dotyczący mieszkań oddanych do użytku wyniósł 23% - wskazuje ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

W przypadku technologii tradycyjnej udoskonalonej, analogiczne wyniki to 97% (udział budynków) i 76% (udział mieszkań). Wyniki analizy sugerują, że technologia monolityczna jest preferowana przez deweloperów wznoszących okazałe budynki o dużej liczbie mieszkań. Technologia tradycyjna sprawdza się zarówno przy wznoszeniu budynków wielorodzinnych, jak i nowych domów.

fot. mat. prasowe

Wykorzystanie różnych technologii budowlanych poza budownictwem indywidualnym

Wznoszenie budynków w technologii tradycyjnej udoskonalonej i monolitycznej, zajmowało praktycznie tyle samo czasu.


Kolejnym ciekawym aspektem są wyniki z 2016 r. dotyczące przeciętnego czasu realizacji inwestycji poza budownictwem indywidualnym. Te dane wskazują, że wznoszenie budynków w technologii tradycyjnej udoskonalonej i monolitycznej, zajmowało praktycznie tyle samo czasu (średnio 21,1 miesiąca oraz 21,4 miesiąca). Średnim czasem budowy na poziomie około 19 miesięcy, cechowały się budynki wznoszone przy pomocy prefabrykatów (technologia wielkoblokowa i wielkopłytowa). Śladowy udział prefabrykowanych mieszkań w łącznej liczbie ukończonych lokali (ok. 0,3%) wskazuje jednak, że oszczędności czasowe na razie nie przekonują krajowych deweloperów do budowy przy pomocy prefabrykatów.

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: