eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Mieszkanie dla studenta? Tanie, dwupokojowe i w centrum

Mieszkanie dla studenta? Tanie, dwupokojowe i w centrum

2017-10-06 11:46

Mieszkanie dla studenta? Tanie, dwupokojowe i w centrum

Ile studenci płacą za mieszkania? © baranq - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Rozpoczął się rok akademicki, a to oznacza, że rozgrzany ostatnio do czerwoności rynek wynajmu nieco się już uspokoił. Przy tej okazji Polska Federacja Rynku Nieruchomości podsumowuje tegoroczną akcję „BEZPIECZNY NAJEM”. Dowiodła ona m.in., że idealne mieszkanie dla studenta to położone nieopodal uczelni lokum dwu- lub trzypokojowe - takich właśnie nieruchomości najczęściej poszukiwali żacy. Najwyższe ceny wynajmu obowiązywały oczywiście w Warszawie, ale tanio nie było też we Wrocławiu, Krakowie i Katowicach. Bardziej przyjaźnie dla portfela jest w Szczecinie, Poznaniu i Rzeszowie.

Przeczytaj także: Mieszkania na wynajem: ile zapłacą studenci?

Bezpiecznie z pośrednikiem


Rynek wynajmu mieszkań może nieco odsapnąć - najbardziej gorący dla niego okres właśnie dobiega końca, ponieważ zdecydowana większość studentów już znalazła lokum, w którym spędzi nowy rok akademicki. Co bardziej opieszali studenci nie mają już zbyt dużego wyboru, ale mogą jeszcze skorzystać z pomocy i doświadczenia pośredników z kilkudziesięciu biur z całego kraju, biorących udział w tegorocznej akcji PFRN „Bezpieczny najem 2017”.
– Eksperci już po raz kolejny pomagają studentom nie tylko w znalezieniu odpowiedniego mieszkania, ale również w ustaleniu tytułu prawnego do lokalu, warunków najmu, przeprowadzeniu inwentaryzacji czy prawidłowym sporządzeniu umowy najmu. O tym, jak ważna jest ta akcja, świadczyć może chociażby ilość zgłaszających się PFRN konsumentów poszkodowanych przez pseudo-agencje, które wyłudzają pieniądze w zamian za fikcyjne adresy nieruchomości – mówi Andrzej Piórecki, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

To dlatego już po raz kolejny profesjonaliści, których nazwiska widnieją w Centralnym Rejestrze Pośredników w Obrocie Nieruchomościami PFRN (www.rejestr.pfrn.pl), bezpiecznie przeprowadzają studentów przez transakcję wynajmu mieszkania.
– Rejestr cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. W tej chwili widnieje w nim już ponad 8 tys. nazwisk profesjonalistów legitymujących się licencją PFRN, czyli posiadających odpowiednie wykształcenie, wiedzę i doświadczenie. Nazwisk stale przybywa – zapewnia Andrzej Piórecki.

W centrum lub blisko uczelni


Największym zainteresowaniem żaków cieszą się mieszkania dwu i trzypokojowe w atrakcyjnej cenie, położone blisko uczelni, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze na bilety oraz o dobrym standardzie wykończenia i wyposażenia. Ceny wynajmu w poszczególnych miastach zależą od standardu mieszkań. Najdrożej trzeba zapłacić za mieszkania w nowym budownictwie i to niezależnie od ich położenia. Lokalizacja w centrum lub sąsiedztwie uczelni dodatkowo podnosi stawkę.

Za kawalerkę w Warszawie studenci muszą zapłacić średnio 1600 zł, za dwupokojowe mieszkanie dla studenta to 2000 zł, atrzypokojowe – 2600 zł. Podobnie ceny kształtują się w Katowicach, gdzie żacy muszą wyjąć z portfela odpowiednio 1600, 2200 i 2300 zł. I w Krakowie – 1400 zł (za kawalerkę), 2300 (mieszkanie dwupokojowe) i 2500 (trzypokojowe). Mniej kosztują lokale w Poznaniu. Kawalerkę można już znaleźć za 600 zł, mieszkanie dwupokojowe za 1000 zł, a 3-pokojowe za 1800 zł. Do ceny odstępnego trzeba doliczyć czynsz, opłaty licznikowe, a także kaucję dla właściciela, najczęściej w wysokości miesięcznej kwoty najmu.

fot. mat. prasowe

Ceny za III kwartał 2017 roku, obowiązujące w biurach biorących udział w akcji „BEZPIECZNY NAJEM 20

Za kawalerkę w Warszawie studenci muszą zapłacić średnio 1600 zł, a za mieszkanie dwupokojowe – 2000 zł.


Powrót do dobrych praktyk


Dobra wiadomość nie tylko dla szukających mieszkań studentów. 1 września weszły w życie zmiany w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Nowe przepisy wprowadzają szereg rozwiązań prokonsumenckich. Ustawodawca dopuszcza możliwość zawarcia umowy pośrednictwa lub zarządzania nieruchomością nie tylko w formie pisemnej, ale także elektronicznej. Tu jednak wymagany jest podpis kwalifikowany.

W nowych przepisach pojawiły się także uchylone podczas deregulacji definicje: „pośrednictwa w obrocie nieruchomościami” i „zarządzania nieruchomościami”, a także „pośrednika” i „zarządcy”. A to oznacza powrót do katalogu czynności wykonywanych przez przedstawicieli tych zawodów, dookreślenie zakresu obowiązków i tego, kto powinien je wykonywać, co znacząco ograniczy ryzyko, że pośrednictwem lub zarządzaniem będą się zajmowały osoby przypadkowe.

Pośrednicy ponownie uzyskali również dostęp do rejestrów i dokumentów, niezbędnych do prawidłowego i rzetelnego wykonania umowy pośrednictwa, w tym do ewidencji ludności i rejestru osób, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Po raz pierwszy od deregulacji zawodów pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości, konsumenci zyskują też większą ochronę przed nieuczciwymi praktykami. Wśród najważniejszych jest wprowadzenie kar finansowych za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Kopia dokumentu ma być dołączona do każdej zawieranej przez pośrednika umowy.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: