eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Budowa domów w Polsce 2017

Budowa domów w Polsce 2017

2018-04-18 09:40

Budowa domów w Polsce 2017

Jakie domy budują Polacy? © Eisenhans - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (25)

Jak wygląda budowa domu w Polsce? Szczegółowej odpowiedzi na to pytanie po raz kolejny już poszukiwał serwis Oferteo.pl. Przeprowadzone badanie dowiodło, że w minionym roku domy najczęściej stawiano na działkach o powierzchni od 10,1 do 20 arów. Z kolei metraż domu w większości przypadków nie przekraczał 200 m2. Polacy przeważnie też budowali według gotowego projektu w technologii tradycyjnej i najchętniej wybierali ogrzewanie gazowe. Budowany dom był parterowy z użytkowym poddaszem, z rzadka podpiwniczony i miał plastikowe okna.

Przeczytaj także: Budowa domów w Polsce 2016. Cz.II

Przed nami najnowsza, podsumowująca miniony rok edycja „Raportu o budowie domów w Polsce”. Tym razem badaniem objęto 1082 respondentów z całego kraju. Ankietowani wypowiadali się zarówno na temat kwestii technologicznych, jak i finansowych oraz organizacyjnych. Pytano ich m.in. o koszty budowy, jej lokalizację czy motywacje, jakie towarzyszyły im w czasie podejmowania decyzji o rozpoczęciu prac.

Stałe trendy wciąż się bronią


Najświeższa odsłona "Raportu o budowie domów w Polsce" wyraźnie potwierdza, że niektóre z trendów związanych z planowaniem i budową domu są w naszym społeczeństwie bardzo silnie zakorzenione.
– Od pierwszej edycji raportu obserwujemy zaufanie, jakie Polacy mają wobec tradycyjnych technologii. Budujemy przede wszystkim z cegły ceramicznej i bloczku komórkowego, jednocześnie popularność domów z drewna ugruntowała się również na stałym poziomie, wynoszącym w ostatnim czasie co roku około 10% – mówi Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl, serwisu łączącego poszukujących produktów i usług z ich dostawcami.

fot. mat. prasowe

W jakiej technologii budowali Państwo dom?

Najwięcej osób postawiło na budowę domu w technologii tradycyjnej murowanej z bloczku komórkowego.


Z kolei najpopularniejszym materiałem do pokrycia dachu była, podobnie jak przed rokiem, dachówka ceramiczna, na którą wskazała prawie połowa badanych (48%). Prawie co trzecia osoba (32%) wybrała blachę lub blachodachówkę, a 11% – dachówkę cementową.

fot. mat. prasowe

Czym pokryli Państwo dach domu?

Najpopularniejszym pokryciem dachu była w 2017 roku dachówka ceramiczna.


Działka najczęściej do 20 arów, a dom ponad 126 m2


Ankietowani przez Oferteo.pl najczęściej budowali na działkach o powierzchni nieprzekraczającej 20 arów. W porównaniu do zeszłorocznej edycji raportu widać niewielki wzrost zainteresowania działkami liczącymi od 10,1 do 20 arów (38% wobec 35%), nieco mniejszą popularnością cieszyły się mniejsze działki: od 5,1 do 10 arów (32% wobec 37% w poprzednim roku) oraz o powierzchni do 5 arów (7% wobec 10% w poprzednim roku).

fot. mat. prasowe

Powierzhnia działki

Największą popularnością cieszyły się działki o powierzchni 10,1 do 20 arów (38% wskazań).


– Analizując te wyniki, musimy pamiętać, że na fakt budowy domu na działce o określonej wielkości ma wpływ nie tylko sytuacja finansowa budującego i ceny na rynku, ale również prywatne uwarunkowania. Często zdarza się, że działka jest przekazywana jako darowizna od rodziny. Szczególnie dotyczy to sytuacji najmłodszych inwestorów – zwraca uwagę Karol Grygiel.

Najpopularniejszym metrażem domu w 2017 roku był przedział od 126 do 150 m2. Wskazało na niego 27% badanych. Dom co czwartego badanego miał powierzchnię między 151 a 200 m2, a prawie co piątego – od 101 do 125 m2.

fot. mat. prasowe

Metraż powierzchni użytkowej

Najczęściej decydowano się na budowę domu o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 200 m2.


Nieznacznie wzrósł odsetek osób budujących małe domy. Na powierzchnię do 100 m2 zdecydowało się 16% badanych (14% w poprzednim roku). Podobny wzrost, z 11% do 13% dotyczył największych domów, o powierzchni przekraczającej 200 m2.

Można już zdecydowanie stwierdzić, że piwnice odchodzą do lamusa. W ubiegłym roku zdecydowało się na nie jedynie 13% osób budujących dom (wobec 15% w roku 2016).
– Koszty z tym związane znacząco podnoszą całościowe koszty inwestycji. Wyznaczenie powierzchni na pomieszczenia gospodarcze wydaje się inwestorom zdecydowanie lepszym rozwiązaniem – mówi Karol Grygiel.

fot. mat. prasowe

Czy dom jest podpiwniczony?

Polacy rzadko decydują się na podpiwniczenie domu.


Większość ankietowanych decyduje się na wybudowanie domu z przylegającym garażem. Takie rozwiązanie zastosowało 64% z nich.

fot. mat. prasowe

Czy dom jest z garażem?

Większość ankietowanych zdecydowała się również na garaż


Gotowy projekt i parter z poddaszem


Podobnie jak w ubiegłych latach osoby budujące dom najczęściej robiły to według gotowego, zakupionego projektu. Na przygotowanie projektu wspólnie z architektem zdecydowało się 44% badanych przez Oferteo.pl. Warto jednak zwrócić uwagę, że odsetek osób, które decydują się na takie rozwiązanie, systematycznie rośnie. Według badania z 2012 roku na projekt wspólny z architektem zdecydowało się jedynie 31% badanych. Według poprzedniej edycji badania było ich już 41%.
– Coraz częściej zależy nam na tym, żeby dom został dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb – zauważa Karol Grygiel. – Ma to znaczenie oczywiście praktyczne, ale również daje nam satysfakcję z faktu, że nasz dom jest wyjątkowy i nikt inny takiego nie ma.

fot. mat. prasowe

Projekt domu

Najczęściej decydowano się na budowę domu według zakupionego gotowego projektu.


Ankietowani zdecydowanie najczęściej budowali dom parterowy z poddaszem użytkowym – wskazało tak 58% z nich. Z kolei niemal co czwarty badany odpowiedział, że jego dom jest parterowy. Dom co dziesiątego badanego miał jedno piętro. Tylko 8% wskazało na dom dwu– lub trzypiętrowy.

fot. mat. prasowe

Ilość pięter

Ankietowani zdecydowanie najczęściej budowali dom parterowy z poddaszem użytkowym


Ogrzewanie gazowe najczęstszym wyborem Polaków


Ankietowani, mając możliwość wielokrotnego wyboru, najczęściej wskazywali na zastosowanie w domu ogrzewania gazowego. Wybrało je 52% respondentów. Na ogrzewanie podłogowe wskazało 46% ankietowanych, zaś na kocioł na paliwo stałe – 30%.

fot. mat. prasowe

Rodzaj ogrzewania

Najczęściej wybieranym rodzajem ogrzewania domu było ogrzewanie gazowe.


Rośnie popularność rozwiązań ekologicznych. Pompy ciepła zyskały uznanie wśród 19% badanych (wobec 15% w poprzednim roku), natomiast stosowanie kolektorów słonecznych utrzymało się na tym samym poziomie – 7% wskazań.

Okna plastikowe, a wentylacja grawitacyjna


Aż 88% ankietowanych zdecydowało się na zamontowanie w domu okien plastikowych, 8% wybrało okna drewniane, a 4% – aluminiowe.

fot. mat. prasowe

Okna

Zdecydowana większość uczestników badania decydowała się na wprawienie do domu okien plastikowych.


Ponad połowa ankietowanych odpowiedziała, że w ich domu znalazła zastosowanie tradycyjna wentylacja grawitacyjna (53% wskazań). Co trzeci badany wybrał wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną, a 5% badanych – mechaniczną wywiewną.

Dom najchętniej na wsi i w niewielkim mieście


Podobnie jak w ubiegłych latach ankietowani przez Oferteo.pl, serwis łączący poszukujących produktów i usług z ich dostawcami, wskazywali, że na budowę domu wybrali wieś. Według najnowszej edycji badania ten odsetek wyniósł 60% i jest tym samym najwyższy w dotychczasowej historii badania.
W dalszej kolejności respondenci wskazywali na miasta liczące od 11 do 50 tysięcy mieszkańców. W największych miastach, liczących ponad 250 tysięcy mieszkańców (których w Polsce jest 11), domy wybudowało 10% badanych.

fot. mat. prasowe

Na jakim terenie powstał dom?

60% ankietowanych zbudowało dom na terenie wiejskim


Najwięcej nowych inwestycji w 2017 roku powstało w województwach mazowieckim i śląskim, a więc najliczniej zamieszkanych w kraju. Na dalszych miejscach znalazły się województwa: małopolskie, dolnośląskie i wielkopolskie.
Z kolei najmniej nowych domów powstało w 2017 roku na Opolszczyźnie i w woj. świętokrzyskim.

Proces inwestycyjny od zakupu działki do wprowadzenia się do domu trwa przeciętnie 30 miesięcy.

Uwaga na koszty


Koszt budowy domu najczęściej mieścił się w przedziale od 300 do 499 tysięcy złotych – zadeklarowali ankietowani. W niemal co czwartym przypadku był on wyższy i wynosił od pół miliona złotych do 699 tysięcy. W 20% przypadków inwestorzy zamknęli się w kwocie do 299 tysięcy złotych, a w 4% przypadków wartość inwestycji przekroczyła milion złotych.
Planując budowę, należy być przygotowanym na dodatkowe koszty. Tzw. poduszka finansowa przydała się aż 65% badanych przez Oferteo.

fot. mat. prasowe

Szacunkowy koszt

Najczęściej budowa pochłaniała od 300 do 499 tys. zł


Osoby, w przypadku których ostateczne koszty były wyższe niż początkowo zakładano, wskazały, że najczęściej musiały być przygotowane na wydatek większy o 11 do 25%, a w prawie co czwartym przypadku – o nie więcej niż 10%. Na szczęście tylko w 4% przypadków koszty okazały się wyższe przynajmniej o połowę.

fot. mat. prasowe

Ostateczne koszty

W 2/3 przypadków koszty okazały się wyższe od prognozowanych


W większości przypadków inwestorzy posiłkowali się kredytem bankowym. Skorzystało z niego 63% ankietowanych.

fot. mat. prasowe

Kredyt

63% ankietowanych skorzystało z kredytu


Marzenia spełniamy przed czterdziestką


Od lat najpopularniejszym powodem, dla którego decydujemy się na budowę domu, jest realizacja marzeń. Było to celem dla 60% osób, które w 2017 roku budowały dom. W dalszej kolejności ankietowani wymieniali chęć posiadania ogrodu (47%) i zwiększenia powierzchni mieszkalnej (43%). Ponadto uznali, że budowa domu opłaca się bardziej niż kupno mieszkania (42%), chcieli przeprowadzić się z miasta na wieś (28%) i skorzystali z faktu, że byli już właścicielami działki budowlanej (23%). Dla 22% motywację stanowiły narodziny dzieci. Co ciekawe, tylko 1% badanych wskazał, że chciał przeprowadzić się ze wsi do miasta.

fot. mat. prasowe

Powód budowy

Dla 60% budowa domu była spełnieniem marzeń


Z badania Oferteo.pl wynika również, że najczęściej budowę domu rozpoczynamy przed 40. rokiem życia. W wieku 31-35 lat było 28% inwestorów, co piąty mieścił się w przedziale od 36 lat do 40, a 21% nie miało jeszcze ukończonego 30. roku życia. Respondenci, którzy rozpoczęli budowę po czterdziestce, stanowili 31% badanych, w tym 13% miało powyżej 50 lat.

fot. mat. prasowe

Wiek inwestora

Budowę domu najczęściej rozpoczynamy przed 40-tką


Skąd przeprowadzamy się do domu?


„Przed wybudowaniem domu mieszkaliśmy najczęściej we własnym mieszkaniu” – taką odpowiedź udzieliła niemal połowa badanych. Co piąty mieszkał z rodzicami, a 17% badanych – w mieszkaniu wynajmowanym.

fot. mat. prasowe

Gdzie Państwo mieszkali przed wybudowaniem domu

Co piąty respondent wyprowadził się od rodziców


Osoby, które przeprowadziły się do domu z własnego mieszkania, zapytane o jego dalsze losy, najczęściej odpowiadały, że zostanie ono sprzedane (44%). Więcej niż co trzeci ankietowany przeznaczy je pod wynajem, 11% zostawi je dla siebie, a 6% przekaże dzieciom.

fot. mat. prasowe

Co będzie z mieszkaniem po wybudowaniu domu?

35% respondentów wynajmie swoje dotychczasowe mieszkanie


Kto i co jest w środku?


Statystyczny polski dom jest najczęściej zamieszkiwany przez 3-4 osoby – dzieje się tak w 64% przypadków. Co czwarty ankietowany zadeklarował, że w jego domu na stałe mieszkają jedna bądź dwie osoby, a w 11% przypadków jest to 5 osób i więcej.

fot. mat. prasowe

Liczba osób mieszkających w domu

Dom najczęściej zamieszkują 3-4 osoby


Ankietowani przez Oferteo najczęściej decydowali się na trzy sypialnie (43%), w 31% nowych domów sypialnie są cztery, a w 18% – jedna bądź dwie. Natomiast 8% osób wskazało, że w ich domu jest pięć i więcej sypialni.

fot. mat. prasowe

Liczba sypialni

Polacy najczęściej decydują się na 3-4 sypialnie


Jedna łazienka to za mało – uznało aż 87% badanych. Dla 72% odpowiednia okazała się liczba dwóch łazienek, 15% chciało ich więcej. Tylko 13% badanych wskazało, że w ich domach jest jedna łazienka.

fot. mat. prasowe

Liczba łazienek

2 łazienki są niemal standardem


Kuchnia w statystycznym domu połączona jest z salonem – stało się tak w przypadku 78% badanych. W 22% przypadków kuchnia jest samodzielna.

fot. mat. prasowe

Czy kuchnia jest połączona z salonem?

Kuchnia najczęście jest połączona z salonem


Metodologia badania
Przedstawione dane pochodzą z ankiety przeprowadzonej w lutym i marcu 2018 roku wśród 1082 osób, które budowały dom w 2017 roku.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: domy, budowa domu

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: