eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Małe mieszkanie pod lupą rządu

Małe mieszkanie pod lupą rządu

2017-09-07 12:49

Małe mieszkanie pod lupą rządu

Małe mieszkanie © olly - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Od pewnego czasu, bardzo małe mieszkania znajdują się „na celowniku” rządu. Najpierw Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zaleciło samorządom dokładne sprawdzanie, czy deweloperzy nie sprzedają kompaktowych mieszkań jako lokali użytkowych albo pokoi w aparthotelach. Ostatecznym rozwiązaniem ma być wprowadzenie limitu minimalnej wielkości mieszkania na poziomie 25 mkw. (zamiast limitu powierzchni pokoju wynoszącego min. 16 mkw.). Ten regulacyjny zapał może nieco dziwić, bo najmniejsze mieszkania mają minimalne znaczenie na rynku deweloperskim.

Przeczytaj także: Czy deweloperzy zamierzają w ogóle budować mikromieszkania?

Najmniejsze lokale stanowią jedynie 1% oferty deweloperów …


Na temat bardzo małych mieszkań, warto spojrzeć od strony podażowej, bo taki punkt widzenia często jest pomijany w ramach dyskusji nad limitami metrażu. Dzięki danym portalu RynekPierwotny.pl możemy sprawdzić, jak wygląda rozkład powierzchni użytkowej prawie 56 000 mieszkań, które pod koniec sierpnia 2017 r. oferowali krajowi deweloperzy. Poniższy wykres przedstawia udział nowych lokali należących do poszczególnych kategorii metrażowych (np. poniżej 20 metrów kwadratowych, 20 - 30 metrów kwadratowych itd.).

Według danych portalu RynekPierwotny.pl, bardzo małe mieszkanie (do 20 mkw.) nie jest na rynku standardem - takie lokale stanowią zaledwie 0,6% aktualnej oferty deweloperów. Znacznie popularniejsze są nawet apartamenty liczące sobie ponad 100 mkw. (udział rynkowy: 3,0%). Uwagę zwraca również dominacja nowych lokali należących do następujących kategorii:
  • 30 mkw. - 40 mkw. (udział: 10,8%)
  • 40 mkw. - 50 mkw. (udział: 25,4%)
  • 50 mkw. - 60 mkw. (udział: 21,9%)
  • 60 mkw. - 70 mkw. (udział: 19,0%)
  • 70 mkw. - 80 mkw. (udział: 10,0%)

Rozkład powierzchni dobrze odzwierciedla preferencje nabywców nowych mieszkań i nie jest mocno zróżnicowany w miastach najczęściej wybieranych przez deweloperów.

Warto przypomnieć, że w ramach planowanych regulacji Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa ustaliło minimalny limit powierzchni lokalu na 25 mkw. (tzn. w połowie drugiego analizowanego przedziału). Ta sytuacja mocno nie zmienia wyników dotyczących małych mieszkań. Wedle szacunków portalu RynekPierwotny.pl, lokale o powierzchni do 25 mkw. stanowią 1,3% oferty deweloperów, a ich łączna podaż aktualnie nie przekracza 710 sztuk. Ten wynik sugeruje, że deweloperzy praktycznie nie odczują wprowadzenia limitu minimalnego metrażu na poziomie 25 mkw. Problem mogą mieć tylko nieliczne firmy, które wyspecjalizowały się w budowie bardzo małych lokali.

W Warszawie znajdziemy około 260 nowych „mikromieszkań”


Nawiązując do wcześniej przedstawionych statystyk, warto dokładniej przyjrzeć się rynkowi najmniejszych mieszkań (do 25 mkw.) w krajowych metropoliach (Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu oraz Gdańsku). Wspomniane miasta skupiają 70% całej oferty krajowych deweloperów. Okazuje się, że udział wymienionych metropolii w podaży „mikrolokali” (do 25 mkw.) jest jeszcze większy i sięga aż 84%. Taka zależność wynika z popytu zgłaszanego przez nabywców bardzo małych mieszkań. Na terenie metropolii łatwiej znaleźć osobę, która kupi lokum liczące 18 mkw. - 25 mkw. na przykład z myślą o wynajmie dla jednego studenta, pierwszym mieszkaniu swojego dziecka albo miejscu do noclegu podczas regularnych wizyt w danym mieście.

fot. mat. prasowe

Rozkład powierzchni nowych lokali oferowanych na portalu RynekPierwotny.pl

Lokale o powierzchni do 25 mkw. stanowią 3,1% ogłoszeń.


Dane portalu RynekPierwotny.pl wskazują, że rynkowe znaczenie najmniejszych lokali jest bardzo zróżnicowane. Bardzo małe mieszkanie bez trudu znajdziemy w warszawskich inwestycjach deweloperskich (ok. 260 lokali do 25 mkw.). Warto dodać, że najmniejsze lokale z Warszawy, stanowią około 1,5% całej oferty tamtejszych deweloperów. W porównaniu z innymi metropoliami, dużym udziałem kompaktowych „M” wyróżnia się też Kraków (170 sztuk/2,2% oferty deweloperów) oraz Wrocław (150 sztuk/2,3% oferty). Mieszkania o bardzo małym metrażu, praktycznie nie są dostępne na terenie Łodzi, Poznania oraz Gdańska.

fot. mat. prasowe

Udział nowych mieszkań o powierzchni nieprzekraczającej 25 mkw. w podaży nowych lokali

W porównaniu z innymi metropoliami dużym udziałem kompaktowych „M” wyróżnia się też Kraków.


W ramach podsumowania warto wspomnieć, że bardzo małe mieszkanie nie jest zupełnie nowym zjawiskiem na krajowym rynku deweloperskim. Pierwsze inwestycje z takimi „mikromieszkaniami”, zaczęto realizować około pięć lat temu. Począwszy od 2012 roku, popularność najmniejszych lokali nieco wzrosła. Trudno jednak przypuszczać, że na wskutek braku rządowych regulacji, takie „M” w najbliższym czasie mogłyby stać się istotnym elementem oferty deweloperów i przyczyną jakichś społecznych problemów.

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: