eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Mieszkanie dla studenta w Warszawie i Krakowie. W jakich dzielnicach i za ile wynająć?

Mieszkanie dla studenta w Warszawie i Krakowie. W jakich dzielnicach i za ile wynająć?

2020-10-01 12:06

Mieszkanie dla studenta w Warszawie i Krakowie. W jakich dzielnicach i za ile wynająć?

W jakich dzielnicach szukać mieszkania dla studenta w Warszawie? © Photographee.eu - Fotolia.com

Na początku nowego roku akademickiego przyglądamy się rynkowi wynajmu w dwóch największych studenckich miastach Polski: Warszawie i Krakowie. W których dzielnicach młodzi najemcy najchętniej szukają mieszkań i z jakimi kosztami muszą się liczyć? Na te pytania odpowiadają specjaliści z agencji nieruchomości Nowodworski Estates.

Przeczytaj także: Ile studenci płacą za wynajem mieszkania?

Mieszkanie dla studenta w Warszawie


Pod kątem liczby studentów Warszawa jest drugim ośrodkiem akademickim w Europie. Oferta jest na tyle szeroka i zróżnicowana, że każdy z łatwością znajdzie tu mieszkanie dla siebie. Mimo że wiele uczelni znajduje się w centrum miasta, zdaniem ekspertów z Nowodworski Estates lepiej zainteresować się lokum w którejś z dzielnic otaczających Śródmieście. Jednym słowem – każda lokalizacja z łatwym dostępem do metra może być atrakcyjna.

Biorąc pod uwagę 6 dzielnic sąsiadujących ze Śródmieściem, ceny najmu wahają się w tym roku od 52 do 60 złotych za metr kwadratowy:
  • Praga Północ oraz Praga Południe – najtaniej jest na prawym brzegu Wisły. Skorzystają na tym głównie studenci Akademii Leona Koźmińskiego, ale nie tylko. Dzięki drugiej linii metra szybko i wygodnie można dostać się stamtąd m.in. na UW, ASP i Uniwersytet Muzyczny.
  • Mokotów – świetnie skomunikowany z centrum, atrakcyjny przede wszystkim dla studentów UW, Szkoły Głównej Handlowej, Uczelni Łazarskiego i Politechniki.
  • Ochota – powinna zainteresować głównie studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki i niektórych wydziałów UW. Brak dostępu do metra wynagradza sąsiedztwo Pól Mokotowskich czy Biblioteki Narodowej.
  • Żoliborz – kusi studiujących nie tylko w centrum miasta, ale także na Bielanach – na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego i AWF. To również dość oczywisty wybór dla studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej.
  • Wola – gwarantuje wygodny dojazd na główny kampus UW, Akademię Teatralną, Wojskową Akademię Techniczną czy ASP. Mimo wysokich cen tańsze mieszkania można znaleźć tutaj na starszych osiedlach z PRL-u.

W Warszawie średnia wysokość czynszu (bez mediów) oscyluje wokół 2064 zł miesięcznie za kawalerkę, 2745 zł za mieszkanie o powierzchni 38 – 60 m2 i aż 4182 zł za lokal większy niż 60 m2.

fot. Photographee.eu - Fotolia.com

W jakich dzielnicach szukać mieszkania dla studenta w Warszawie?

W Warszawie studenci powinni szukać mieszkań na Pradze Północ i Południe, na Mokotowie, Ochocie, Żoliborzu i Woli.


Mieszkanie dla studenta w Krakowie


Kraków jest miastem zdecydowanie mniejszym od Warszawy, toteż znalezienie mieszkania może okazać się tu dla studentów nieco łatwiejsze. Mimo braku metra, nawet z peryferyjnych dzielnic można dostać się do centrum w pół godziny. Według ekspertów z Nowodworski Estates największym zainteresowaniem cieszą się jednak osiedla położone w bezpośrednim sąsiedztwie poszczególnych uczelni:
  • Krowodrza i Bronowice – popularne wśród studentów AGH, Uniwersytetu Pedagogicznego czy Uniwersytetu Rolniczego. Łatwo znaleźć tu mieszkania w atrakcyjnych cenach, a odległość do centrum jest stosunkowo niewielka.
  • Dębniki – dzielnica zyskująca w oczach studentów, zwłaszcza tych, którzy uczęszczają na zajęcia na Kampusie 600-lecia Odnowienia UJ. Ruczaj przyciąga młodych także rozwijającymi się w tej części miasta międzynarodowymi korporacjami, gdzie często znaleźć można pierwszą pracę.
  • Prądnik Czerwony – dogodna lokalizacja dla studentów Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Politechniki. Dzielnica położona w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta i świetnie skomunikowana z innymi częściami Krakowa.
  • Czyżyny – enklawa sportowców z AWF, którzy chętnie wybierają także położoną dalej od centrum Nową Hutę. Znajdują się tu też niektóre wydziały Politechniki. Ze względu na atrakcyjne ceny są to rejony przyciągające również studentów innych uczelni.

Ceny najmu w Krakowie to średnio 1564 zł miesięcznie za kawalerkę, 2029 zł za mieszkanie do 60 m2 i 2829 zł za lokale o powierzchni 60 – 90 m2. Do powyższych kwot należy doliczyć również media. Dobrym rozwiązaniem jest więc wynajęcie mieszkania w kilka osób i podzielenie kosztów.

Gdzie szukać mieszkania dla studenta?


Zarówno Warszawa, jak i Kraków kuszą mieszkaniami w tętniących życiem centrach. Zdaniem specjalistów z Nowodworski Estates, lepszym wyborem dla studentów mogą okazać się jednak dzielnice nieco od nich oddalone. Są one świetnie skomunikowane z najważniejszymi uczelniami miast, a mogą okazać się zdecydowanie bardziej przyjazne dla studenckich portfeli.

oprac. : Nowodworski Estates

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: